В Україні є всі можливості для ефективного лікування меланоми, та без вчасного виявлення цього замало

768

Цього року День меланоми в Україні відзначається 11 травня. Його мета – привернути увагу громадськості до проблеми вчасного виявлення захворювання. А також донести до лікарів чимало нової інформації, що з`являється щороку.

Меланома - діагностика та лікування

Про нові можливості сучасної медицини щодо діагностичних підходів та лікування меланоми розповідає доктор медичних наук, професор завідувач кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної і лабораторної імунології НУОЗ України імені П. Л. Шупика, один з авторів Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Меланома», лікар-дерматовенеролог, Заслужений лікар України Олександр Літус.

ВЗ Сьогодні вчасно діагностована меланома ефективно піддається лікуванню. Що ж перешкоджає її виявленню?

ЛітусОлександр ЛІТУС, доктор медичних наук, професор завідувач кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної і лабораторної імунології НУОЗ України імені П. Л. Шупика, один з авторів Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Меланома», лікар-дерматовенеролог, Заслужений лікар України

– Меланома – це патологія, суть якої – зміни функцій росту і ділення меланоцитів. На жаль, зустрічаються різні меланоми – як пігментовані, так і ні, що часто перешкоджає вчасному виявленню проблеми. Крім того, меланома може з’явитися будь-де – на шкірі обличчі, рук, плечей тощо. Це можуть бути й закриті ділянки, які не так часто потрапляють у поле зору пацієнта, якщо йдеться про самообстеження, а не огляд лікаря-дерматовенеролога або лікаря будь-якої іншої спеціалізації, що виявить певну настороженість відносно цієї патології. Меланома може ховатися, приміром, на стопах, куточку ока, ложі нігтя, всередині вушної раковини тощо. Іншими словами, це доволі підступна хвороба.

ВЗ Які симптоми можуть свідчити про появу меланоми?

– Мають насторожити нові родимі плями, що з’явилися у людини після статевого дозрівання. А якщо вони змінюють форму, колір або розмір – це може бути симптомом меланоми. Так само, як і давнішня родима пляма, яка змінила колір, розмір, форму або стала асиметричною.

Під підозрою будь-яка родима пляма, що має три або більше кольори і стає несиметричною; родима пляма, що кровоточить або свербить.

Звертати увагу слід також на будь-яке стійке ураження шкіри (у тому числі випадки невизначеного діагнозу), особливо, коли воно збільшується у розмірі, пігментоване, має судинну структуру.

Треба звертати увагу на нігті: пігментована лінія на нігтях, пов’язана з ураженням або ураження, яке розростається під нігтем, також може бути симптомом меланоми.

Дізнайтеся більше: Рейтинг найпоширеніших видів раку зміниться протягом наступних 20 років.

ВЗ В чому причини виникнення меланоми і якими є фактори ризику її розвитку?

– Найчастішою причиною є надмірна інсоляція. Хоча буває і так, що інші новоутворення, приміром, невуси нормальні через механічне травмування або під дією хімічних речовин (того ж таки ультрафіолету), перероджуються на меланому.

Головними факторами ризику розвитку меланоми є:

  • світла шкіра, світле волосся і світлі очі;
  • ластовиння (веснянки) та руде волосся;
  • велика кількість родимок (˃ 50);
  • фототипи шкіри I – II;
  • меланома в сімейному анамнезі;
  • тяжкі сонячні опіки у дитинстві.

Зважаючи на чималу кількість прихильників бронзової засмаги, в зоні ризику опиняється велика кількість людей. Тому так важливо інформувати пацієнтів щодо факторів ризику та необхідності самостійного обстеження, а також спостереження за змінами родимих плям. Крім того, лікарі будь-якої спеціалізації мають проявляти певну настороженість щодо меланоми і всіх осіб з атиповими меланоцитарними ураженнями або великою кількістю родимих плям направити до дерматолога.

Адже для меланоми критично важливою є рання діагностика – поки меланома розвивається у верхніх шарах шкіри і не проросла ще базальну мембрану, її можна легко видалити і виживання при цьому складає 85-90%. У противному випадку смертність від меланоми складає 65-80%.

Тож, основним механізмом попередження смертності від цієї недуги є раннє її виявлення. Найбільш ефективним методом раннього виявлення меланоми шкіри є періодичне самообстеження шкірних покривів. Для зручності і кращого запам’ятовування розроблена навіть спеціальна «Абетка меланоми»   – це низка ознак переродження родимки, описані і позначені першими чотирма літерами латинського алфавіту.

Абетка меланоми

A (asymmetry) – асиметричність: форма «безпечних» родимок частіше є симетричною.

B (border irregularity) – порушення кордону. Краї родимки зазвичай рівні й чіткі – для меланоми більш характерний нерівний, фестончастий контур.

C (color) – доброякісні невуси мають майже рівномірне забарвлення. Коли родинка перероджується, колір стає неоднаковим.

D (diameter) – діаметр родимки понад 6 мм – чим більша родимка, тим більший ризик переродження.

E (evolving) – поява будь-яких зовнішніх змін родимки: зміна кольору, порушення або повна відсутність малюнка в області невуса, «глянцева» поверхня або лущення, поява запального ареола навколо родимки, свербіж, печіння, поколювання в області родимки, раптове її зникнення, особливо після засмагання.

ВЗ Що Ви думаєте про такі «превентивні» заходи, як видалення родимок, і чи можлива взагалі профілактика?

– Первинна профілактика меланоми шкіри включає попередження канцерогенної дії факторів ризику її виникнення. Для того, аби підвищити стійкість організму до різноманітних шкідливих факторів середовища, потрібно вести здоровий спосіб життя, обмежувати рекреаційний вплив сонячного проміння, уникати інших факторів ризику. І, зрештою, рутинне самообстеження шкіри має стати звичкою, а за появи будь-яких змін, необхідно звертатися по медичну допомогу.

Справа у тому, що будь-які новоутворення шкіри доброякісні або злоякісні потребують уваги. Злоякісні новоутворення – кератоми, вірусне ураження, базальноклітинний або плоскоклітинний рак шкіри – це однозначне стовідсоткове показання для оперативного лікування – видалення цього новоутворення. Але не тільки.

Інколи видаляють й доброякісні, але «ризиковані» новоутворення. Приміром, такі, що певним чином змінюються з часом, наприклад, протягом декількох місяців – пів року збільшуються у розмірі, змінюють свій колір, консистенцію (стали підійматися над рівнем шкіри). До групи ризику відносяться й ті новоутворення, що знаходяться на ділянках шкіри, які піддаються частій травматизації, частіше, тертя – край нижньої білизни, комір сорочки, шийні прикраси тощо – новоутворення у цих ділянках також є прямим показом для видалення. Решта ж новоутворень є лише косметичними дефектами і видаляти їх не обов’язково. Але якщо людина прагне їх позбутися, то це можна також зробити, але підходити до цієї процедури треба фахово. В своїй клініці (Клініка персоналізованої медицини EURODERM) ми рекомендуємо пацієнтам робити картування шкіри або карту родимок. Цей метод полягає у тому, що спеціальним приладом фотографують всі утворення на шкірі людини, а потім спостерігають за ними, виконуючи щороку контрольні знімки. Потім знімки порівнюють і всі зміни аналізують. Відповідно, ті новоутворення, що не змінилися, ми продовжуємо просто спостерігати, а ті, що змінилися, потрібно видалити. Цей інноваційний метод дозволяє виявити меланому шкіри на найранішній стадії її виникнення.

Дізнайтеся більше: Фотодинаміка проти раку шкіри.

ВЗ Карта родимок потрібна всім людям, чи є певні покази?

– Якщо на тілі багато пігментних плям, родимок, то немає надійнішого методу контролювати їх, ніж картування шкіри. Але існують й інші покази, серед яких:

  • велика кількість родимок на тілі (понад 50);
  • синдром диспластичних невусів;
  • раніше перенесена меланома в анамнезі;
  • обтяжена спадковість (якщо була діагностовано меланому у батьків);
  • світлий фототип шкіри (І-ІІ за Фітцпатріком);
  • частий і тривалий вплив ультрафіолетового випромінювання, як природного (сонячне світло), так і штучного (солярій);
  • сонячні опіки протягом життя.

ВЗ Як діагностують меланому і яке лікування пропонує сучасна медицина, зокрема, в Україні?

– Діагноз «меланома шкіри» встановлюється на основі дерматоскопії та підтверджується патогістологічним дослідженням. Перед початком спеціального лікування виконується ексцизійна біопсія.

Щодо самого лікування, то слід зазначити: абсолютно все, що має у своєму розпорядженні сучасна світова медицина, є доступним в Україні.

Першою чергою застосовують хірургічні методи лікування – видалення злоякісного новоутворення. Таких методів дуже багато. Натомість на жаль, лікарі не завжди залишаються правдивими відносно вибору метода. Приміром, у випадках, де цілком можливо обійтися скальпелем, пацієнтові пропонують видалення новоутворення лазером (тільки тому, що у клініці/відділенні/лікарні є лазерна хірургічна установка) або оперують невідповідне місце невідповідним чином. Я б сказав, що це найрозповсюдженіші і великі помилки, яких нині ще припускаються лікарі.

Загалом, сьогоднішній алгоритм лікування викладено у відповідному національному клінічному протоколі «Меланома», який відповідає міжнародним стандартам діагностики і лікування меланоми шкіри.

Отже, метод лікування обирають відповідно до локалізації. Якщо це обличчя, застосовують тканинозберігаючі методи, такі як MOHS хірургія. Сьогодні це найкращий в світі стандарт лікування проблем шкіри. Він дозволяє під час мікроскопічного дослідження пухлинної тканини відразу ж пошарово видалити новоутворення, зберігаючи тільки здорові тканини. Крім того, метод MOHS хірургії дає найвищий результат одужання і його можна використовувати для всіх видів раку шкіри.

При тяжких формах онкологічних захворювань шкіри, зокрема, меланомі, виконують діагностику регіонарних лімфатичних вузлів на наявність метастазів. У разі виявлення множинних метастазів пацієнту призначають хіміотерапію.

Крім того, для лікування меланоми й інших видів раку сьогодні в світі і, зокрема, в Україні, розроблено і вже введено в медичну практику біологічну терапію. Таке лікування дозволяє зберегти життя людям, ураженим раком шкіри. За нашими власними спостереженнями, біологічна терапія подовжує життя таким пацієнтам, в середньому, на 5-8 місяців, що досить суттєво для такого агресивного онкологічного захворювання.

Тетяна СТАСЕНКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я