Спеціаліст назвав декілька причин, чому в деяких країнах виникла необхідність робити щеплення дітей і підлітків від COVID-19, не дивлячись на те, що вони вкрай рідко важко переносять коронавірусну хворобу і практично не вмирають. Інформацією на своїй сторінці у Фейсбук поділився зав. лабораторії імунореабілітації Інституту мікробіології та імунології імені І. І. Мечникова НАМН України, зав. кафедри клінічної імунології ХМАПО, доктор медичних наук Андрій Волянський.
На думку спеціаліста, вакцинація дітей і підлітків сприяє створенню колективного імунітету, адже діти в різних популяціях становлять 20-30% від усього населення, і нехтувати настільки значущою групою не можна.
Також Волянський зауважив, що темпи вакцинації в країнах «золотого мільярда» різко знижуються. Так, за його словами, Ізраїль зупинився на 60%, в США щеплено першою дозою 50%, у Великобританії – 58%, в ЄС-37%.
Крім того, лікар наголосив, що «виробництво вакцин йде повним ходом, перш ніж “дарувати” зайві дози бідним країнам, потрібно спробувати реалізувати цінний передплачений продукт у себе».
Однак, Волянський доповнив: «На жаль, ніхто не думає про те, що половина дітей вже була інфікована і не потребує щеплення. А ці вакцини могли врятувати людей з груп ризику в бідних країнах». Він також зауважив, що дослідження безпеки на обмеженій кількості дітей протягом кількох місяців є недостатнім.
Водночас, в Ізраїлі пропонують робити дітям одну вакцину від коронавірусу замість двох. В країні розглядають можливість введення підліткам тільки однієї дози вакцини від COVID-19, щоб уникнути побічних ефектів, при цьому зберегти ефективність щеплення.
Така ініціатива розглядається через появу інформації про легкі проблеми зі здоров’ям у підлітків після отримання щеплення від коронавірусної хвороби COVID-19. В даний час інформацію про негативні побічні ефекти вивчають органи охорони здоров’я Сполучених Штатів — до них надійшло кілька десятків повідомлень про проблеми з серцем у підлітків після вакцинації. Повідомляється, що мова йде про міокардит – ураження серцевого м’яза, що має запальний характер. Проблеми зі здоров’ям у молодих людей виникали після другого уколу вакцинами виробництва Pfizer-BioNtech, саме ними вакцинується більшість ізраїльтян, а також препарату Moderna.
Крім того, побоювання з приводу можливого зв’язку між другим щепленням і декількома десятками випадків міокардиту викликав квітневий звіт МОЗ Ізраїлю про побічні ефекти вакцини Pfizer-BioNtech.
У свою чергу, Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) рекомендувало імунізувати від COVID-19 дітей віком від 12 до 15 років вакциною Pfizer.
Європейський регулятор дозволив вакцину для підлітків молодшого віку після отримання інформації з США, що показує її високу ефективність проти коронавірусної інфекції. Так, за даними дослідження за участю 2000 підлітків, жоден з тих, хто отримав щеплення, не заразився COVID-19, в порівнянні з 16 в контрольній групі, що отримувала плацебо.