Першими серед дитячих хірургів України спеціалісти Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні провели телеміст із федеральним науковим центром здоров’я дітей РАМН у Москві.
— Хірургічне відділення Центру є лідером у виконанні реконструктивно-пластичних операцій у дітей, — розповів завідувач хірургічного відділення №1 Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні, доктор медичних наук, доцент кафедри дитячої хірургії НМАПО імені П.Л. Шупика, обласний позаштатний дитячий хірург, голова Асоціації хірургів області Петро Русак. — Сучасний операційний комплекс дозволяє не лише застосовувати високотехнологічне оперативне втручання, але й проводити відеоконференції (у тому числі — з іншими містами), телемедичні консультації, дистанційні навчальні програми (як у Росії, так і за її межами). Завідувач хірургічного відділення Центру професор Ігор Киргизов — один із провідних спеціалістів у галузі дитячої хірургії Росії. Він розробив та впровадив у роботу дитячих хірургічних клінік високотехнологічні операції на органах грудної та черевної порожнини у дітей. У грудні минулого року Ігор Віталійович проводив майстер-клас у Дніпропетровську — він і запропонував нам провести такий телеміст (адже без дозволу професора, звісно, «входити» до операційної в Москві ми не мали права). Нашим же завданням було налагодити технічну сторону питання. А це, як виявилось, справа не така вже й проста — організувати прямий ефір, вийти на зв’язок із операційною. Проте справу налагодили і відтепер дитячі хірурги з Житомира ділитимуться досвідом технічної організації таких телемостів із фахівцями лікувальних закладів Києва, Миколаєва, Вінниці, Львова, Чернівців (принаймні, звідти вже телефонували з проханням допомогти).
— Перебуваючи у Житомирі, ми бачимо операції, які відбуваються в науковому центрі здоров’я дітей у Москві. Це цікаво, і нам є чого повчитись, — поділився Петро Степанович. — Адже в Центрі здійснюють найскладніші оперативні втручання пацієнтам із усієї Росії, причому проводять не тільки першу операцію, а й другу, третю, четверту — у разі ускладнень. Ось зараз ви бачите відеозапис першого телемосту — обговоривши наші технічні можливості, ми прийняли рішення проводити такі теленавчання щотижня.
— Серед дитячих хірургів України житомирські в цій справі стали першими — і це надзвичайно приємно для нас, — зауважив головний лікар обласної дитячої клінічної лікарні, заслужений лікар України Віктор Марченко, який брав участь у першому телемості. — Надалі ми плануємо налагодити таку ж співпрацю за допомогою телемедицини з провідними лікувальними закладами Варшави, Кишинева, Дніпропетровська, Києва, Одеси, Львова. Процес ми налагодили, а далі вже справа техніки й часу. Головне, що це дає можливість не лише подивитись, як працюють наші колеги — на якому обладнанні, як організовано роботу та здійснюється техніка оперативного втручання — а й перейняти їх досвід під час проведення високотехнологічних операцій дітям Житомирщини.
Вікторія ПАЛАМАРЧУК,
власкор «ВЗ», Житомир