Уряд України подав на розгляд до Верховної ради проєкт бюджету на наступний 2022 рік та бюджетну декларацію на 2022-2024 роки. Парламентський Комітет з питань здоров’я нації, меддопомоги та медстрахування під час останнього засідання розглянув проєкт бюджетної декларації та запропонував деякі зміни до документа. Таку інформацію сповістив очільник Комітету Михайло Радуцький на власній сторінці у соцмережі FacebookНардеп повідомив, що до чинних напрямків, які є у галузі охорони здоров’я, додали такі пріоритети:
- перепрофілювання медсистеми від політики лікування до політики профілактики захворювань;
- формування системи громадського здоров’я
- облік всіх медпослуг, які надаються, за допомогою електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ);
- розвиток трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів.
Члени профільного комітету, за словами Радуцького, під час останнього засідання внесли деякі пропозиції до зазначеної декларації, а саме:
- Надати фінансування на Програму медичних гарантій (ПМГ) в обсязі не менше 5% від ВВП. Комітет вимагає, щоб ця норма, яка прописана у законодавстві, почала діяти, адже Кабмін щороку її відтерміновує.
- Введення додаткового податку на тютюн та алкоголь. Радуцький наголосив, що частина податків від реалізації тютюнових та алкогольних виробів має направлятися на фінансування медицини, бо саме ці продукти провокують виникнення більшості захворювань.
- Розробити механізм доплат за медпослуги. Комітет пропонує збільшити фінансування медгалузі за допомогою доплат за послуги, які не входять до ПМГ. Наразі, даний механізм має «тіньову» складову, але це потрібно легалізувати.
- Забезпечення медичними препаратами пацієнтів з орфанними захворюваннями. Радуцький вважає, що всі пацієнти, які мають орфанні хвороби, мають бути на 100% забезпечені ліками коштом держбюджету. Наразі в Україні закуповують за держаний кошт ліки тільки для пацієнтів, що мають 14 з 275 рідкісних хвороб.
- Застосування ранньої діагностики онкозахворювань. Керівник Комітету наголосив, що необхідно ввести Стратегію контролю за онкологічними захворюваннями. До неї увійдуть популяризація скринінгу, рання діагностику онкохвороб, оновлення матеріально-технічної бази, лікування пацієнтів за сучасними протоколами.
- Введення обов’язкового страхування відповідальності медиків. Радуцький додав, що одна з цілей Комітету – забезпечити захист медпрацівників. Ця ініціатива допоможе убезпечити пацієнта та захистить лікарів.
- Створення цифрової бази пацієнтів. Комітет пропонує сформувати електрону базу пацієнтів та «медичний паспорт».
Михайло Радуцький додав, що наразі всі пропозиції передали до Комітету з питань бюджету.