Україна має запровадити систему оцінки якості надання медичної допомоги

66

В Україні необхідно ввести стандартизовані підходи до інфекційного контролю у медзакладах та профілактики інфекцій. Їхня відсутність істотно знижує якість надання медпослуг в країні, повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України.Зазначається, що для розв’язання даної проблеми у МОЗ розробили проєкт наказу «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення».

У документі прописані сучасні підходи до профілактики, епіднагляду та обліку інфекційних захворювань, пов’язаних із наданням меддопомоги.

Повідомляється, що дотримання правил надання меддопомоги разом із забезпеченням готовності до появи спалахів, дасть змогу попередити й знизити розповсюдження збудників інфекцій, а також відіграватиме істотну роль у стримуванні зростання антибіотикорезистентності.

Проблема інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги (ІПНМД) є актуальною для охорони здоров’я в усьому світі, але у пострадянських країнах їй не приділяли значної уваги. В Україні лише після запровадження медреформи почали проводити оцінку якості меддопомоги.

Рівень поширеності ІПНМД є складовою частиною оцінки якості роботи медзакладів. Особливо це стосується меддопомоги у стаціонарних умовах.

Зазначається, що протягом останніх десятиліть проблему ІПНМД пов’язують і з антимікробною резистентністю (АМР). Згідно із дослідженнями, близько 75% випадків ІПНМД викликані мікроорганізмами з АМР.

За даними ВООЗ, у світі до 2050 року антибіотикорезистентність може стати причиною смерті десяти мільйонів людей на рік.

В Україні у 2021 році провели пілотне дослідження одномоментної поширеності ІПНМД та використання антибіотиків за методологією ECDC, під час якого проаналізували дані 1450 пацієнтів.

За підсумками дослідження стало відомо, що в Україні поширеність ІПНМД склала 5,7% (CI 95% 4,5–6,9). Зазначається, що розподіл випадків був неоднорідним. Відділення анестезіології, хірургії, реанімації та інтенсивної терапії увійшли до таких, де існує високий ризик зараження ІПНМД (поширеність склала 10%). Серед усіх ІПНМД найбільш розповсюдженими були інфекції при хірургічному втручанні — їх частка склала 33,7%, пневмонії — 25,6%, інфекції сечовивідних шляхів — 14,0%.

Число пацієнтів, яким призначили антимікробний лікарський засіб (АМП), склала 36,9% (CI 95% 34,5–39,5). Одному пацієнту, в середньому, призначали 1,42 таких препаратів. Частота використання антибіотиків також має нерівномірний розподіл: у відділеннях хірургічного профілю 49,9% від загального числа пацієнтів, терапевтичного профілю — 18,6%, ВАРІТ — 96,7%, акушерсько-гінекологічного профілю — 33,3%.

Слід зазначити, що за підсумками проведеного дослідження можна сказати про наявність проблеми ІПНМД і АМР в українських медзакладах. Саме тому необхідно ввести в країні систему оцінки якості надання медпослуг і програми профілактики інфекцій та інфекційного контролю. Зазначається, що проєкт наказу МОЗ є першим кроком в даному напрямку.

Нагадаємо, що у МОЗ буде централізовано оснащувати приймальні відділення та екстрену допомогу.

Нещодавно старша наукова співробітниця відділу регуляторних механізмів клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, кандидатка біологічних наук Олена Мошинець розповіла, чому не працюють антибіотики в українських реанімаціях. 

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я