Переналаштування імунної відповіді перемагає стійкий до антибіотиків стафілокок

145

Американські дослідники виявили новий спосіб боротьби із метициллінрезістентним золотистим стафілококом. Він спрямований на ферменти організму-господаря – каспаз, що регулюють імунну відповідь. Про це повідомляє портал PCR news.Зазначається, що група науковців з Медичної школи університету Джонса Хопкінса (США) досліджувала вплив панкаспазного інгібітора Q-VD-OPH на перебіг шкірних інфекцій, викликаних метициллінрезистентним золотистим стафілококом (MRSA).

Дослідники провели експеримент на мишах. Передбачалося, що панкаспазний інгібітор зробить гризунів більш уразливими до шкірної інфекції. Наприклад, інтерлейкін 1-бета (IL-1) активує клітини імунної системи й пригнічує інфекцію, а для отримання активної форми IL-1 клітині потрібні каспази. За підсумком експерименту виявилося протилежне – навіть єдина пероральна доза Q-VD-OPH протидіяла інфекції у мишей.

Вчені зауважили, що бактеріальне навантаження зменшилося (в порівнянні з контрольною групою), а швидкість загоєння уражених ділянок зросла та прискорилося одужання.

Щоб з’ясувати, як сигнальні білки залучені в зазначений процес, науковці провели експерименти на лініях мишей, які можуть синтезувати той чи інший важливий білок. Вчені виявили, що дія Q-VD-OPH не пов’язана з IL-1, а також з іншими регуляторами піроптозу.

За даними авторів дослідження, речовина Q-VD-OPH уповільнює апоптоз нейтрофілів і моноцитів, які необхідні для ізоляції бактерій у вогнищі запалення, що збільшує їх кількість в кожен момент часу. Науковці відзначили, що також посилюється некроптоз макрофагів, який активується фактором некрозу пухлини TNF.

У мишей, які можуть виробляти TNF, терапевтична ефективність Q-VD-OPH зменшувалася. TNF рекрутує імунні клітини, які концентруються в вогнищі запалення й швидко очищують його від бактерій.

Автори також припускають, що панкаспазний інгібітор Q-VD-OPH знижує вірулентність бактерій, є ефективним проти інфекцій шкіри, що спричинені як грампозитивним піогенним стрептококом (Streptococcus pyogenes), так і грамнегативною синьогнійною паличкою (Pseudomonas aeruginosa). Дослідники зазначили, що ця речовини може використовуватися для імунотерапії шкірних інфекцій, причиною яких є різні антибіотикорезистентні бактерії.

Провідний автор статті Ллойд Міллер підкреслив, що вплив на імунну відповідь господаря може стати альтернативою антибіотикотерапії.

«Випадкове відкриття Олександра Флемінга призвело до початку золотого століття антибіотиків, яке, проте, вже добігає кінця через резистентні до антибіотиків бактерії. Тому здається можливим, що новий лабораторний сюрприз може стати стартом для другого золотого століття – століття спрямованої на господаря імунотерапії», – резюмував він.

Нагадаємо, в Україні існує реальна проблема антибіотикорезистентності, однак в країні не роблять жодних практичних кроків для її вирішення, бо немає кваліфікованих спеціалістів.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я