Вчені Університету штату Огайо у льодовиках Тибетського плато в Китаї виявили віруси віком майже 15 000 років в двох зразках льоду. Більшість з них вижили, бо залишалися замороженими. Знайдені віруси не схожі ні на які з тих, що відомі сьогодні, пише Phys.org.
Знахідка може допомогти вченим зрозуміти, як віруси еволюціонували протягом століть. Для цього дослідження вчені також створили новий надчистий метод аналізу мікробів і вірусів в льоду, не забруднюючи його.
Дослідники проаналізували керни льоду, взяті в 2015 році з крижаної шапки Гулія в західному Китаї. Крижані ядра містять шари льоду, які накопичуються рік за роком, утримуючи все, що було в атмосфері навколо них під час замерзання кожного шару. Ці шари створюють свого роду тимчасову шкалу, яку вчені використовували, щоб більше дізнатися про зміну клімату, мікроби, віруси і гази протягом всієї історії.
Дослідники визначили, що вік льоду становить майже 15000 років, використовуючи поєднання традиційних і нових методів датування цього крижаного ядра.
Коли вони проаналізували лід, виявили генетичні коди 33 вірусів. Чотири з цих вірусів вже ідентифіковані науковцями. Але принаймні 28 з них – нові.
Співавтор дослідження, професор мікробіології в штаті Огайо і директор Центру мікробіомної науки штату Огайо Метью Салліван повідомив: «У цих вірусів є сигнатури генів, які допомагають їм заражати клітини в холодних умовах – просто сюрреалістичні генетичні сигнатури того, як вірус може виживати в екстремальних умовах. Ці сигнатури нелегко витягти, і метод, який розробив Чжи-Пін, щоб знезаразити ядра і вивчити мікроби і віруси в льоді, може допомогти нам знайти ці генетичні послідовності в інших екстремальних крижаних умовах – Марсі, Місяці».
Віруси не мають загального універсального гена, тому присвоєння імені нового вірусу і спроба з’ясувати, яке місце він займає серед відомих вірусів, включають кілька етапів. Щоб порівняти непізнані віруси з відомими вірусами, вчені порівнюють набори генів. Набори генів відомих вірусів занесені в наукові бази даних.
Ці порівняння баз даних показали, що чотири віруси з керна крижаної шапки Гулія були раніше ідентифіковані і належали до сімейств вірусів, які зазвичай заражають бактерії. Дослідники виявили, що концентрація вірусів набагато нижче, ніж в океанах або ґрунті.
Аналіз дослідників показав, що віруси, швидше за все, походять з ґрунту або рослин, а не від тварин або людей, на підставі як навколишнього середовища, так і баз даних відомих вірусів.