Хімієтерапія лейкозу може бути причиною рецидивів хвороби

247

Дослідники з Німеччини, Сполучених Штатів та Китаю виявили, що лікування тіопурінами може викликати гострий лімфобластний лейкоз, що рецидивує. Такий вид хімієтерапії іноді спричиняє мутації генів. Про це повідомляє видання PCR News.Зазначається, що для лікування гострого лімфобластного лейкозу (ГЛЛ) у дітей традиційно застосовують хімієтерапію. Але іноді буває рецидив захворювання і воно стає резистентним до хімієтерапії. При рецидиві часто виявляють деякі мутації в гені TP53, а також в генах, які забезпечують репарацію неспарених основ ДНК (mismatch repair, MMR).

Група дослідників з Німеччини, США та Китаю з’ясували, що хімієтерапевтичні препарати можуть викликати мутації. Йдеться про тіопуріни.

Повідомляється, що науковці проаналізували 1 951 зразок кісткового мозку пацієнтів з ГЛЛ, які були зібрані в різні періоди лікування. Серед них було 1 095 зразків первинно діагностованого гострого лімфобластного лейкозу, 675 зразків, відібраних при рецидиві, і 181 комбінований зразок, взятих під час діагностики, ремісії та при рецидиві.

Автори дослідження визначили мутаційні сигнатури, що пов’язані з частою мутацією R248Q при рецидиві в гені TP53. Інактивація системи MMR відбувається під час лікування тіопурінами шляхом мутацій в генах MSH2, MSH6, PMS2 або MLH1. Оскільки, клітини позбавляються здатності до репарації неспарених основ, мутації починають виникати у великій кількості.

Фахівці зазначили, що часто мутація R248Q виявляється в «гарячій точці» гена TP53. Вона викликає резистентність до вінкристину, даунорубіцину, цитарабіну. Інактивація MMR, викликана тіопурінами, може також спричиняти мутації в генах CREBBP, NR3C1 і FPGS, які забезпечують стійкість до глюкокортикоїдів і метотрексату.

Повідомляється, що вчені на клітинних лініях відтворили тіопурін-індуковані мутації в гені TP53 і стійкість до хімієтерапії. Дослідники показали, що хімієтерапія може викликати мутації, які забезпечують резистентність до неї.

Науковці підкреслили, що переваги лікування тіопурінами переважують над ризиками та не впливають на більшість мутацій, які спричиняють такі препарати. Вчені пропонують не використовувати тіопуріни лише для тих пацієнтів, у яких діагностовано рецидив гострого лімфобластного лейкозу з дефіцитом MMR, щоб не допустити появи мутацій в гені TP53.

Автори дослідження продемонстрували на клітинах та на мишах, що реактиватор p53 APR-246 (епренетапопт) відновлює чутливість MMR-дефіцитних клітин гострого лімфобластного лейкозу з мутацією R248Q в гені TP53 до хімієтерапії.

Раніше повідомлялося, що через 50 років кількість випадків раку в світі може зрости вдвічі. Вчені з Міжнародного агентства з вивчення раку (IARC) зробили прогноз, що до 2070 року захворюваність усіма типами раку в сукупності подвоїться в порівнянні з цифрами 2020 року.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я