Гіперглікемія підвищує ризик важкого перебігу COVID-19 – вчені

75

Науковці за допомогою машинного навчання проаналізували близько 240 тисяч статей та з’ясували, що підвищений рівень глюкози в крові негативно впливає на перебіг коронавірусу. Про це повідомляє видання PCR News з посиланням на опубліковану статтю вчених у журналі Frontiers in Public Health.Дослідники зі Швейцарії провели аналіз близько 240 тис. статей про коронавірусну інфекцію, які представлені у відкритій базі даних COVID-19 (Open Research Dataset Challenge – CORD-19). Для аналізу фахівці використовували машинне навчання. Повідомляється, що база даних запрацювала у 2020 році, щоб забезпечити глобальне співробітництво для боротьби з пандемією. Повторювані результати та нерелевантні дані з бази видаляються.

Вчені за допомогою своєї моделі обробили понад шість тисяч досліджень про зв’язок рівня глюкози в крові та COVID-19. Вони визначили, що гіперглікемія може не тільки прогнозувати важкий перебіг коронавірусу, а й бути однією з основних причин розвитку ускладнень.

Повідомляється, що при підвищенні рівня глюкози в крові також зростає концентрація глюкози в поверхневій рідині дихальних шляхів (ASL), якою покриті клітини епітелію легенів. Вони виділяють широкий спектр антимікробних пептидів (лактоферин, β-дефензіни, лектин і інші), але при гіперглікемії їх секреція й активність порушуються. При підвищеній концентрації глюкози також знижуються кількість і міграційна здатність альвеолярних макрофагів. Зазначені фактори полегшують проникнення вірусу до клітини та його реплікацію.

Вчені зауважили, що при підвищенні рівня глюкози відбувається гіперактивація імунних клітин і збільшення вироблення активних форм кисню та цитокінів в інфікованих епітеліальних клітинах, що призводить до цитокінового шторму. Гіперглікемія також може стати причиною розвитку тромбозу, поліорганної недостатності та вторинної бактеріальної інфекції.

Слід зазначити, що дослідники також змоделювали ефект глюкози на різних етапах зараження. Вони показали, що підвищений рівень глюкози полегшує зв’язування коронавірусу з рецептором ACE2, проникнення до клітини та реплікацію вірусу. ASL містить лектин, який зв’язує вірус і не дає йому прорватися до рецепторів. Глюкоза сама зв’язує лектин, концентрація вільного лектину знижується, і вірус може легше досягти рецептора. Також глюкоза стимулює ендоцитоз вірусних частинок епітеліальними клітинами.

Науковці підкреслили, що необхідний суворий контроль глікемії для профілактики інфікування та ускладнень при коронавірусній інфекції. Вони додали, що для терапії пацієнтів з групи ризику можна використовувати метформін для контролю рівня глюкози в крові при діабеті.

Раніше вчені з Великої Британії повідомили, що велика кількість людей може мати ускладнення після COVID-19.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я