Українці здійснюють неформальні платежі – доплачують за надання медичних послуг чи їх якість. Нині ж пропонується легалізувати спів оплату. Завідувач кафедри менеджменту охорони здоров’я Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор Валентин Парій вважає таку ідею хибною. Про це він розповів в інтерв’ю Вашому здоров’ю. “По-перше, 49-та стаття Конституції України чітко прописує, що медичні послуги надаються безоплатно. По-друге, 95-та її стаття вказує, що держава визначає, який обсяг медичних послуг вона може покривати. І сьогодні цей обсяг визначено в пакетах медгарантій, відповідно до яких лікарні мають безоплатно забезпечити все, що ними передбачено”, – сказав Валентин Парій.
На його думку, замість відволікати суспільство від реальних медичних проблем подібними ідеями, слід чітко визначати, які програми держава може забезпечити і розширювати спектр та наповнення пакетів медичних послуг у міру збільшення фінансування галузі.
Якщо ж і запроваджувати спів оплату, то потрібно орієнтуватися на ті країни світу, де визначено послуги, що не покриваються державою (страховкою), але вони не впливають на здоров’я всього населення. Наприклад, це можуть бути пластичні операції чи певні дорого вартісні втручання з використанням найновіших технологій. Але спів оплата не може запроваджуватися за базові, життєво важливі медичні послуги.
Більше читайте в нашому матеріалі До медстрахування не готові ні держава, ні система — чи врятує логіка простих рішень.