Міністерство охорони здоров’я оприлюднило проєкт розпорядження Кабінету Міністрів «Деякі питання Національної стратегії здійснення контролю за онкологічними захворюваннями на період до 2030 року» для громадського обговорення. Про головні завдання проєкту повідомив Голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький у блозі у виданні LB.Радуцький зазначив, що в Україні немає сучасної системи профілактики та раннього виявлення раку. В країні за 2020 рік 46% від усіх злоякісних новоутворень було діагностовано на І-II стадії. На III стадії – 18%, на IV – 20%.
Він підкреслив, що кожного року з держбюджету виділяється понад один мільярд гривень на лікування на понад два мільярди гривень на придбання препаратів супроводу для хворих на рак.
Він пояснив, що головними завданнями, які буде виконувати Національна стратегія контролю за онкологічними захворюваннями, стане: системне інформування громадян про ризик появи злоякісних новоутворень та про користь здорового способу життя; профілактичні медогляди для українців з груп ризику розвитку раку; раннє виявлення онкохвороб та доступні медпослуги для хворих на рак; скоординована система діагностики та терапії раку у дітей; якісна та доступна психологічна підтримка на всіх етапах діагностики та терапії; вдосконалення Національного канцер-реєстру, щоб оцінювати результати та динаміку заходів щодо протидії раку.
Він підкреслив, що на законодавчому рівні Комітет створює додаткові можливості для забезпечення лікарні сучасним медобладнання та препаратами для лікування онкохвороб.
Радуцький додав, що до парламенту внесений на розгляд законопроєкт № 5736 «Про ліки зі співчуття», який допоможе спростити механізм взаємодії з провідними світовими фармвиробниками, які готові дати українським пацієнтам інноваційні ліки, що перебувають на етапі клінічних випробувань.
За його словами, готується до другого читання у парламенті проєкт закону № 4662 «Про договори керованого доступу». Ухвалення документу допоможе спростити закупівлю дорогих інноваційних препаратів, в тому числі для терапії злоякісних новоутворень.
Нагадаємо, що у Програмі медгарантій на 2021 рік передбачено 4,7 млрд гривень на лікування онкозахворювань, але деякі види діагностики раку є недоступними навіть за кошти пацієнтів.
Раніше стало відомо, що в Україні запрацював чат-бот для хворих з раком молочної залози. За допомогою програми пацієнти можуть отримати актуальну інформацію про лікування в рамках медичної реформи. Чат-бот «Лікуйся» доступний в месенджері Телеграм.
Також повідомлялося, що МОЗ заявило про запуск нового електронного сервісу для онкохворих пацієнтів, який покликаний зробити ліки для терапії ракових захворювань доступнішими.