Індійська фармацевтична компанія Zydus Cadila розробила принципову нову COVID-вакцину ZyCoV-D – у препараті використовуються кільцеві нитки ДНК для підготовки імунної системи до вірусу SARS-CoV-2. Про це йдеться у дослідженні вчених у журналі Nature.
Перша ДНК-вакцина ZyCoV-D вводиться підшкірно без ін’єкції. В Індії її схвалили для використання для осіб від 12 років. Препарат почнуть застосовувати у вересні. Новітня вакцина на 67% захищає від симптоматичного COVID-19 в клінічних випробуваннях. За словами дослідників, попри не дуже високу ефективність в порівняні з іншими вакцинами проти коронавірусної інфекції, той факт, що це ДНК-вакцина, має велике значення.
«Це доказ принципу того, що ДНК-вакцини працюють і можуть допомогти в боротьбі з пандемією. Це дійсно важливий крок вперед у боротьбі проти COVID-19 в усьому світі, тому що він демонструє, що у нас є ще один клас вакцин, який ми можемо використовувати», – заявив дитячий імунолог з Університету Західної Австралії в Перті, доктор Пітер Річмонд.
Повідомляється, що фармацевтичний концерн Zydus Cadila планує виготовити 50 млн доз нової ДНК-вакцини проти коронавірусу до кінця 2021 року.
Препарат не потурбує внутрішньом’язового введення – вакцина доставляється за допомогою безголкового пристрою, що притискають до шкіри. Він створює тонкий струмінь рідини під високим тиском, який проколює поверхню шкіри. Введення ZyCoV-D є менш болючим, ніж традиційні ін’єкції.
Вірусолог з індійського Університету Ашока Шахід Джаміль зазначив, що ZyCoV-D є ефективнішою, ніж попередні ДНК-вакцини. Він додав, що для досягнення первісної ефективності препарату потрібно мінімум три дози.
Нова вакцина ZyCoV-D, як і векторні AstraZeneca і Johnson & Johnson, має генетичну інформацію про будову шипоподібного білка коронавірусу SARS-CoV-2. Головна відмінність препарату – у ньому ДНК не упакована в інші віруси, які доставляють її до клітин людського організму.
Самі плазмідні ДНК швидко руйнуються (від тижня до місяця), а накопичений імунітет у вигляді антитіл залишається.
Вчені у світі наразі досліджують понад десять різних ДНК-вакцин проти коронавірусу. Якщо їх випробування будуть успішними, то такі препарати можуть стати майбутнім вакцинології.
Нагадаємо, що ДНК-вакцини можуть стати новим напрямком в імунотерапії раку.
Раніше стало відомо, що в Індії тисячі людей отримали фейкову вакцину проти коронавірусу. До злочинної схеми були причетні медики – правоохоронці заарештували 14 медпрацівників.