В країні кожен четвертий зареєстрований випадок туберкульозу є стійким до антибіотиків та не піддається терапії наявними препаратами. В Інституті молекулярної біології і генетики НАН України вчені працюють над розробкою ліків проти мультирезистентного (стійкого до антибіотиків) туберкульозу. Про це повідомляє пресслужба НАН України.За інформацією Міністерства охорони здоров’я, число хворих на туберкульоз (ТБ) в Україні складає понад один відсоток загальної кількості населення. Епідемія коронавірусної інфекції призвела до ще більшого загострення смертельної небезпеки для хворих на мультирезистентний туберкульоз.
Вчені з Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України вирішили розробити нові антибіотики для терапії резистентних форм ТБ.
Науковці застосовували лейцил-тРНК та метіоніл-тРНК синтетази як молекулярні мішені. Дослідники використовували сучасні методи віртуального скринінгу і машинного навчання та створили ефективні інгібітори двох ферментів. Вони мають антибактеріальну активність відразу проти трьох штамів збудника ТБ –ізоніазід-резистентного штаму (katGdel), рифампін-резистентного штаму (rpoBS450L), моксіфлоксацин-резистентного штаму (gyrAD94K) M. tuberculosis. Такі інгібітори є перспективними для створення нових протимікробних препаратів.
Повідомляється, що науковий проєкт отримав фінансування від Національного фонду досліджень України. Близько двох років над ним працювали дослідники з відділу біомедичної хімії Інституту молекулярної біології і генетики під керівництвом доктора хімічних наук Сергія Ярмолюка.
Раніше науковці активно проводили дослідження з пошуку попередників ліків (lead compound) проти лікарсько-стійких форм туберкульозу. У 2017 році ІМБГ продав ліцензію на використання двох своїх патентів одній з українських фармкомпаній.
Нагадаємо, що Україна підписала меморандум з USAID для посилення боротьби з туберкульозом.
Раніше стало відомо, що у Міністерстві охорони здоров’я оприлюднили Наказ No2161 «Про внесення змін до стандартів охорони здоров’я при туберкульозі». Головною метою документу є введення кращих міжнародних підходів щодо надання медичної допомоги хворим на туберкульоз.