Українські науковці розробляють нові ліки проти резистентних форм туберкульозу

75

В країні кожен четвертий зареєстрований випадок туберкульозу є стійким до антибіотиків та не піддається терапії наявними препаратами. В Інституті молекулярної біології і генетики НАН України вчені працюють над розробкою ліків проти мультирезистентного (стійкого до антибіотиків) туберкульозу. Про це повідомляє пресслужба НАН України.Генералізована форма туберкульозуЗа інформацією Міністерства охорони здоров’я, число хворих на туберкульоз (ТБ) в Україні складає понад один відсоток загальної кількості населення. Епідемія коронавірусної інфекції призвела до ще більшого загострення смертельної небезпеки для хворих на мультирезистентний туберкульоз.

Вчені з Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України вирішили розробити нові антибіотики для терапії резистентних форм ТБ.

Науковці застосовували лейцил-тРНК та метіоніл-тРНК синтетази як молекулярні мішені. Дослідники використовували сучасні методи віртуального скринінгу і машинного навчання та створили ефективні інгібітори двох ферментів. Вони мають антибактеріальну активність відразу проти трьох штамів збудника ТБ –ізоніазід-резистентного штаму (katGdel), рифампін-резистентного штаму (rpoBS450L), моксіфлоксацин-резистентного штаму (gyrAD94K) M. tuberculosis. Такі інгібітори є перспективними для створення нових протимікробних препаратів.

Повідомляється, що науковий проєкт отримав фінансування від Національного фонду досліджень України. Близько двох років над ним працювали дослідники з відділу біомедичної хімії Інституту молекулярної біології і генетики під керівництвом доктора хімічних наук Сергія Ярмолюка.

Раніше науковці активно проводили дослідження з пошуку попередників ліків (lead compound) проти лікарсько-стійких форм туберкульозу. У 2017 році ІМБГ продав ліцензію на використання двох своїх патентів одній з українських фармкомпаній.

Нагадаємо, що Україна підписала меморандум з USAID для посилення боротьби з туберкульозом.

Раніше стало відомо, що у Міністерстві охорони здоров’я оприлюднили Наказ No2161 «Про внесення змін до стандартів охорони здоров’я при туберкульозі». Головною метою документу є введення кращих міжнародних підходів щодо надання медичної допомоги хворим на туберкульоз.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я