Які лікарі працюватимуть з чутливими діагнозами в розширеній програмі реімбурсації і що вони повинні врахувати

614

З 1 жовтня програма реімбурсації поширилася на препарати інсуліну та ліки для пацієнтів з розладами поведінки і психіки й хворих на епілепсію. Для цього в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) застосовують новий функціонал – план лікування пацієнта. Його складає профільний спеціаліст. Кому надалі буде доступна така інформація і як сімейному лікарю вести таких хворих?Дмитро ЧЕРНИШ, директор Департаменту розвитку електронної системи охорони здоров’я НСЗУ

Право першого рецепта — за профільним спеціалістом

ВЗ Чи відрізняється маршрут пацієнтів за рецептом для відшкодування вартості інсулінів і препаратів для лікування розладів психіки?

— У будь-якому разі пацієнт має звернутися до лікаря – спеціаліста: або ендокринолога (якщо ми говоримо про рецепт на інсулін), або до психіатра чи дитячого психіатра (якщо йдеться про розлади поведінки чи психіки), або невролога (якщо йдеться про епілепсію). Лікар психіатр також може консультувати пацієнтів з епілепсією (особливо якщо таке захворювання є супутнім з розладами поведінки чи психіки). Електронне направлення на консультацію психіатра не потрібне (це встановлено законодавством). Пацієнт може звернутися до такого лікаря самостійно або ж це має зробити його законний представник.

Згідно із Законом «Про психіатричну допомогу» встановлювати діагнози, які належать до групи психіатричних захворювань, можуть лише лікарі цієї спеціальності. 

Відповідно і зафіксувати такий діагноз в ЕСОЗ має право тільки психіатр або психіатр дитячий. На основі цього діагнозу лікар створює план лікування, де вказує призначення пацієнту.

План лікування може бути розрахований на різний період, лікар самостійно вирішує, на який саме, залежно від клінічної картини. Уже сформований електронний документ лікар підписує кваліфікованим електронним підписом. Після цього він нікуди не направляє пацієнта, працює із ним згідно з планом, на підставі якого виписує електронний рецепт на відповідні лікарські засоби.

Пацієнти, зареєстровані в електронній системі, отримують номер рецепта на свій мобільний телефон. За потреби пацієнту може бути роздрукована так звана інформаційна довідка, де більш докладно розписано, який лікар його лікує, які препарати він виписав тощо.

Дискримінації не буде

ВЗ Може трапитися, що в пацієнта з розладами психіки немає мобільного телефона.

— Такі пацієнти також мають можливість бути зареєстрованими в ЕСОЗ. Їм роздрукують рецепт із зазначенням його номера та назви призначеного препарату. Тобто жодної дискримінації щодо таких осіб не буде.

До того ж можна надіслати номер рецепта на мобільний телефон їхніх законних представників (вони теж зареєстровані в системі), та й вони так само можуть отримати роздруківку документа «на руки». Після цього вони звертаються в аптеки, які уклали договори на відповідну програму реімбурсації, де й отримують потрібні ліки.

Чутливі дані невидимі для сторонніх очей

ВЗ Пацієнти, їхні родичі і навіть деякі психіатри занепокоєні, чи не буде доступу до даних таких пацієнтів в ЕСОЗ в інших осіб, адже в плані лікування «засвітиться» і прізвище, і діагноз.

— Ці побоювання безпідставні.

Паралельно з функціоналом плану лікування ми реалізували в ЕСОЗ інший функціонал, який дає змогу працювати з особливо чутливими даними. 

До таких належить й інформація про розлади психіки, й про наявність у пацієнта ВІЛ/СНІДу. Згідно із законами про психіатричну допомогу та соціальний захист людей, які живуть із ВІЛ, такі дані можуть обробляти лише профільні спеціалісти, а також ті лікарі, яким пацієнт чи його законний представник надав безпосередню згоду (не за замовчуванням).

Деталізую це на прикладі психіатричних захворювань. Як я вже говорив, створювати діагнози, пов’язані з ними, може винятково лікар цієї спеціальності (психіатр або психіатр дитячий). У ЕСОЗ встановлене відповідне обмеження для лікарів інших фахів, які просто фізично не можуть внести й закодувати в системі такий діагноз. Раніше таких кодів узагалі не було, нині розроблений спеціальний модуль роботи зі згаданими даними. Система перевіряє спеціальність лікаря. Якщо це психіатр, вона дозволяє йому встановлювати відповідні діагнози й на їх основі створювати плани лікування, виписувати рецепти. Тобто такий лікар з точки зору системи вважається автором запису, і тільки він завжди матиме доступ до створених ним даних.

Без підтвердженого запиту немає доступу

ВЗ А якщо такий лікар пішов у відпустку, захворів, звільнився?

— Тоді доступ до чутливих даних пацієнта із розладами психіки чи поведінки має отримати інший лікар такої самої спеціальності (не обов’язково того закладу, де працював попередній), який не є автором записів і раніше не міг їх бачити взагалі. Адже вказані дані не просто закриті від сторонніх очей, лікарі, які входять у систему, навіть не здогадуватимуться про існування таких записів (бо це теж певною мірою розголошення інформації про наявність у пацієнта чутливого діагнозу, не важливо якого).

Однак щоб інший психіатр отримав доступ до таких даних замість відсутнього колеги, він має взяти письмову згоду на це у пацієнта чи його законного представника, оформити відповідний запит у системі, який вони повинні підтвердити.

Запити на доступ до групи психіатричних захворювань й до ВІЛ/СНІДу оформлюються окремо (навіть якщо лікар планує працювати з обома видами даних).

Отриманий у такий спосіб доступ чинний упродовж місяця — це визначено нормативною базою. Якщо лікарю й надалі доведеться підміняти колегу, він має подати новий запит.

Сімейні лікарі відсторонені

ВЗ Сімейні лікарі виписуватимуть повторні рецепти на інсуліни. Як їм вести пацієнтів психіатричного профілю?

— Рецепти на доступні ліки таким пацієнтам поки що виписуватимуть тільки психіатри. І в цьому суттєва різниця згаданих напрямків програми реімбурсації.

Сімейний лікар має розширений доступ до інформації про пацієнта в ЕСОЗ, але це не стосується чутливих даних. 

Тобто сімейний лікар бачитиме всі призначення та діагнози лікарів-спеціалістів, окрім психіатричних і ВІЛ/СНІД. У цій сфері для сімейного лікаря немає спеціальних преференцій, тільки якщо пацієнт йому довіряє й готовий відкрити ці дані. І в цьому випадку сімейному лікарю треба знову ж таки оформлювати запит на доступ.

Але в цілому сімейні лікарі не братимуть участі у виписуванні рецептів для пацієнтів такого профілю.

Вимоги закону — головні

ВЗ Тобто сімейний лікар навіть не здогадуватиметься про такий діагноз пацієнта? Як і працівники «швидкої», які вже давно хочуть отримати списки пацієнтів, до яких потрібно «обережно» виїздити на виклики?

— Законодавство чітко вказує, що таке можливо тільки за безпосередньої згоди пацієнта. Це можна по-різному сприймати, але закон є закон. Тим більше, що в нашому суспільстві досі не вдалося подолати стигму щодо пацієнтів із чутливими діагнозами. І під час розробки нових модулів ми передусім керувалися вимогами чинного законодавства. Тому в жодного спеціаліста, окрім профільного, не буде можливості (без дозволу пацієнта) бачити, а тим більше, вести відповідні записи, контролювати стан пацієнта та його динаміку.

Найбільша неготовність — на рівні МІСів

ВЗ Яка наразі готовність закладів до виписування рецептів за новими програмами реімбурсації?

— Якщо говорити про стан центральної бази даних, то вона була готова до роботи з новим функціоналом ще в червні. Коли ж орієнтуватися на готовність медичних інформаційних систем (МІС) у закладах охорони здоров’я, то вона різна. Деякі МІСи вчасно подбали про своїх користувачів і вже впродовж місяця-півтора надали можливість вести плани лікування. На жаль, були й такі, які спохопилися в останній момент. Тобто найбільша неготовність — саме на цьому рівні.

Знаю один МІС, який надав лікарям новий функціонал… за два дні до старту програми реімбурсації! 

Тому ми вживаємо екстрених заходів, щоб допомогти цим фахівцям розібратися з новою процедурою, забезпечити доступ до МІС по телефону, аби лише вони встигли зробити максимальну кількість записів в ЕСОЗ.

Ми завчасно інформували заклади про те, щоб вони зі свого боку стимулювали МІСи. Якщо вони ще не підключені до нового функціоналу, керівники закладів повинні вимагати в них це зробити. МІС має надавати якісні послуги, бо отримує за це гроші.

Зміна МІС — не найпростіша процедура, вона потребує певного часу, але якщо ви бачите систематичне нехтування вашими інтересами, то краще не вагатися.

Дізнайтесь більше: Реімбурсація інсулінів під загрозою: без планів лікування не буде рецептів

Що зробити, щоб не підвести пацієнтів

ВЗ А яка готовність самих лікарів?

— Щодо лікарів, то ми надаємо їм можливість пройти відповідне навчання для опанування нового функціоналу. Курс зі створення планів лікування інсулінозалежних пацієнтів розроблено вже давно, тож понад 80% ендокринологів вже пройшли навчання.

До речі, за цей час в ЕСОЗ додатково зареєструвалося майже 200 ендокринологів, тобто програма їх дисциплінує.

Станом на 19 жовтня в ЕСОЗ внесено понад 112 тис. планів лікування. Загалом пацієнтів, які потребують рецептів на інсулін, в Україні понад 200 тис.

НСЗУ і МОЗ перебувають на постійному контакті із закладами, щоб допомогти їм увійти в ці проєкти.

Чи можна отримати Е-рецепт дистанційно

ВЗ Не в усіх районах є ендокринологи, а особливо психіатри чи дитячі психіатри, тож пацієнтам доведеться їхати за рецептами в обласний центр. Чи не завдадуть їм доступні ліки додаткових клопотів?

— Насправді подібні проєкти формують і мережу закладів, і достатню кількість лікарів, які потрібні на місцях. Наразі їх дійсно десь недостатньо, і ми це розуміємо. Тож пацієнту щонайменше потрібно перший раз з’явитися на прийомі до профільного спеціаліста, щоб лікар його оглянув, встановив діагноз, створив план лікування. А надалі можна буде виписувати електронні рецепти онлайн. Для цього достатньо поговорити з лікарем і мати технічну можливість отримати рецепт дистанційно. Тим більше, що план лікування розрахований на пів року, і коли ліки потрібно отримувати щомісяця, то відвідувати фахівця так часто не обов’язково, якщо в цьому немає потреби з огляду на перебіг хвороби.

Як бути з «інкогніто»?

ВЗ Психіатри кажуть, що до них потрапляють пацієнти, яких не завжди вдається ідентифікувати. Як у такому разі виписати електронний рецепт?

— Щоб пацієнт скористався програмою медгарантій, а в цьому випадку — програмою реімбурсації, він також мусить виконати низку правил, встановлених на рівні законодавства. Одне з найперших — пацієнт має бути ідентифікований і зареєстрований в ЕСОЗ. Щоправда, є перелік випадків, коли пацієнт може бути не ідентифікований, але це винятково ургентні випадки, коли існує загроза життю і здоров’ю пацієнта, і він потребує негайної медичної допомоги.

Є відповідний функціонал ведення медзаписів щодо неідентифікованих осіб. Але це не стосується виписування рецептів за програмою «Доступні ліки». 

Якщо пацієнт хоче скористатися перевагами програми медгарантій, він зобов’язаний дотримуватися передбачених законодавством вимог.

Чи обов’язково повинна бути декларація?

ВЗ До таких входить і обов’язкова наявність декларації із сімейним лікарем. Тобто якщо її немає, пацієнт не може розраховувати на електронний рецепт й відшкодування вартості ліків?

– Подання декларації сімейному лікарю – це один зі способів реєстрації пацієнта в електронній системі, але не єдиний. Будь-який лікар може зареєструвати пацієнта і без декларації. В такому випадку пацієнт не матиме сімейного лікаря, але зможе користуватися новими напрямками програми реімбурсації.

Чи всі ліки будуть доступними?

ВЗ Скільки аптек уже законтрактовано на них і чи цього достатньо для доступності пацієнтам інсулінів та інших ліків?

– З 1 жовтня в Україні стало в чотири рази більше аптек, де можна отримати інсулін за електронним рецептом безоплатно або з доплатою. 

Якщо протягом січня-серпня 2021 року пацієнти отримували інсулін у понад 1400 аптеках України, то зараз їх більше ніж 6300. Найбільша кількість аптек у програмі реімбурсації інсулінів у таких областях: Дніпропетровська — 605, Харківська — 581, Львівська — 451.

Якщо у Житомирській області раніше інсулін можна було отримати у 59 аптеках, то зараз ця кількість зросла до 141. У Луганській області інсулін за паперовим рецептом можна було отримати у 23 аптеках, зараз їх вже 150. У Миколаївській 29 і понад 100 відповідно.

Щодо ліків для пацієнтів з розладами психіки і поведінки та з епілепсією, їх можна отримати у понад 5800 аптек по всій Україні. Найбільше їх у Харківській (500), Дніпропетровській (454) та Львівській (434) областях.

ВЗ Чи зобов’язані аптеки мати в запасі усі види інсулінів, адже невідомо який саме буде призначено пацієнту?

– Згідно з умовами договору аптеки мають забезпечити безперервну наявність щонайменше одного лікарського засобу, вартість якого підлягає повній реімбурсації. Якщо пацієнту потрібен інший вид інсуліну, він може замовити його в аптеці і отримати згодом.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я