Під час проведення спільної позапланової перевірки 14 травня 2013 року співробітники Держлікслужби України за зверненням Головного Управління СБУ в м. Києві та Київській області встановили факт здійснення безліцензійного виробництва лікарських засобів ТОВ «Торговий дім «Каскад-медікал» в
м. Васильків Київської області.
Кількість медичних препаратів, виявлених під час перевірки, становить 3,9 млн упаковок вартістю близько 300 млн грн (для порівняння: річний обсяг продажів цієї продукції складає 426 млн грн).
«На території TOB «Торговий Дім Каскад-Медікал» було виявлено нерозфасовані та незареєстровані лікарські засоби з маркуванням німецькою мовою, упаковки українською мовою без зазначення номерів серій та термінів придатності, інструкції, а також запаковані лікарські засоби з маркуванням українською мовою, — повідомили у Держлікслужбі. — Також на цій території знаходилось приміщення для пакування лікарських засобів та обладнання для нанесення маркування на лікарський засіб».
За інформацією Держлікслужби України, ТОВ «ТД Каскад-Медікал» не має ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів.
Також встановлено, що протягом майже 10 років через ексклюзивного представника Heel в Україні — ТОВ «ТД Каскад-Медікал» (Київ), в Україну вантажним транспортом завозилися медичні препарати більше 60 найменувань, у яких вийшов або взагалі невідомий термін придатності.
Співробітник агентства УНН, посилаючись на власні джерела в правоохоронних органах, зазначив, що перші результати перевірки підтвердили підозру, що відома німецька фармацевтична компанія Heel через свого ексклюзивного представника ввозила, фасувала й організовувала зберігання з метою збуту, а також збувала лікарські препарати сумнівного походження і терміну придатності: «Масштабність угод вражає. Тільки на території одного зі складів ТОВ «ТД Каскад-Медікал», розташованого в м. Васильків, виявлено значну кількість нерозфасованих і незареєстрованих лікарських засобів із маркуванням німецькою мовою, упаковки українською мовою без зазначення номерів серій і термінів придатності. Знайдене обладнання дозволяло розфасовувати прострочені ліки в упаковки з українськими назвами, наносити на них нові терміни придатності, голографічні марки, вкладати відповідні інструкції із застосування. Зокрема, на упаковки ліків, термін придатності яких вийшов у 2010 році, проставлялося нове датування — 2016-2018 роки».
За оцінками фахівців Держлікслужби України, найбільш небезпечними є ін’єкційні форми виявлених препаратів, оскільки їх застосування може призвести до виникнення загрози життю людини або настання тяжких наслідків для її здоров’я.
Експерти припускають, що, найімовірніше, дистриб’ютор, який володіє ексклюзивним правом продавати препарати фірми Heel, просто скористався своїм становищем, оскільки фармацевтична продукція цієї німецької компанії досить популярна.
Таку думку, зокрема, у коментарі радіостанції «Голос Столиці», висловив експерт фармацевтичного ринку Костянтин Косяченко: «Скажімо, офіційно завезли розфасоване ангро (фармакологічна сировина — прим. ред.) по 100 капсул, ціною, наприклад, сто доларів. Уже в Україні виготовляють упаковку по п’ять капсул у кожній, яка коштуватиме вже десять доларів. Таким чином, це такий собі недобросовісний заробіток! Це нечесна робота тих, хто завозить, навіть коли це офіційно, а не контрабандою. Від такої «схеми» може постраждати і пацієнт, і аптека. Адже, якщо ці препарати до неї потрапили, її ліцензія може бути анульована», — зазначив експерт.
Наразі Держлікслужба України, згідно з законодавством, вжила заходи щодо тимчасової заборони та вилучення з обігу всіх серій 60-ти найменувань лікарських засобів із маркуванням виробника «Біологіше Хайльміттель Хеель ГмбХ» (Німеччина) за підозрою щодо фальсифікації.
Ліцензії ТОВ «ТД Каскад-Медікал» на імпорт лікарських засобів та оптову торгівлю лікарськими засобами зупинено.
Крім того, згідно з міжнародними домовленостями, Держлікслужба України поінформувала про даний факт міжнародні регуляторні органи та відповідні органи країн, що потенційно можуть стати ринком збуту продукції неліцензованого виробництва.
За матеріалами Прес-служби Держлікслужби України та інформаційних ресурсів
unn.com.ua,
newsradio.com.ua