Для розв’язання проблем із покращенням рівня надання допомоги хворим, які проживають у Луганській області, в 2011-2012 роках Міністерство фінансів України і Міністерство охорони здоров’я України виділили регіонові за 15 бюджетними програмами понад 423 млн грн. Міністерство охорони здоров’я України і Міністерство надзвичайних ситуацій України централізовано закупили і поставили, у межах реалізації семи державних цільових програм медичного обладнання, виробів медичного призначення і лікарських засобів на суму понад 157 млн гривень.
Однак ефективного використання цих коштів та обладнання не забезпечено, оскільки скоординованих дій між Луганською ОДА, Луганською облрадою і Луганською міськрадою під час визначення об’єктів охорони здоров’я, які планувалося відремонтувати, реконструювати й оснастити, а також належної співпраці управління капітального будівництва з департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації при виконанні вказаних робіт не було. Такі висновки проведеного Рахунковою палатою аудиту.
Реалізація зазначених проектів передбачала поліпшення профілактики, зниження рівня захворюваності і смертності населення області, вдосконалення системи надання первинної, спеціалізованої і високоспеціалізованої медичної допомоги. Фактично у 2011-2012 роках, порівняно з 2010-м, на 2,6 відсотка зросла кількість уперше встановлених випадків захворювань на злоякісні новоутворення, на 15% — на цукровий діабет, на 1,3% — загальна захворюваність на хвороби системи кровообігу, на 3% — на розсіяний склероз, на 27,4% — на ВІЛ/СНІД. Рівень смертності, зокрема від онкозахворювань, за даними департаменту охорони здоров’я Луганської ОДА, знизився лише на 8 відсотків, а не 12-15, як очікувалося.
До кінця 2012 року планувалося завершити будівельні роботи на 9 об’єктах обласних медзакладів, де надають високоспеціалізовану медичну допомогу. Проте через організаційні недоліки готовими є лише 2 об’єкти, введення в експлуатацію ще 6 об’єктів перенесено на 2013 рік. Реконструкцію центру кардіології та ангіології Луганської обласної клінічної лікарні, про готовність якого станом на 1 січня 2013 року відзвітували місцеві органи виконавчої влади, фактично не завершено. Більше того — із грудня 2011 року не використовується медичне обладнання на суму 6,5 млн грн, закуплене для вказаного центру за кошти держбюджету. У місті Луганську з 5 медзакладів, завершити будівництво та реконструкцію яких планувалось у 2011-2012 роках, роботи виконані лише на двох об’єктах.
У зв’язку з тим, що окремі приміщення закладів охорони здоров’я області станом на 1 березня 2013 року не готові до експлуатації, медичне обладнання вартістю 13,2 млн грн, закуплене за бюджетні кошти, тривалий час не використовується.
Прес-служба Рахункової палати