Вінницький національний медичний університет імені Пирогова вписав в історію медичної науки нову сторінку: 1 червня відбулася презентація унікальної системи «СКІФ» — віртуальної моделі людського організму. Модель у найменших подробицях (на клітинному рівні) відтворює діяльність людського організму як у нормальному, так і в патологічному стані, показує реакцію організму на дію зовнішніх чинників і застосування ліків, дозволяє прогнозувати розвиток хвороб.
Презентація відбулася у Вінницькому національному медичному університеті під час спеціально організованого спільного засідання колегії Міністерства охорони здоров’я України, президії Національної академії медичних наук України та вченої ради Вінницького національного медичного університету. У засіданні взяли участь голова обласної державної адміністрації Іван Мовчан, Міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова, президент Національної академії медичних наук України Андрій Сердюк.
Іван Мовчан, вітаючи учасників колегії і розробників унікальної моделі, сказав: «Ні для кого не секрет, що без розвитку науки неможливий прогрес у жодній галузі. У медицині ж розвиток науки — це не просто рух уперед. Кожне нове наукове досягнення у цій галузі рятує сотні людей, повертає працездатність тисячам хворих і травмованих, які донедавна були приречені чи обмежені у своїх можливостях. Щиро вітаю колектив розробників унікальної моделі з науковою перемогою. Вони продемонстрували високий потенціал української медичної науки і наблизили вінницьку медицину до світових стандартів».
Високо оцінила вінницьке медичне ноу-хау Раїса Богатирьова. На її думку, це справжня революція у навчанні майбутніх лікарів і лікуванні хворих.
Ініціатор розробки Василь Мороз, презентуючи модель, повідомив, що колектив розробників не використовував бюджетних коштів і працював переважно у вільний від основної роботи час. Робота тривала 15 років, а задум створити таку модель у Василя Мороза виник ще у 80-ті роки минулого століття.
Розробники розшифровують назву «СКІФ» як «система комп’ютерної ідентифікації функцій», але це не просто збіг: Василь Мороз прагнув дати розробці коротку, звучну і обов’язково українську назву, а вже потім її розшифрували як абревіатуру.
«СКІФ» дозволить навчати студентів не на живих людях, а у віртуальному вимірі. При цьому є можливість моделювати ситуації, які не завжди можна спостерігати на практиці.
Валентина ПУСТІВА, власкор «ВЗ», Вінниця