В оплаті праці медиків відбулися зміни

14671

Уряд прийняв низку постанов, покликаних підвищити заробітну плату медичних працівників чи окремих їх категорій. Про те, які саме зміни слід очікувати працівникам галузі, ми попросили розповісти головного спеціаліста з питань соціально-економічного захисту Профспілки працівників охорони здоров’я України Лідію Гавриленко. 

Як зміниться оплата праці у зв’язку з прийняттям Постанови Кабміну про підвищення заробітної плати працівникам бюджетної сфери?
Кабінет Міністрів України прийняв 27 березня 2013 року постанову № 197 «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (далі — Постанова). ЇЇ мета — підвищення посадових окладів працівників бюджетної сфери, оплата праці яких здійснюється на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери (далі — ЄТС) уже у 2013 році. Відтак із 1 січня 2013 року посадовий оклад працівника першого тарифного розряду встановлюється на рівні розміру мінімальної заробітної плати — 1147 грн. з диференціацією міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень наступних п’яти розрядів у таких розмірах:
• 1 тарифного розряду — 1147 грн
• 2 тарифного розряду — 1152 грн
• 3 тарифного розряду — 1162 грн
• 4 тарифного розряду — 1172 грн
• 5 тарифного розряду — 1182 грн.

Для всіх інших працівників (починаючи з 6 тарифного розряду) посадові оклади визначаються шляхом перемноження тарифних коефіцієнтів ЄТС на ставку працівника першого тарифного розряду, встановленого з 1 січня у розмірі 852 грн. Таким чином збережено відставання ставки працівника першого тарифного розряду від розміру мінімальної заробітної плати, досягнутого у 2012 році (295 грн).
Пунктом 4 зазначеної Постанови Міністерствам доручено привести свої нормативні акти у відповідність із її положеннями.
На виконання цієї Постанови Мінсоцполітики та МОЗ підготували зміни до спільного наказу № 308/519 «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення», які після державної реєстрації в Міністерстві юстиції буде доведено до органів та закладів охорони здоров’я та соціального захисту населення для застосування.
Заклади мають затвердити штатні розписи з 1 січня 2013 року з новими посадовими окладами та провести перерахунок заробітної плати працівникам за січень-квітень нинішнього року.
З метою подальшого підвищення посадових окладів працівників бюджетної сфери та скорочення відставання ставки працівника першого тарифного розряду від розміру мінімальної заробітної плати Мінсоцполітики, МОЗ, МОН та Мінкультури за участю профспілок щокварталу будуть проводити переговори за результатами виконання зведеного бюджету України та його можливостей.

На скільки буде збільшено заробітну плату працівникам екстреної медичної допомоги у зв’язку з її реформуванням?
На виконання статті 11 Закону України «Про екстрену медичну допомогу» 27 березня 2013 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 199 «Деякі питання оплати праці працівників системи екстреної медичної допомоги» (далі — Постанова).
Слід зазначити, що згідно з абзацом першим пункту 1 Постанови для працівників системи екстреної медичної допомоги застосовуються умови оплати праці, встановлені постановою Кабінету Міністрів України № 1298 від 30.08.2002 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», іншими актами Кабінету Міністрів України, а також прийнятими на їх виконання актами з питань оплати праці.
Це означає, що встановлення посадових окладів працівників системи екстреної медичної допомоги, доплат за роботу в нічний час, науковий ступінь, суміщення професій (посад), виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт, виплати надбавок за тривалість безперервної роботи, почесні звання, складність, напруженість у роботі, класність, підвищення посадових окладів за шкідливі умови праці тощо здійснюються відповідно до спільного наказу Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення».

Також зазначеним працівникам виплачується надбавка за вислугу років, яку встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 № 1418 «Про затвердження Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям із базовою та неповною вищою освітою державних та комунальних закладів охорони здоров’я», та допомога на оздоровлення (відповідно до абзацу четвертого пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 № 524 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» у розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустки).
Крім того, абзацом другим пункту 1 Постанови медичним працівникам системи екстреної медичної допомоги передбачено:
— виплату двох щомісячних надбавок за особливий характер праці та за особливі умови праці у розмірі до 20% посадового окладу (з підвищеннями) кожна. Виплата зазначених надбавок здійснюється як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом;
— матеріальна допомога для розв’язання соціально-побутових питань у розмірі одного посадового окладу на рік на підставі рішення керівника закладу, а керівникам (головному лікарю та його заступникам з числа лікарів) — за рішенням керівника органу вищого рівня (у межах фонду
заробітної плати, затвердженого у кошторисі закладу).
Згідно зі статтею 11 Закону України «Про екстрену медичну допомогу» право на зазначені виплати матимуть медичні працівники центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги, бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, які безпосередньо надають екстрену медичну допомогу та/або забезпечують її надання згідно із цим Законом.
Враховуючи, що згідно з Постановою МОЗ України не встановлено завдання щодо приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність із цією Постановою, зазначені виплати та перелік працівників, яким вони належать, мають бути передбачені у колективних договорах закладів системи екстреної медичної допомоги.

Водночас слід зазначити, що ця Постанова набирає чинності з 1 жовтня 2013 року, що суперечить нормам статті 11 Закону, якою передбачено запровадження зазначених виплат із 1 січня 2013 року.

Які нові умови оплати праці у протитуберкульозних закладах?
На виконання статті 22 Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз» (далі — Закон) Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 174 від 20.03.2013 «Деякі питання оплати праці працівників протитуберкульозних закладів» (далі — Постанова).
Розглянемо, що нового дає ця Постанова.

Статтею 22 України «Про протидію захворюванню на туберкульоз» визначено коло працівників протитуберкульозних закладів охорони здоров’я, які мають право на виплати, встановлені Постановою, зокрема — це працівники, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз, працюють із живими збудниками туберкульозу чи матеріалами, що їх містять, здійснюють догляд за хворими на туберкульоз та/або прибирання приміщень, у яких перебувають такі хворі. Їм згідно з Постановою передбачено такі виплати:
— допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустки (за винятком працівників, які отримують таку допомогу відповідно до постанови КМУ № 524 від 11.05.2011 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюд­жетної сфери»);
— щорічна матеріальна допомога для розв’язання соціально-побутових питань у розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) на рік на підставі рішення керівника закладу, а керівникам закладів — за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.

Крім того, на згаданих працівників протитуберкульозних закладів охорони здоров’я, які не отримували надбавку за вислугу років, поширено дію Порядку виплати надбавки за вислугу років, затверджену постановою Кабінету Міністрів України № 1418 від 29.12.2009 «Про затвердження Порядку виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров’я».
Отже, право на допомогу на оздоровлення відтепер мають професіонали з вищою немедичною освітою, яких допущено до медичної діяльності (біологи, бактеріологи, хіміки тощо), а також молодші медичні сестри всіх найменувань та молодші медичні сестри по догляду за хворими, прибиральники приміщень, де перебувають хворі на туберкульоз.

Щорічна матеріальна допомога для розв’язання соціально-побутових питань надаватиметься працівникам, перелік яких передбачено статтею 22 Закону, в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) на рік. Зазначена допомога знову ж таки надається працівникам за рішенням керівника закладу, а керівникам закладу (головним лікарям та їх заступникам) — за рішенням органу вищого рівня (головний розпорядник бюджетних коштів) у межах наявних коштів на оплату праці.

Конкретний перелік посад працівників, які мають право на допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для розв’язання соціально-побутових питань, має затверджуватися у колективному договорі протитуберкульозного закладу (відділення).

Водночас зазначу, що всупереч нормам статті 22 Закону, якою передбачено запровадження зазначених виплат з 1 січня 2013 року, ця Постанова набуває чинності лише з 1 липня 2013 року.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. Як оплачуеться робота сестер господинь в протитуберкульозних диспансерах? Чи мають право сестри господинi на отримання вiдсоткiв за роботу в шкiдливих умовах , виплати за стаж? Яка тривалiсть вiдпустки для сетри господинi?

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я