У Донецьку відкрилося перше в Україні комплексно оснащене відділення контактної променевої терапії, розташоване в обласному протипухлинному центрі. Реконструкція блоку тривала близько двох місяців. В неї було інвестовано 11 мільйонів гривень. Кошти на ремонт та обладнання виділив Благодійний фонд Ріната Ахметова в рамках програми «Рак виліковний. Своєчасне лікування та діагностика онкологічних захворювань».
— Хочу відзначити той факт, що радіологічна служба Донецької області є однією з найпотужніших у країні, — каже головний радіолог МОЗ України, керівник радіологічного відділення ДОПЦ, доктор медичних наук, професор кафедри онкології Наталія Семикоз. — За рік у нас консультуються більше 20 тисяч пацієнтів, а лікування отримують понад 6 тисяч осіб. Поява променевої терапії — значима віха в лікуванні онкологічних хворих. Унікальність методики полягає в тому, що ми можемо підвести велику дозу випромінювання до пухлини без ушкодження навколишніх органів і тканин.
Якщо для Європи брахітерапія вже давно стала звичним методом лікування, то для України це інновація. Така «пробуксовка» була пов’язана з тривіальною відсутністю необхідного обладнання. Контактна променева терапія вважається світовим «золотим стандартом» лікування пухлин, а тому стала «лакмусовим папірцем», який дозволяє говорити про високий професіоналізм лікарів, що успішно освоюють нові технології. Щомісяця близько 100 пацієнтів із раком порожнинних (репродуктивна система, кишечник, стравохід, ротова порожнина) і внутрішніх (простата, молочна залоза) органів отримають можливість пролікуватися в державному центрі. Лікарі наголошують — послуга буде безкоштовною, оскільки витратними матеріалами благодійний фонд їх теж забезпечив.
— Внутрішньопорожнинна променева терапія себе дуже добре зарекомендувала при лікуванні, наприклад, раку шийки матки в задавнених стадіях, коли хірурги вже не беруть на лікування, — зазначила керівник відділення. — Ми проводимо поєднану променеву терапію, тобто поєднуємо внутрішньопорожнинну з дистанційною та отримуємо дуже хороший ефект, що спостерігається навіть у пацієнтів із четвертою стадією захворювання. Старе обладнання могло спричинити ранні та пізні ускладнення, тепер же вони виключаються. Пацієнт може приходити на процедури, наприклад, із роботи, потім повертатися назад. Дуже багато, до речі, так і роблять, не бажаючи зациклюватися на своїй хворобі.
Тепер у донецьких онкологів у наявності дві обладнані за останнім словом техніки міні-операційні і дві кімнати планування. Також є апарат УЗД, який дозволяє хірургам максимально точно визначити положення аплікаторів. Дуже важливо, що відтепер усі отримані дані обстеження відразу по мережі надходять на робочу станцію. Фахівці на їх підставі планують хід лікування і роблять точні розрахунки, що дозволяє здійснити «прицільний удар» виключно по злоякісній пухлині.
— Примітно, що у нас тепер є єдина мережа, — вважає Наталія Семикоз. — Не потрібно переносити дискети (це вимушено практикується в багатьох клініках), що дозволяє уникнути похибок при розрахунках. Усі дані пацієнта знаходитимуться в нашій базі. Коли він з’явиться на контроль, то ми відразу ж можемо їх побачити й оцінити ефективність терапії. Це надзвичайно важливо для того, щоб визначитися зі стратегією лікування.
Під час ремонту блоку замислювалися і над тим, як поліпшити моральний стан пацієнтів, адже він відчутно впливає на результати лікування. Для підняття «бойового духу» хворих стіну в одному з кабінетів повністю розписали, зобразивши морський середземноморський пейзаж, а в іншому — завдяки проектору людина, лежачи під час процедури, спостерігає на стелі синє небо і листя дерев.
— Необхідно, щоб хворий не відчував себе депресивно, — акцентував увагу директор благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» Анатолій Заболотний. — У боротьбі з недугою дуже важливо, на чиїй стороні пацієнт — хвороби чи лікаря. Ми завжди прагнемо забезпечити хворому психологічний комфорт, коли робимо реконструкцію. Це вже третє відділення, яке ми відкриваємо в рамках проекту. Воно є предметом нашої особливої гордості, оскільки єдиний, де працює цілісно укомплектований комплекс — два апарати брахітерапії і все необхідне допоміжне обладнання.
Однак успіх лікування залежить не тільки від наявності сучасної техніки, а й від того, наскільки ефективно зможуть працювати на ній фахівці. Медики констатують: державна система не встигає за новими технологіями.
— Великою проблемою є те, що в Україні досі не введена спеціальність «медичний фізик», — каже Наталія Семикоз. — Є інженери-радіологи, які займаються ремонтом обладнання, плануванням. Але зараз уже створений класифікатор спеціальностей, і обговорюється питання про введення до нього спеціальності «медичний фізик». Це дасть можливість навчати фахівців і здійснювати обмін досвідом із зарубіжними колегами.
— Сьогодні, з урахуванням розвитку онкологічної науки, близько 70% пацієнтів потребують комбінованого комплексного лікування, — повідомив ректор Донецького національного медичного університету ім. М. Горького, заступник голови постійної комісії з питань соціальної політики та охорони здоров’я Донецької облради Юрій Думанський. — І відділення дозволить розвивати саме цей напрямок. У нас велика кількість хворих, у тому числі й первинних (щороку близько 16 тисяч), потребує саме брахітерапії. Це пацієнти з пухлинами стравоходу, прямої і товстої кишки, із раком шкіри та ін. До складу Донецького національного медичного університету входять дві кафедри — студентська та післядипломної освіти. По суті, відкрилася нова база для їх розвитку.
Згадана проблема підготовки медичних фізиків стоїть сьогодні дуже гостро. У нас, власне, немає жодного ВНЗ, який би цим займався. Тому в перспективі потрібно відкривати кафедри. І ми над цим уже замислюємося, адже подібні сучасні відділення з часом з’являться і в інших онкологічних центрах. Тому ми готові навчати і виховувати кадри, щоб згодом наші хворі отримували висококваліфіковану медичну допомогу.
У Донецьку болюче питання підготовки кадрів завдяки фонду вирішили радикально — двом радіологам вручили сертифікат на навчання за спеціальністю «медичний фізик» у Таллінні, в центрі, який вважається одним із кращих у Європі. Ця можливість із самого початку була передбачена програмою «Рак виліковний».
До слова, з прибалтійськими колегами у донеччан налагоджені тісні зв’язки ще з 2006 року — саме тоді в ДОПЦ запрацював перший в Україні лінійний прискорювач.
Крім цього лікарі зможуть використовувати можливості проекту фонду eHealth (телемедицина) і дистанційно консультуватися з іншими медиками, брати участь у конференціях і семінарах за допомогою телемережі.
Заступник голови облдержадміністрації-директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Олена Петряєва покладає великі надії на відкриття блоку контактної променевої терапії та впевнена в подальшому успіху державно-приватного партнерства.
— Ми давно вже співпрацюємо з благодійним фондом Ріната Ахметова «Розвиток України» і це не перший проект, реалізований у Донецькій області, — зазначила Олена Борисівна. — Що я можу сказати про наші взаємини? Це співробітництво, засноване на принципах довіри, постійної комунікації, моніторингу, контролю за поставленими цілями і завданнями. Фонд — надійний партнер, і всі взяті зобов’язання ним виконані. Онкопатологія характерна для всіх країн, незалежно від того, відносяться вони до розвинених чи ні. У структурі захворюваності та смертності онкологічні захворювання посідають друге місце. І розуміння цієї проблеми, бажання впливати на неї та головне — бажання отримати результат — це те, що відрізняє діяльність фонду Ріната Ахметова.
Підтвердженням її слів стало підписання меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво області, Донецького обласного протипухлинного центру та Благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», спрямованого на подальший розвиток радіологічної служби. Зокрема, в рамках цієї взаємодії на території ДОПЦ буде побудовано новий радіологічний корпус, який відкриє двері пацієнтам уже наступного року. Всі етапи і види робіт (проектування, будівництво, введення в експлуатацію), закупівлю високотехнологічного обладнання фінансуватиме фонд.
Євгенія МАРТИНОВА, власкор «ВЗ», Донецьк
Фото автора