Несприятливі події після імунізації

1815

НППІ 8
Хлопчик 2012 р.н. від І доношеної вагітності І пологів у 40 тижнів. В пологовому будинку не отримав щеплення вакциною БЦЖ у зв’язку з ускладненим неонатальним періодом: тяжка інтранатальна асфіксія, гіпоксичне ураження ЦНС, судомний синдром, шийна мієлопатія. Згідно з календарем профілактичних щеплень, перед вакцинацією БЦЖ після 2 місяців життя необхідно зробити пробу Манту. Туберкулінодіагностику алергеном туберкульозним хлопчику проведено у віці 2 місяці 3 дні (04.09.2012 року) у кабінеті щеплень міської дитячої лікарні. Реакції не спостерігалось. Облік проби Манту проведений 07.09.2012 р. — результат негативний, стан дитини задовільний. Заплановано щеплення БЦЖ на 14.09.2012 планово, враховуючи чергу для раціонального використання вакцини. На 9 добу (13.09.2012 року) після туберкулінодіагностики дитина померла.
Причина смерті: механічна асфіксія, удушення внаслідок аспірації шлунковим вмістом.

За заключенням регіональної групи оперативного реагування: причинно-наслідковий зв’язок смерті дитини з введенням алергену туберкульозного відсутній. Несприятлива подія виникла внаслідок нещасного випадку.(Продовження. Початок див. у «ВЗ» № 21-22 від 31.05.2013 р., № 23-24 від 14.06.2013 р. та № 25-26 від 28.06. 2013 р.)

НППІ 9
Хлопчику 2011 р.н. відповідно до календаря профілактичних щеплень проведено туберкулінодіагностику (10.09.2012 р.) та щеплення вакциною КПК (13.09.2012 р.). Ввечері 13.09.2012 року батьками відмічено підвищення температури тіла до 39оС, кашель. Наступного дня звернулись до лікаря в поліклініку ЦРЛ зі скаргами на непродуктивний кашель, підвищення температури тіла до 37оС. Після медичного огляду встановлено діагноз — гостра респіраторна вірусна інфекція, призначено лікування: фенкарол, аугментин, інстаріл. Від запропонованої госпіталізації батьки відмовились. Призначену терапію було розпочато 15.09.2012 р. о 20.00 при відсутності батьків. Через 30 хв після прийому вищезгаданих лікарських препаратів дитина закашлялась і посиніла. Відразу була доставлена в реанімаційне відділення ЦРЛ, де після проведення реанімаційних заходів без ефекту о 22.00 зафіксована біологічна смерть. Летальний випадок стався на 5 добу після застосування алергену туберкульозного та на 2 добу після проведеного щеплення.
Причина смерті: гостре отруєння кофеїном на фоні гострої алкогольної інтоксикації, що підтверджено токсикологічними дослідженнями — у внутрішніх органах виявлена речовина кофеїн, при обстеженні крові — етиловий алкоголь у кількості 0,88 ‰.
За заключенням регіональної групи оперативного реагування: дана подія співпала за часом із застосуванням алергену туберкульозного, вакцини КПК та обумовлена токсичною дією хімічних речовин (кофеїну та етилового спирту), що підтверджено морфологічними ознаками секційного матеріалу, гістологічними та токсикологічними дослідженнями.

НППІ 10
Дівчинка 2012 р.н. у віці 7 місяців та 23 дні отримала щеплення 25.09.2012 р. вакциною АКДП та ОПВ з порушенням календаря профілактичних щеплень. З анамнезу життя відомо, що протягом перших п’яти місяців життя дитина 4 рази хворіла на гостре респіраторне вірусне захворювання. На другий день після щеплень дитину відвідала медична сестра: стан задовільний, реакції на щеплення немає. На 5 добу післявакцинального періоду (30.09.2012 р.) о 16.10 мати звернулася по медичну допомогу зі скаргами на висип на шкірі, млявість, сонливість, часте блювання, підвищення температури тіла до 39оС. Дитину госпіталізовано у реанімаційне відділення у важкому стані. Важкість стану обумовлена загальномозковою неврологічною симптоматикою: відсутність свідомості та реакції на больові подразники, рефлекси пригнічені. Шкірні прояви блідо-сірого кольору, на шкірі геморагічний зірчастий висип темно-бордового кольору з некрозом у центрі, краї «рвані», висип не зникав при натисканні. Носогубний трикутник ціанотичний, пульс на периферичних артеріях не визначався. Дитина була інтубована, проводилась інтенсивна терапія. Незважаючи на проведені реанімаційні заходи, о 17.45 було зафіксовано біологічну смерть.
Причина смерті: генералізована менінгококова інфекція. Блискавична форма. Менінгококцемія. Синдром Уотерхауса-Фридериксена. Менінгококовий менінгіт, що підтверджено бактеріологічним дослідженням.
За заключенням регіональної групи оперативного реагування: причинно-наслідковий зв’язок з проведеними щепленнями відсутній. У даному випадку мало місце виникнення гострого інтеркурентного захворювання, яке проявилось у післявакцинальному періоді та співпало за часом з введенням вакцин.

НППІ 11
Дівчинка 2012 р.н. народилась від ІІ термінових пологів шляхом кесаревого розтину з масою тіла 3100 г, з оцінкою за шкалою Апгар 8/8 балів. Через 3 години після народження стан дитини погіршився, діагностовано: перинатальне ураження центральної нервової системи, гіпоксичну форму 2 ст., синдром пригнічення; затримку внутрішньоутробного розвитку; вроджений стридор. Внутрішньоутробна інфекція? У зв’язку з обтяженим неонатальним періодом щеплення вакциною БЦЖ в пологовому будинку не проводилося. Імунізацію вакциною для щадної первинної імунізації БЦЖ-М було проведено 26.09.2012 року на 12 добу життя. Реакції на щеплення не відмічалось. У віці 1 місяця 4 днів (18.10.2012 року), після огляду лікарем-педіатром виявлено зниження маси тіла на 200 г. Були дані рекомендації щодо годування. 21.10.2012 р. о 15.30 дитина з матір’ю каретою швидкої допомоги доставлена до територіального медичного об’єднання з кишковими кольками, де була оглянута лікарем приймального відділення. Запропоновано годування молочною сумішшю (дитина на штучному вигодовуванні) з ріжка, яку дівчинка з’їла з апетитом та заснула. Від госпіталізації мати категорично відмовилась у письмовій формі. 22.10.2012 р., після годування молочною сумішшю «Нутрилон», приблизно о 22.00 мати відзначала збудження дитини, різку слабкість, зупинку дихання. Була викликана бригада швидкої медичної допомоги о 22.35, яка по приїзду о 22.45 констатувала біологічну смерть дитини.
Причина смерті: синдром раптової смерті.
За заключенням регіональної групи оперативного реагування: причинно-наслідковий зв’язок несприятливої події у післявакцинальному періоді з проведеним щепленням відсутній.

НППІ 12
Хлопчик 2012 р.н. народився від ХІІ вагітності V передчасних пологів (термін гестації 36 тижнів) з оцінкою за шкалою Апгар 7/8 балів. Мати на обліку у жіночій консультації не перебувала. З четвертого дня життя дитина знаходилася у відділенні недоношених новонароджених з діагнозом пренатальне гіпоксично-геморагічне ураження ЦНС, синдром церебрального пригнічення, неонатальна жовтяниця неуточненого генезу, недоношеність. На 5 добу життя (12.09.2012 р.) дитина отримала щеплення протитуберкульозу вакциною БЦЖ-М. У віці 1 місяць 26 днів 02.11.2012 р. дитина була оглянута дільничим лікарем, дано дозвіл на імунізацію, щеплена вакциною для профілактики гепатиту В с.311007/04 виробництва ПАТ «Фармстандарт-Біолік», Україна. На 13 добу післявакцинального періоду 15.11.2012 р. приблизно о 18:00 дитина раптово стала неспокійною, пронизливо плакала. Після того як мати дала 16 крапель «Боботіка», дитина заспокоїлася. Через 15 хв крик та неспокій повторилися, була викликана бригада швидкої медичної допомоги. Ще до приїзду лікарів мати дала 1 чайну ложку блідо-рожевого розчину перманганату калію. Фельдшером швидкої медичної допомоги по приїзду відзначено мармуровість шкірних покривів, тотальний ціаноз. О 20.10 дитина була доставлена у відділення інтенсивної терапії для дітей з інфекційною патологією. При надходженні — стан термінальний. Незважаючи на реанімаційні заходи, о 20.45 була констатована смерть.
Причина смерті: генералізована вірусна інфекція. Серозна проміжна пневмонія, катаральний бронхіт, гострий серозний менінгіт, катаральний ентероколіт.
За заключенням регіональної групи оперативного реагування: причинно-наслідковий зв’язок між несприятливою подією та щепленням відсутній. Дана подія співпала за часом з проведеною вакцинацією та обумовлена приєднанням гострої інтеркурентної вірусної інфекції.

НППІ 13
Дівчинка 2012 р.н. народилась від ІV пологів з оцінкою за шкалою Апгар 7/8 балів. В умовах пологового будинку при задовільному загальному стані здоров’я дівчинка отримала щеплення вакциною для профілактики гепатиту В та туберкульозу. При плановому медичному огляді у віці 1 місяць дитина була соматично здорова, знаходилася на змішаному вигодовуванні (маса тіла 3800,0 г), діагностовано пелюшковий дерматит. У віці 1 місяць 30 днів (09.11.2012 року) дівчинка була оглянута лікарем-педіатром та визнана здоровою. Було дозволено друге щеплення проти гепатиту В. При огляді через 30 хвилин та на першу і другу добу післявакцинального періоду скарг не було, стан задовільний. На 10-ту добу післявакцинального періоду (19.11.2012 р.) дитина померла вдома.
Причина смерті: синдром раптової смерті.
За заключенням регіональної групи оперативного реагування: причинно-наслідковий зв’язок несприятливої події у післявакцинальному періоді з проведеним щепленням відсутній.

НППІ 14
Дівчинка 2012 р.н. народилась від ІІ пологів в термін 40 тижнів гестації. Вагітність та пологи протікали без ускладнень. Період новонародженості — без особливостей. Розвивалась відповідно до віку. Згідно з календарем профілактичних щеплень у пологовому відділені отримала щеплення вакциною для профілактики гепатиту В та туберкульозу. Післявакцинальний період — без ускладнень. Першу дозу вакцини «Пентаксим» отримала у 3 місяці життя (27.11.2012 року) у лікувально-профілактичному закладі за місцем проживання. Ввечері (30.11.2012 р.) на 3 добу після щеплення мати з дитиною знаходилося у гостях, після годування дитина через кілька хвилин посиніла та перестала дихати.
Причина смерті: синдром раптової смерті.
За заключенням регіональної групи оперативного реагування: летальний випадок виник внаслідок синдрому раптової смерті. З проведенням щеплення та розвитком синдрому раптової смерті немовляти має місце часовий зв’язок.

НППІ 15
Хлопчик 2012 р.н. народився від ІV вагітності ІV пологів (передчасне відходження навколоплідних вод) з оцінкою за шкалою Апгар 8/8 балів. В пологовому будинку на 3 добу життя був щеплений вакциною для профілактики гепатиту В та на 5 добу — вакциною БЦЖ. Зі слів матері 18.12.2012 року ввечері, після годування, поклала дитину спати з собою в ліжко, а о 05.50 19.12.2012 року виявила дитину мертвою. О 6 годині 10 хвилин лікар бригади швидкої медичної допомоги констатував біологічну смерть дитини.
Причина смерті: синдром раптової смерті.
За заключенням регіональної групи оперативного реагування: причинно-наслідковий зв’язок між смертю дитини та проведеним щепленням відсутній.

НППІ 16
Дівчинка 2012 р.н. народилась від ІІІ вагітності ІІ пологів з оцінкою за шкалою Апгар 8/9 балів. В пологовому будинку на 4 добу життя була щеплена вакциною БЦЖ. Перше щеплення вакциною «Пентаксим» отримала з порушенням календаря у віці 6 місяців (30.10.2012 року). Післявакцинальний період — без ускладнень. Друге щеплення цією вакциною, однієї серії проведено у 7,5 місяців (17.12.2012 року). Через 30 хвилин та наступного дня після щеплення стан дитини був задовільний. На 4 добу (21.12.2012 р.) після щеплення дитина померла вдома.
Причина смерті: гостра інфекція верхніх дихальних шляхів з множинними локалізаціями.
За заключенням регіональної групи оперативного реагування: виникнення гострого захворювання у післявакцинальному періоді не має причинно-наслідкового зв’язку зі щепленням, лише за часом збігається з введенням вакцини.

Вакцинація — одне із найбільш вагомих та корисних досягнень людства. Її широке застосування дозволяє щорічно зберігати мільйони людських життів, запобігати інвалідизації населення, у сотні разів знижувати інфекційну захворюваність, впливати на рівні вродженої патології та тієї соматичної захворюваності, яка є наслідком перенесених інфекційних хвороб.
Низька прихильність населення до вакцинації надзвичайно небезпечна! Адже зменшення охоплення щепленнями знаходиться у пропорційній залежності до збільшення захворюваності на керовані інфекційні хвороби.
Кожна дитина будь-якої національності і будь-якої соціальної групи має право бути вакцинованою тому, що це право відноситься до фундаментального права на життя.

Оксана САХНЮК,
директор Департаменту медичних імунобіологічних препаратів та імунопрофілактики ДП «Державний експертний центр МОЗ України»
Олена МАТВЄЄВА,
директор Департаменту післяреєстраційного нагляду ДП «Державний експертний центр МОЗ України»
Ганна МОЙСЕЄВА,
заступник директора Департаменту медичних імунобіологічних препаратів та імунопрофілактики ДП «Державний експертний центр МОЗ України»
Валерія ВАСИЛЬЄВА,
начальник відділу клінічних випробувань та моніторингу МІБП

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я