Наказом МОЗ України №203 від 15 березня 2013 року скасовано деякі раніше діючі норми відпуску наркотичних (психотропних) лікарських засобів, що виписуються на спеціальних рецептурних бланках №3. Тепер знеболювальні засоби за рецептом можна придбати у будь-якій аптеці, що має відповідну ліцензію Державної служби України контролю за наркотиками.
Нині під час надання паліативної допомоги пацієнту дозволяється виписувати на одному рецептурному бланку лікарські засоби в кількості, передбаченій для 15-денного курсу лікування. При виписуванні таких рецептів лікар повинен зробити вказівку «хронічно хворому». Рецепти на лікарські засоби, виписані на рецептурних бланках №3, дійсні протягом десяти днів з дня виписки.
Ця норма розповсюджується на раніше виписані рецепти на наркотичні (психотропні) лікарські засоби в чистому вигляді або на суміші з індиферентними речовинами. Ці рецепти додатково підписує керівник закладу охорони здоров’я або його заступник із лікувальної роботи. А в разі їхньої відсутності свій підпис ставить завідувач відділення цього закладу, на якого покладено відповідальність за призначення наркотичних (психотропних) лікарських засобів.
Документ завіряється печаткою суб’єкта господарювання, що провадить діяльність, пов’язану з медичною практикою.
У рецепті пишуться латинською мовою міжнародна непатентована назва лікарського засобу, формоутворюючих та корегуючих речовин, його склад, лікарська форма, звернення лікаря до фармацевтичного працівника про виготовлення та видачу лікарських засобів.
Спосіб застосування ліків, доза, частота, час та умови прийому ліків пишуться державною мовою або регіональними мовами відповідно до Закону України «Про засади державної мовної політики».
Усі специфічні вказівки, помітки медичного працівника («хронічно хворому», «за спеціальним призначенням») додатково завіряються його підписом та печаткою.
У разі виписування безоплатно чи на пільгових умовах наркотичних (психотропних) лікарських засобів поряд із виписуванням рецепта на бланку №3 виписуються додатково рецепти на бланку №1.
Крім того, МОЗ України повідомляє, що отримані ним у рамках благодійної допомоги морфіни та інші знеболювальні препарати розподілять між закладами паліативної допомоги Київського, Івано-Франківського, Севастопольського, Харківського та Херсонського регіонів.
Передачу ліків погоджено, відповідно до законодавства, з Державною службою України з питань контролю за наркотиками та Міністерством внутрішніх справ України.
Прес-служба МОЗ України