NB! При призначенні зареєстрованих в Україні медичних імунобіологічних препаратів з діючою речовиною ритуксимаб:
— МАБТЕРА®/MABTHERA®. Концентрат для приготування розчину для інфузій у флаконах по 100 мг/10 мл № 2, по 500 мг/50 мл № 1, виробництва Ф. ХоффманнЛя Рош Лтд., Швейцарія; Рош Діагностикс ГмбХ, Німеччина, для Ф. ХоффманнЛя Рош Лтд., Швейцарія;
— РИТУКСИМ. Концентрат для приготування розчину для інфузій у флаконах по 100 мг/10 мл № 2, по 500 мг/50 мл № 1, виробництва ТОВ «ЛЮМ’ЄР ФАРМА», Україна (пакування з форми in bulk виробництва Ф. ХоффманнЛя Рош Лтд., Швейцарія; Рош Діагностикс ГмбХ, Німеччина для Ф.ХоффманнЛя Рош Лтд., Швейцарія), Україна, необхідно враховувати інформацію, наведену нижче.
NB! Медичним працівникам про реактивацію гепатиту В у пацієнтів, які отримують лікування препаратом Мабтера® (ритуксимаб)
Компанія «Ф.ХоффманнЛя Рош Лтд.» (F.HoffmannLa Roche Ltd.) хотіла би повідомити медичним працівникам оновлену інформацію про реактивацію гепатиту В у пацієнтів, які отримують лікування препаратом Мабтера® (ритуксимаб).
Згідно з інформацією чинної інструкції для медичного застосування лікарського засобу Мабтера®, його застосування у післяреєстраційному періоді за показаннями «онкологічне захворювання» і «ревматоїдний артрит» було пов’язано з випадками реактивації гепатиту В. Повідомлялось про випадки блискавичного гепатиту, деякі — з летальним наслідком. Для пацієнтів із ризиком інфікування вірусом гепатиту В (ВГВ) рекомендовано проведення скринінгу на гепатит В до початку лікування препаратом Мабтера®.
Нещодавній аналіз показав, що використання ритуксимабу було пов’язано з реактивацією гепатиту В у пацієнтів як із позитивним, так і негативним поверхневим антигеном ВГВ та з позитивним результатом виявлення антитіл до серцевинного антигену ВГВ (HBsAgve/HBcAb+ve), особливо при застосуванні в комбінації зі стероїдами або з хіміотерапією.
Станом на серпень 2012 року, частота повідомлень про реактивацію гепатиту В у пацієнтів зі злоякісними захворюваннями крові та з автоімунними захворюваннями становила 0,017% і 0,006% відповідно.
Таким чином, на основі поточних даних післяреєстраційного спостереження і відповідно до оновлених клінічних рекомендацій, компанія «Ф. ХоффманнЛя Рош Лтд.» рекомендує проводити скринінг на виявлення вірусу гепатиту В всім пацієнтам до початку лікування препаратом Мабтера® за всіма показаннями. Пацієнти з позитивним результатом серологічного аналізу на виявлення ВГВ перед початком лікування повинні звернутися до лікаря-гепатолога. Стан таких пацієнтів слід контролювати, а їх лікування необхідно проводити відповідно до встановлених стандартів щодо профілактики реактивації гепатиту В.
Оновлений розділ «Особливості застосування» медичного імунобіологічного препарату Мабтера®
Скринінг на виявлення вірусу гепатиту B (ВГВ) повинен проводитися в усіх пацієнтів перед початком лікування препаратом Мабтера® відповідно до встановлених рекомендацій. Препарат Мабтера® не слід застосовувати пацієнтам з активною формою гепатиту В. Пацієнти з позитивним результатом серологічного аналізу на виявлення ВГВ повинні перед початком лікування звернутися до лікарягепатолога. Їхній стан слід контролювати та лікувати відповідно до встановлених стандартів лікування щодо профілактики реактивації гепатиту В.
Заклик про надання інформації
Медичні працівники повинні повідомляти про будьякі побічні реакції, пов’язані з використанням препарату Мабтера®, відповідно до національних вимог репортування.
Для одержання подальшої інформації або при виникненні будьяких запитань щодо лікування реактивації гепатиту В, пов’язаної із застосуванням препарату Мабтера®, звертайтеся до ТОВ «Рош Україна» за тел. +380443543040
NB! Застереження стосовно лікарського засобу ЗЕЛБОРАФ (вемурафеніб)
Компанія «Ф.ХоффманнЛя Рош Лтд.» повідомляє лікарів про ризик прогресування злоякісного захворювання і медикаментозного висипу з еозинофілією та системними проявами (DRESS синдром), пов’язаний із застосуванням препарату ЗЕЛБОРАФ (вемурафеніб).
• На основі свого механізму дії Зелбораф може спричинити прогресування раку, пов’язаного з мутаціями гена RAS.
• Зелбораф слід застосовувати з обережністю у пацієнтів із наявністю в анамнезі або на даний час раку, пов’язаного з мутацією гена RAS.
Медикаментозний висип з еозинофілією і системними симптомами (DRESS синдром)
• При застосуванні препарату Зелбораф повідомлялося про випадки медикаментозного висипу з еозинофілією і системними ураженнями (DRESS синдром).
• Пацієнтам, у яких розвивається DRESS синдром, лікування Зелборафом слід відмінити назавжди.
Інформацію, що міститься в цьому листі, узгоджено з Державним експертним центром МОЗ України.
Ризик прогресування злоякісних захворювань, пов’язаних із мутацією гена RAS
Цей ризик ґрунтується на одному повідомленні з літературної статті (Callahan MK, et al. Progression of RASmutant leukemia during RAF inhibitor treatment. N Engl J Med. 2012 Dec 13;367(24):231621), у якій ідеться про 76річного пацієнта чоловічої статі з меланомою IV стадії, у котрого спостерігався прискорений розвиток хронічного мієломоноцитарного лейкозу з мутацією NRAS незабаром після початку лікування препаратом Зелбораф. З одного боку, Зелбораф спричиняв регресію меланоми у пацієнта, а з другого — проліферацію лейкемічних клітин, що залежала від дози і мала зворотний характер. Проліферативний вплив Зелборафу на лейкемію з мутацією NRAS спостерігався і в умовах in vitro та співвідносився з підсиленими сигналами кінази, що регулюється позаклітинними сигналами. Ці результати наводять на думку, що Зелбораф спричиняв парадоксальну активацію сигналів кінази, яка регулюється позаклітинними сигналами, в популяції лейкемічних клітин з мутацією RAS, що приводило до проліферації лейкемічних клітин. Проліферативний ефект був зворотним, тобто зникав після припинення застосування Зелборафу. Причиннонаслідковий зв’язок між застосуванням Зелборафу та прогресуванням хронічного мієломоноцитарнго лейкозу був підтверджений багатьма позитивними пробами з відміною препарату і його повторним призначенням, а також позитивним результатом перевірки залежності реакції від дози, біологічною правдоподібністю, додатковими експериментальними доказами та додатковими аналогічними доказами на доклінічних моделях. Зелбораф слід застосовувати з обережністю у пацієнтів з наявним раніше або на даний час раком, пов’язаним з мутацією гена RAS.
Ризик виникнення медикаментозного висипу з еозинофілією і системними ураженнями (DRESS синдром)
DRESS синдром — це тяжка реакція гіперчутливості на лікарський засіб, яка характеризується підвищеною температурою тіла, шкірним висипом, лімфаденопатією, відхиленням гематологічних показників від норми (еозинофілія, атипові лімфоцити) й ураженням внутрішніх органів (печінки, нирок), що виникають через 26 тижнів після початку застосування лікарського засобу. Клінічно DRESS синдром проявляється по-різному, тому встановлення діагнозу потребує настороженості та клінічної оцінки. DRESS синдром слід підозрювати у пацієнтів, які одержують медикаментозне лікування з латентним періодом 26 тижнів і у яких виникають такі прояви та симптоми: кореподібний чи дифузний шкірний висип (суцільний або інфільтративний), підвищення температури тіла, набряк обличчя і збільшення лімфатичних вузлів. Зміни гематологічних показників включають еозинофілію >700/мікролітрів та/або атиповий лімфоцитоз. Про ураження внутрішніх органів можуть свідчити відхилення від норми результатів проб функції печінки (підвищення рівнів трансаміназ), ниркова недостатність, інтерстиціальна пневмонія та/або плевральний випіт і міокардит. Хоча ураження внутрішніх органів часто протікає безсимптомно, воно може супроводжуватися їх тяжким ураженням. Тактика лікування цього клінічного стану включає припинення застосування лікарського засобу і проведення підтримуючої терапії.
Випадки DRESS синдрому, про які повідомлялося при застосуванні Зелборафу, характеризувалися виникненням висипу, еозинофілії та системних уражень (наприклад, лихоманка, лімфаденопатія, підвищення рівня трансаміназ і ниркова недостатність). Симптоми зазвичай розвивалися протягом 725 днів. Інформація про випадки летальних наслідків цієї побічної реакції не надходила.
У більшості випадків у пацієнтів з DRESS синдромом застосування Зелборафу було припинено. Лише деяким пацієнтам з DRESS синдромом терапія Зелборафом продовжувалась на фоні лікування стероїдами системної дії, в результаті чого симптоми ослаблювалися або зникали.
Позиція компанії «Ф. ХоффманнЛя Рош Лтд.» стосовно можливості використання Зелборафу у разі розвитку у пацієнта DRESS синдрому є такою: лікування Зелборафом слід припинити і препарат відмінити назавжди.
Додаткові дані про Зелбораф
Зелбораф — низькомолекулярний пероральний інгібітор ферменту серинтреонін кінази, що кодується геномом BRAF та показаний для монотерапії неоперабельної або метастатичної меланоми, в клітинах якої виявлено мутацію BRAF V600.
Контактні дані для надсилання повідомлень про побічні реакції та для запиту додаткової медичної інформації
Про випадки виникнення будьяких побічних реакцій чи відсутності ефективності при застосуванні Зелборафу медичні працівники повинні повідомляти відповідно до національних вимог, а також це можна зробити — до ТОВ «Рош Україна» за тел. +38 (044) 354 3040.
Деян НЕШИЧ, Генеральний директор;
Максим СЕРЕДА, начальник відділу наукових досліджень, розробок та регуляторних питань
NB! Компанія Берінгер Інгельхайм повідомляє про те, що на підставі нових даних, одержаних під час дослідження препарату Лазолван® розчин для інфузій, 15 мг/2 мл, після його змішування з 5% розчином глюкози, в інструкцію з медичного застосування вказаного вище лікарського засобу вносяться зміни в розділ «Спосіб застосування та тривалість лікування», а саме: вилучення 5% розчину глюкози з переліку розчинів, дозволених для розведення препарату.
Оновлений розділ «Спосіб застосування та тривалість лікування»
Найкращим способом застосування препарату Лазолван® розчин для інфузій є його повільне (довше 5 хвилин) внутрішньовенне введення. Вміст 16 ампул слід розвести у 250500 мл фізіологічного розчину або розчину Рінгера безпосередньо перед застосуванням. Отриманий розчин для інфузій слід використати протягом 6 годин після приготування.
Підставою для внесення змін до інструкції для медичного застосування стали дані нещодавніх досліджень. За їх результатами було виявлено, що при розведенні розчину амброксолу у 5% розчині глюкози утворюється значна кількість продукту розпаду амброксолу — NA 873 CL.
Додаткова інформація щодо питання безпеки лікарського засобу Лазолван® розчин для інфузій
NA 873 CL — це відомий продукт розпаду амброксолу гідрохлориду (NA 872 CL), зазначений як домішка В у монографії Європейської фармакопеї на амброксолу гідрохлорид. Ця речовина утворюється при реакції з формальдегідом. Оскільки сліди формальдегіду знаходяться в розчині глюкози, можна зробити висновок, що NA 873 CL утворюється при розведенні амброксолу у 5% розчині глюкози.
Крім Лазолвану®, у зазначеному вище дослідженні, вивчалися генеричні продукти амброксолу гідрохлориду, розчини для ін’єкцій, 15 мг/2 мл та 30 мг/50 г (ліофілізат) з Німеччини та Китаю після їх змішування з 5% розчинами глюкози для інфузій. Результати були зіставними з тими, що отримані для Лазолван® розчин для інфузій 15 мг/2 мл, та продемонстрували утворення подібних кількостей NA 873 CL.
Зважаючи на представлене вище, можна зробити висновок, що утворення у значних кількостях продукту розпаду амброксолу гідрохлориду (NA 873 CL) після його змішування з 5% розчином глюкози не є властивістю лише препарату Лазолван® (розчин для інфузій, 15 мг/2 мл, виробництва Boehringer Ingelheim). Це зумовлено розчиненням амброксолу гідрохлориду, незалежно від виробника лікарського засобу та його сили дії, у 5% розчині глюкози.
Зараз проводиться дослідження токсикологічної оцінки впливу продукту розпаду амброксолу гідрохлориду (NA 873 CL) на людину. Результати цього дослідження очікуються у IV кварталі 2013 року.
Крім того, компанією вирішено вилучити 5% розчин левулози з переліку розчинів, дозволених для розведення препарату (5% розчин левулози не був предметом дослідження та більше не застосовується у медичній практиці).
Рекомендації щодо подальшого медичного застосування лікарського засобу Лазолван® розчин для інфузій
Компанія Boehringer Ingelheim вирішила вилучити можливість змішування препарату Лазолван® розчин для інфузій 15 мг/2 мл із 5% розчином глюкози та левулози, з інформації про препарат та надала необхідні документи для внесення змін в інструкцію для медичного застосування.
Фізіологічний розчин та розчин Рінгера залишаються достатніми та прийнятними альтернативами і можуть використовуватись для змішування.
Надання інформації
Згідно з Наказом МОЗ України від 27.12.2006 №898 медичні спеціалісти (лікарі, фельдшери, акушери, медичні сестри, провізори, фармацевти) інформацію про випадки побічних реакцій та/або відсутності ефективності при застосуванні препарату Лазолван® (амброксолу гідрохлорид), розчин для інфузій, 15 мг/2 мл, повинні надавати до Департаменту післяреєстраційного нагляду Держекспертцентру МОЗ України за адресою: м.Київ, вул. Ушинського, 40, та/або факсом: +38(044)4984358, чи електронною поштою: [email protected], яку також можна повідомити відповідальному за фармаконагляд представництва компанії Берінгер Інгельхайм РЦВ ГмбХ енд Ко. КГ: м. Київ, вул. Тургенєвська, 26, тел. +38(044)4941278.
О.В. Матвєєва, В.П. Яйченя, В.А. Васильєва, ДП «Державний експертний центр МОЗ України»