Фармгіганти платять хабарі лікарям

1097

Хабарі китайським чиновникам регулярно виплачують великі іноземні фармацевтичні компанії, що працюють у Китаї. Про це повідомили п’ять агентів із продажу відомих потужних фармацевтичних компаній. Вони заявляють, що без таких виплат неможливо збільшити обсяги продажів лікарських засобів.

Ніхто з них не погодився назвати своє ім’я, побоюючись звільнення.

Ці викриття були зроблені на тлі розширення масштабів розслідування, яке китайська влада проводить у зв’язку з даними про фінансові зловживання з боку гігантської фармацевтичної корпорації GlaxoSmithKline.

Один із агентів з продажу повідомив, що його компанія заплатила близько тисячі доларів за те, щоб її продукцію продовжували закуповувати аптеки в одній із китайських лікарень.

«Я не стану заперечувати, що виплати місцевим лікарям відбуваються в іноземних компаніях, — заявив він. — Це відбувається досить рідко, і лише деякі з чиновників отримують такі гроші».

Він же описав випадок, коли лікарський засіб виробництва його компанії було знято з продажу і «якщо слідувати звичайному порядку виправлення такої ситуації, то це — дуже складна справа, на яку піде маса часу і сил. Ми шукали більш швидких шляхів».

Він визнав, що гроші, виплачені за повернення лікарського препарату в лікарню, є хабарем і що його начальник підписав документи, які санкціонують цю виплату. За його словами, якби компанія вирішила діяти офіційним шляхом, досягнення того ж результату обійшлося б компанії в набагато більшу суму.

Novartis

Як заявила колишня медпредставниця швейцарської фармацевтичної компанії Novartis, менеджер змушувала її давати хабарі китайським лікарям у розмірі 50 тис. юанів (8,2 тис. дол.) з метою забезпечення продажів протипухлинного препарату «Сандостатин® ЛАР» (октреотид). Крім того, за словами колишньої співробітниці, заохочувалося просування препарату для несхвалених показань. Вона також зазначила, що без хабарів домогтися поставлених завдань із продажу препарату було неможливо.

Звинувачення на адресу Novartis пролунали відразу після того, як китайська влада розпочала розслідування щодо французької Sanofi за звинуваченням у підкупі лікарів на суму близько 1690 тис. юанів (273 тис. дол.), які виплачувалися у вигляді грантів на дослідницькі програми.

У липні 2013 р. британська GlaxoSmithKline визнала, що ряд її топ-менеджерів могли порушувати китайські закони. Відносно компанії також ведеться розслідування за звинуваченням у корупції.

У Novartis заявили, що колишня співробітниця вимагає від компанії заплатити їй 5000 тис. юанів (817,1 тис. дол.), погрожуючи, в іншому випадку, вжити «деякі заходи».

Sanofi

8 серпня цього року китайські ЗМІ повідомили, посилаючись на невідоме джерело, про те, що компанія Sanofi в 2007 році дала хабар на суму 1690 тис. юанів (273 тис. дол.) — загалом 503-м лікарям. Хабарі маскували під «компенсації витрат на дослідження» лікарям 79 лікарень міст Пекін, Шанхай, Гуанчжоу і Ханчжоу орієнтовно в листопаді 2007 року. 

Крім цього, анонімне джерело повідомляє, що готівку та подарунки на суму більше 20 тис. юанів (3,2 тис. дол.) отримали ще 43 лікаря.

Джерело, як було описано вище, не називає свого імені, однак багато фахівців схиляються до думки, що це один із колишніх високопоставлених співробітників Sanofi, оскільки звичайний фармацевтичний представник володіє інформацією тільки по своєму регіону, аж ніяк не таким пакетом документів.

Підкуп лікарів здійснювався для просування препаратів «Апровель®» (ірбесартан) і «КоАпровель®» (ірбесартан гідрохлоротіазид). Перший препарат з’явився на китайському ринку ще в 2000 році, другий — у 2004. Обидва ЛЗ призначені для лікування гіпертензії. Упаковка «Апровель®» у 2007 році коштувала 37,4 юаня (6 дол.), а «КоАпровель®» — 44,2 юаня (7,1 дол.). Згідно з анонімним джерелом, кожному лікарю за виписаний рецепт належало 80 юанів (12,9 дол.), найбільша кількість «випадків» (140!) належить пекінському лікарю, за що він отримав 11,2 тис. юанів (1,8 тис. дол.).

Офіс французької компанії Sanofi в КНР поки не коментує інформацію. Однак на початку серпня стало відомо про те, що представники китайської влади відвідали один із офісів компанії з метою перевірки.

За статистикою, від гіпертензії в Китаї страждає близько 330 млн людей. При цьому кількість препаратів для її лікування перевищує сотню найменувань.

GlaxoSmithKline

Нагадаємо, в липні цього року китайська поліція звинуватила британську фармацевтичну корпорацію GlaxoSmithKline в тому, що вона витратила до 320 млн фунтів (близько 500 млн доларів) на виплати китайським лікарям і чиновникам, переказуючи їм гроші через туристичні агентства.

Один із затриманих колишніх співробітників китайської філії корпорації виступив на китайському державному телебаченні та повідомив, що хабарі, які платилися його компанією, потім закладалися в ціну продаваних лікарських препаратів, роздуваючи її на третину.

Корпорація GlaxoSmithKline заявила, що вона сприяє веденню розслідування.

Крім того, в Китаї розпочато антикорупційне розслідування відносно Sanofi. Представники влади КНР також перевіряють Novo Nordisk і Lundbeck; відвідали офіси бельгійської UCB і допитали співробітника AstraZeneca.

За інформацією pharmvestnik.ru, vademec.ru, korrespondent.net

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я