Втрата волосся завдає значний психологічний дискомфорт величезній кількості людей. Статистика алопецій дуже неоднорідна. Так, чоловіки схильні до облисіння в наступній закономірності: у віці 30 років — кожен третій, у 50 — кожен другий, а в 80 — 80%. На випадання волосся скаржаться 9 із 10 пацієнтів, що приходять на прийом до трихолога. Найчастіший тип облисіння як у чоловіків, так і в жінок — андрогенетична алопеція. Багато хто й досі впевнений, що цей стан не піддається лікуванню. Але завдяки новітнім методикам діагностики алопецій стало можливим успішно лікувати навіть таких пацієнтів.
— У моїй родині всі чоловіки лисіли дуже рано. Папу з шевелюрою на голові я навіть не пам’ятаю. Коли я помітив, що і на голові брата волосся стало менше — забив тривогу. Я почав скрупульозно щодня рахувати волосини, яки випали, і постійно придивлятися до своєї зачіски. Через два роки я побачив, наскільки підвищилася лінія росту мого волосся і зрозумів, що необхідно знайти спосіб зупинити процес. Мої рідні тільки посміхалися і говорили, що облисіння спадкове і залишитися «при своєму» у мене не вийде. Перший час, довіряючи рекламі, я випробував на собі всі можливі засоби з ефектом «від випадання волосся». І все-одно стрімко лисів. Коли я зрозумів, що ця проблема гнітить мене психологічно, вирішив припинити експерименти і звернувся до фахівців. Так я потрапив у клініку «Євродерм». Повірити на слово в мою паніку лікар відмовився і провів повну діагностику стану волосся і цибулин. «Рятувальний круг» виявився простий — всього один зовнішній препарат зупинив облисіння.
Кузьма Хобзей, дерматовенеролог-трихолог універсальної дерматологічної клініки «Євродерм» (клінічна база Інституту псоріазу та хронічних дерматозів):
— Володимир прийшов до нас у клініку в панічному стані. У свої 23 роки він не тільки бачив на прикладі батька і брата, як виглядатиме його зачіска незабаром, але і помічав певне порідіння волосся у себе. Важливо сказати, що алопеція — дійсно травмуючий фактор. І чоловіки не виняток. А коли волосся починає стрімко випадати в такому молодому віці, мова вже йде про передчасне облисіння.
Говорячи про випадання волосся, важливо розрізняти два принципово різних стани — дифузну й осередкову алопецію. У другому випадку, коли випадає жмут волосся — це складно не помітити. У випадку з дифузійною алопецією волосся може поступово випадати на всій поверхні голови і цю форму облисіння спочатку складно помітити. Кількість волосся рідшає поступово. Дуже багато пацієнтів, як і Володимир, рахують випавше волосся, прочитавши, що нормою вважається від 100 до 300 волосин на день. Але знову ж таки, це дуже суб’єктивний показник. Важливо розуміти, яким було це волосся — обламаним чи тим, що випало з коренем. Без спеціального обладнання це зробити нереально. А вчасно діагностована дифузна алопеція може дати можливість зупинити процес випадання волосся. Щоб зафіксувати поточний стан волосся і шкіри голови для спостереження за перебігом захворювання і лікувальним процесом, проводиться цифрова дерматоскопія. У цифровій дерматоскопічній системі створюється електронна картка пацієнта і зберігається дерматоскопічне зображення аналізу та подальшого порівняння. Не так давно ми почали застосовувати популярний в останні роки в усьому світі варіант цифрової трихоскопії — фототрихоскопію. Метод дозволяє провести аналіз показників росту волосся і визначити щільність зростання на одиницю площі, співвідношення пушкового волосся і термінального (довгого), а також співвідношення волосся в фазах росту і спокою. Відхилення за цими показниками можуть свідчити про наявність певних захворювань. При андрогенній формі облисіння кількість пушкового волосся постійно збільшується, а термінального, відповідно, зменшується. «Побачити» це неозброєним оком неможливо.
Фототрихоскопія проводиться в два етапи, з інтервалом у 3 дні. У перший день роблять вибривання невеликої ділянки волосся (розміром менше 1-копійчаної монети). Найчастіше це робиться в тім’яній зоні — у зв’язку з тим, що такий вид алопеції, як андрогенетична, найчастіше починається саме там. Вибирається зона таким чином, щоб максимально зберегти зачіску, тому вона практично не помітна, особливо якщо довжина волосся довше
1,5-2 см. Через 1-1,5 місяця, коли волосся відросте на 1-2 см, вибрита раніше зона взагалі буде непомітною.
Другий етап діагностики проводиться через 3 дні. Це власне трихоскопія: волосся виключно в поголеній зоні фарбується чорною фарбою для більшого контрасту, потім отримуємо цифрове трихоскопічне зображення і за допомогою програмного забезпечення Trichoscan від Fotofinder (Німеччина) проводимо аналіз кількісних показників росту волосся. Метод фототрихоскопії базується на тому, що волосся, яке знаходиться у фазі росту, виростає в середньому на 10 мм за місяць, або 1 мм за 3 дні. Таким чином, вибрите волосся, яке знаходиться у фазі росту, додасть до своєї довжини 1 мм, інша частина волосся, що у стані спокою, залишиться тієї ж довжини, що і після гоління (близько 0,5 мм). Комп’ютерна програма аналізує кількість волосся різної довжини і видає співвідношення волосся в різній фазі. Кількість пушкового волосся визначається за його меншою товщиною. Крім того, визначається абсолютна кількість волосся і кількість його на одиницю площі.
Для визначення наявності дифузної алопеції необхідно виключити дефіцитний стан — нестачу білка, заліза, кальцію та інших мікроелементів, із яких будується нове волосся. Обов’язково потрібно виключити андрогенну алопецію. Для цього, крім фототрихоскопії, необхідно перевірити гормональний фон пацієнта. Потрібні нам показники — дигідротестостерон і фермент 5-альфа-редуктаза, який перетворює тестостерон в дигідротестостерон і відповідає за вплив останнього на волосяні цибулини.
Тільки після такої діагностики Володимиру був поставлений діагноз «андрогенетична алопеція» (спадково обумовлена) і призначене лікування. Його основа — зовнішній препарат на основі міноксидилу, який діє саме на фермент, а отже, на причину випадання волосся. Згодом дані фототрихоскопії ми використовуємо для об’єктивної оцінки ефективності лікувальних заходів. Це дуже важливо в процесі лікування. Через півроку за даними фототрихограми у Володимира було видно чітку позитивну динаміку.
Варто сказати, що при такій патології, як алопеція, важливо підібрати і правильний зовнішній догляд за шкірою голови, тому що випадання волосся часто супроводжується себореєю. Володимиру показані кератолітичні шампуні в профілактичній дозі. Важливо розуміти, що до складу препарату міноксидилу входить спирт, а отже, він пересушує шкіру голови. Також діє ефект пригнічення гормонів. Тому засоби по догляду мають бути відповідними.
У більшості випадків після ліквідації причини дифузної алопеції волосся, яке випало, повністю відновлюється. Якщо дати йому додаткову підтримку, волосся може вирости навіть сильнішим і здоровішим, ніж було до цього. Але, як правило, таке лікування доводиться продовжувати практично довічно.
Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»