Благодійність поза кризою

2129

В ситуації постійного недофінансування медичної сфери впровадження сучасних технологій у нашій країні було б неможливим без грошей благодійних фондів. Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» — один із найбільших та найуспішніших у країні. Від самого початку свого існування його діяльність була спрямована на соціальну сферу — медицина, освіта, виховання. Але не шляхом разових акцій, а системною і наполегливою працею над тим, щоб ситуація в країні по зазначених напрямках змінилася на краще.
Про результати роботи фонду та його пріоритети у благодійності, зокрема у медичній сфері, «ВЗ» розповів його директор Анатолій ЗАБОЛОТНИЙ.

ВЗ Незважаючи на кризу, фонд не тільки не згортає свої програми, зокрема у сфері охорони здоров’я, а й активно їх розвиває. Розкажіть, будь ласка, докладніше про нові ініціативи фонду.
— Дякую за запитання та коментар. Так, дійсно, коли розпочалася криза, єдині напрямки, за якими фонд не згорнув фінансування, а навпаки, подекуди збільшив бюджети — це «Здоров’я нації» та «Пряма адресна допомога». З 2007 року ми працюємо системно над подоланням епідемії туберкульозу в Україні, а у 2008-му стартувала програма «Рак виліковний», спрямована на те, аби українці мали доступ до надсучасного радіологічного діагностичного та лікувального обладнання в оновлених онкодиспансерах. Всі нові ініціативи, які виникають, пов’язані з розвитком цих програм, оскільки фонд працює над подоланням соціальних проблем системно.

Що це означає? Наприклад, якщо йдеться про туберкульоз, то важливо докладати зусиль до таких основних складових як «хто лікує?», тобто мати кваліфікованих і мотивованих фтизіатрів, «де лікує?» — умови лікування, інфекційний контроль у диспансері, аби уникнути перехресного зараження, та «чим лікує?», тобто якісні ліки, а у випадку з Україною — це наявність препаратів першого та другого ряду. І фонд займається тим, що забезпечує якісну діагностику та навчання лікарів-фтизіатрів. На прикладі пілотної програми у Донецькій області нам вдалося довести, що, працюючи за цими трьома напрямками, епідемію можна взяти під контроль. За п’ять років смертність від туберкульозу у 2011 році знизилася на 42% порівняно з 2006 роком. Якщо у
2006 р. від туберкульозу у Донецькій області померло 1460 хворих, то у 2011 році — 812. Рівень захворюваності знизився на 26,5%; кількість людей, що вперше захворіли на туберкульоз, зменшилася з 4582 осіб у 2006 році до 3231 особи у 2011.

Що стосується програми «Рак виліковний», наш фокус — радіологія, найбільш витратна сфера онкології, яка не розвинена у державних онкодиспансерах і не є наразі у шаговій доступності для пацієнта, однак при цьому показана 50-70% онкохворих. Фонд встановлює обладнання для проведення променевої терапії у восьми областях Західної України, у Києві і Донецьку. Поряд з цим ми навчаємо лікарів роботі на цьому обладнанні, а також забезпечуємо диспансери витратними матеріалами. За час, що минув із початку проекту, майже
65 000 пацієнтів пройшли діагностику та лікування онкологічних захворювань на обладнанні, придбаному за кошти фонду. В клініках-партнерах створено 18 спеціалізованих відділень для променевої діагностики та променевої терапії раку. Потенціал програми передбачає, що 50 000 пацієнтів зможуть проходити таке спеціалізоване лікування щороку, а це третина всіх пацієнтів, у яких вперше діагностують рак в Україні. Ми стали піонерами у впровадженні окремих видів променевого лікування, наприклад, у Донецькому обласному протипухлинному центрі створено блок контактної променевої терапії, в т.ч. умови для проведення брахітерапії передміхурової залози, що вкрай актуально для України. Попереду будівництво та введення в експлуатацію радіологічних центрів у Києві та Донецьку, завершення будівництва центру позитронно-емісійної томографії в Донецьку.

ВЗ Нещодавно в Харкові у рамках програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» була відкрита перша в Україні молекулярно-генетична лабораторія. Для нашої країни вона є унікальною, адже дозволяє, по-перше, скоротити час діагностики туберкульозу до двох днів, а по-друге, тут максимально знижені ризики інфікування медиків, котрі в ній працюють. Але чому саме в Харкові?
— Працюючи здебільшого з державними установами і в рамках національної програми, для нас одним із факторів є готовність місцевої влади до співпраці та постійної підтримки системи. У 2011 році Харківська область одна з перших почала реалізацію програми «Зупинимо туберкульоз в Україні», яку втілює фонд «Розвиток України» за кошти Глобального фонду для боротьби з ВІЛ/СНІДом, туберкульозом і малярією. Ми підписали Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю між фондом «Розвиток України», Харківською обл­держадміністрацією та Харківською облрадою. Причому меморандум — це не просто декларація про наміри, це документ, у якому чітко прописані завдання, дії та обов’язки сторін, а також розподілена відповідальність. Наприклад, фонд, зі свого боку, забезпечив закупівлю сучасного діагностичного обладнання, надав технічну допомогу, забезпечив навчання медперсоналу. А область посприяла реалізації програми шляхом виділення бюджетних коштів для фінансування відповідних заходів, зафіксованих у документі — зокрема, забезпечила ремонт будівлі диспансеру та лабораторії. Тому у Харківській області і з’явилася перша в Україні лабораторія ІІІ рівня, яка відповідає міжнародним стандартам та здійснює молекулярно-генетичну діагностику туберкульозу. Це гарний приклад державно-приватного партнерства, коли з обох боків інвестуються ресурси та досвід.

ВЗ Наші читачі — це переважно медики, яким цікаві деталі: як працює нова лабораторія, яке обладнання встановлено і які результати можна очікувати найближчим часом?
— Перша в Україні молекулярно-генетична лабораторія для діагностики туберкульозу на базі Харківського обласного протитуберкульозного диспансеру №1 повністю устаткована комплектом надсучасного обладнання відповідно до найкращих міжнародних практик (аналізатор для виділення ДНК-мікобактерій, аналізатор для гібридизації, для аналізу результатів, тест-системи та додаткове обладнання і витратні матеріали) на загальну суму 894 тис. грн. У результаті, пацієнт протягом 1-2-х днів може отримати на 99,98% достовірні результати дослідження зі спектром лікарської стійкості до всіх протитуберкульозних препаратів. Після цього він одразу починає лікування за правильною схемою, що є запорукою успіху в боротьбі з такою важкою хворобою, як туберкульоз, і її найскладнішою формою — мультирезистентним туберкульозом.

Автоматизація лабораторної діагностики туберкульозу не лише підвищує точність та скорочує час діагностики, але й мінімізує ризик захворюваності серед лабораторного персоналу, що суттєво підвищує прес­тиж цієї професії, а також створює максимально безпечні умови праці.

Також у листопаді 2012 року у лабораторіях ІІІ рівня було запущено обладнання для експрес-діагностики туберкульозу GeneXpert на суму 281,7 тис. грн. Спеціалісти лабораторії були навчені роботі на ньому.

ВЗ Чи є в планах оснащення нових лабораторій?
— Щодо інших областей та поширення міжнародних практик, то у рамках програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» вже за програмою і бюджетом Фонду до кінця року планується офіційне відкриття ще однієї ПЦР-лабораторії. Це буде лабораторія на базі Миколаївського обласного тубдиспансеру. Як відомо, у Миколаївській області доволі високі показники захворюваності на туберкульоз. Система швидких тестів працює у Донецькому тубдиспансері. Також у Донецькій області за програмою фонду з’явиться лабораторія ІІІ рівня з мікробіологічної діагностики туберкульозу.

Вже після наведених успішних «пілотів» планується поширення мережі ПЦР-лабораторій і міжнародних стандартів діагностики туберкульозу на решту регіонів України.

ВЗ Розкажіть, будь ласка, про ще одну ініціативу фонду — мобільну жіночу консультацію. Як вона працює, де знаходиться зараз, яким чином співпрацює з гінекологічною службою?
— Мобільна жіноча консультація (МЖК) — це спеціалізований 18-метровий трейлер, який створено за європейським зразком для комплексного обстеження органів репродуктивної системи у жінок. Всередині цієї «клініки на колесах» знаходяться два спеціалізовані кабінети — гінекологічний із апаратом УЗД та кольпоскопом і мамологічний кабінет, у якому жінкам проводять рентгенологічне обстеження грудних залоз. Тобто, виходячи з такої клініки, жінка має повне уявлення про своє здоров’я. Фонд забезпечує комплекс всіма необхідними витратними матеріалами — отже, обстеження повністю безкоштовне.

Цей проект фонд реалізує у партнерстві з Національним інститутом раку. Саме спеціалісти цієї установи кожного дня працюють у пересувній клініці — це мамолог, онкогінеколог, лікар УЗД-діагностики, рентгенолог і рентгенолаборант.

У серпні МЖК працювала в Обухівській центральній районній лікарні, де було обстежено більше 800 жінок. А з початку вересня консультація знаходиться вже в Українці під Києвом. Щодня до 20 жінок проходять комплексне обстеження в МЖК. За весь час роботи, тобто з початку березня цього року, обстеження пройшли майже 1500 мешканок Київської області. Варто зазначити, що МЖК має великий соціальний ефект: наразі журнал запису пацієнток на щоденні обстеження вщент заповнений на поточний місяць.

Говорити ж про результати проекту ще зарано, але окремі показники яскраво свідчать про важливість та необхідність такого інструменту в кожній області. Наразі всі жінки, у яких діагностовано або підозрюється онкозахворювання (на жаль, такі випадки є), направляються у районні, обласні медичні заклади або у Національний інститут раку. Тільки за минулий місяць в останньому було прооперовано 6 пацієнток, чимало звернулось у поліклініку інституту та зараз дообстежуються. Головне, що хворобу в них виявлено на ранніх стадіях, і вони мають великі шанси на повне одужання, у випадку з раком молочної залози — це 90% на 1-2 стадіях.

ВЗ Наприкінці 2012 року у Львівському онкологічному лікувально-діагностичному центрі було вперше застосовано телекомунікаційне обладнання, придбане за кошти фонду. Як просувається цей проект — «eHealth» — зараз?
— Ми активно розвиваємо цей проект і вже сьогодні можемо говорити не лише про Львів, але й про Рівненський обласний онкологічний диспансер, Донецький обласний протипухлинний центр та Київський онкоцентр. Вони вже підключені до національної телемедичної мережі. Що це дає? Проект «eHealth» — це сучасні інформаційні технології в медицині, які скорочують час і відстань пацієнта до своєчасного, точного діагнозу та лікування, а також надають широкі можливості для професійного росту лікарів. Завдяки «eHealth» в Україні з’явилася телеонкологічна мережа.

У листопаді 2012-го та у травні цього року у Львівському онкоцентрі проведено майстер-класи по 2 радикальних операціях, які транслювалися за допомогою телемедичних технологій у конференц-зал. Понад 40 лікарів-урологів з Івано-Франківської, Львівської, Рівненської, Чернівецької, Тернопільської та Закарпатської областей отримали новий досвід в області оперативних підходів до лікування хворих із раком простати і раком нирок.

У лютому цього року проведено 2 телемости за участю Львівського онкоцентру, Рівненського онкодиспансеру та Донецького протипухлинного центру, які забезпечили об’єктивність у виборі тактики лікування важких випадків у пацієнтів Львівського та Рівненського відділень контактної променевої терапії.
У планах — підключення до телемережі Хмельницького, Івано-Франківського та Маріупольського онкодиспансерів.

ВЗ Під час ХХ Форуму видавців у Львові планується презентація українського перекладу книги «Імператор усіх хвороб». Розкажіть, будь ласка, більше про цю подію.
— Це наша друга ініціатива на стику двох напрямків — «Рак виліковний» і «Динамічна культура». Минулого року ми презентували на Форумі книгу Сьюзен Зонтаг «Хвороба та її метафори», де йшлося також про онкологію, але здебільшого про туберкульоз. Автор цієї книги — Сіддгартха Мукерджі, відомий американський онколог, психолог і гематолог, доктор медицини, який увійшов до списку «100 найвпливовіших людей світу» за версією Time і є лауреатом Пулітцерівської премії. Книгу прис­вячено історії вивчення раку: від перших задокументованих свідчень про нього кілька тисяч років тому, через епічні битви ХХ століття за лікування, контроль раку і перемогу над ним — до радикально нового розуміння сутності цієї недуги.

«Імператор усіх хвороб» відкриває перспективи на лікування раку в недалекому часі і дарує надію людям, що прагнуть позбавити рак ореолу таємничості.

Підготувала Тетяна СТАСЕНКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я