Стоматологія наразі — не просто лікування зубів. Це симбіоз медицини та індустрії краси, оскільки приваблива зовнішність — невід’ємна складова успіху сучасної людини. Виправдати сподівання пацієнта лікарю допомагають новітні технології. Про актуальні стоматологічні інновації розповідає керівник Центральної стоматологічної поліклініки Міністерства Оборони України, Заслужений лікар України, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки Рафік КАМАЛОВ.
«Кібер-лікарі» не помиляються
Більшість інновацій у стоматології стосуються діагностики. «Розповім на прикладі з імплантатами, — розпочав Рафік Ханафієвич. — Головним завданням стоматолога зараз стає не просто анатомічно правильне встановлення імплантату. Імплантати повинні розташовуватися в кістці повністю, не пошкоджуючи основні анатомічні структури (артерії, вени, нерви, пазухи) і при цьому створювати якісну опору для майбутнього протеза. Щоб зробити свою роботу якісно, стоматологу вже не достатньо звичного (прицільного або панорамного) рентгенівського знімка, оскільки він дає лише двомірне зображення. У підсумку зображення різних анатомічних утворень накладаються один на одного, що може спотворити розміри і призвести до дуже серйозних помилок. Вихід є. Це конусно-променева комп’ютерна томографія — найоптимальніший, інформативний і достовірний метод дослідження в стоматології. Незважаючи на дуже великі діагностичні можливості, до недавнього часу комп’ютерна томографія вкрай рідко застосовувалася в стоматології».
Конусно-променева комп’ютерна томографія — це нова технологія, яка прийшла на зміну спіральній томографії. За допомогою даної апаратури можна досліджувати не тільки зуби, а й скронево-нижньощелепні суглоби, всі синуси носа, піраміду скроневої кістки, будь-які відділи лицьового скелета і т.д. Пакет прикладних програм для обробки цифрового зображення дозволяє отримати додаткову інформацію і надає можливість побудови 3D моделі щелепи.
Інша цифрова технологія, яка зараз приходить в українську стоматологію, — це внутрішньо-ротові сканери. Вони дозволяють робити знімки, з якими за допомогою спеціальної програми лікар «творить дива» — відтворює зуби будь-якої форми, кольору і т.д. Якість сканування зубів цифровим сканером не залежить від дрижання рук лікаря, а транспортування отриманого зображення в лабораторію займає лише кілька секунд, навіть якщо зубний технік знаходиться на іншому боці земної кулі. При цьому «кібер-ортопеди» можуть правильніше обточувати зуби, «кібер-імплантологи» — точніше встановлювати імплантати в потрібну позицію, а «кібер-ортодонти» — значно швидше й ефективніше лікувати патології прикусу індивідуальною апаратурою.
Хірургія під мікроскопом
Важлива інновація у стоматологічній терапії — хірургічні мікроскопи. Клінічне застосування мікроскопів заново окреслило «обличчя» ендодонтичного лікування. «Раніше лікарі препарували тканини зуба «всліпу», — продовжує лікар Камалов. — Стоматологи, які зараз застосовують цю форму збільшення, працюють зовсім на іншому рівні! Робота з мікроскопом збільшує кількість «невидимих» оку знахідок під час діагностики: невеликі тіні виявляються карієсом, ранні стадії захворювання діагностуються швидше, а відновлюються менш травматично — знову ж таки завдяки збільшенню. Результати пародонтологічних операцій, виконаних з використанням операційного мікроскопа, відрізняються високою точністю, адже він дозволяє клініцистам працювати в раніше недоступних зонах, таких як дистальна зона ясен другого моляра верхньої щелепи. Окрім цього, лікар, що працює з мікроскопом, має можливість щоденно удосконалювати власні тонкі моторні навички».
«Голлівудська посмішка» — всім охочим
Зараз у всіх на слуху так звана «голлівудська посмішка», яка вже не є суто американською забаганкою. Це певні стандарти посмішки, які вимагають роботи не тільки із зубами, а й з обличчям, а далі і з усім іншим (зачіскою, очима, шкірою і т.д.). Останнє ноу-хау, яке забезпечує такий комплексний підхід, — Digital Smile Design — міждисциплінарна комунікація в естетичній стоматології, яку розробив бразильський лікар Крістіан Кочман. Саме йому і прийшла ідея замінити зліпки з гіпсу, воску, пластмаси і т.д. на віртуальні. Його концепція Digital Smile Design спрямована на надання стоматологічної допомоги в 3-х аспектах: поліпшення планування і проектування естетичної посмішки, покращення зв’язку між фахівцями, які беруть участь у справі, й удосконалення системи зв’язку з пацієнтом, зокрема, залучення його до розробки тієї самої посмішки. «Для того, щоб лікар міг працювати із Digital Smile Design, потрібен спеціальний фотоапарат, міні-фотостудія з освітленням і комп’ютер із програмою, — розповідає Рафік Ханафієвич. — Спеціаліст за допомогою асистента робить знімки у потрібних ракурсах, навіть лежачи — разом 18 поз (для цього існує спеціальний фотопротокол, яким повинен володіти лікар). Знімки завантажуються у програму, де виконується фотостатичний аналіз обличчя. Вся процедура триває максимум годину. Якщо планується ортодонтичне лікування, програма чітко розраховує і вказує лікареві, де саме треба повернути зуб. Також Digital Smile Design можна «накласти» на комп’ютерну томографію. Наприклад, перед початком протезування ми проводимо КТ. Потім ставимо мітки — контрасти, які допомагають встановити чіткі орієнтири для лікаря. Програма створює спеціальні шаблони — трубочки, які не дозволять свердлу потрапити у судину чи нервовий пучок. Завдяки цьому досягається паралельність усіх імплантатів. Так, це робить лікування дорожчим, але значно якіснішим».
Власна кров як «каталізатор»
Одним з останніх досягнень стоматології є використання тромбоцитарного гелю для поліпшення загоєння м’яких і твердих тканин після хірургічного втручання. Гель прискорює епітелізацію при пересадці вільного сполучнотканинного трансплантата, під час маніпуляцій зі слизово-надкістним пластом і нарощування м’яких тканин при косметичних втручаннях у ротовій порожнині. Його отримують із власної крові пацієнта шляхом центрифугування. Кінцевий препарат гелю містить в 3-5 разів більше тромбоцитів, ніж у звичайній крові (до 1 млн тромбоцитів в 1 мкл плазми крові). У збагаченій тромбоцитами плазмі містяться тромбоцитарний фактор росту (PDGF), трансформуючий фактор росту (TGF), фактор росту ендотелію судин (VEGF), фактор росту епітелію (EGF) та адгезивні молекули (фібрин, фібронектин, вітронектин). Фібриновий компонент гелю забезпечує зв’язування частинок кісткового матеріалу і сприяє остеокондукції. Тромбоцитарний гель зберігає активність протягом приблизно 8 днів, після чого тромбоцити гинуть. «Ця технологія заслуговує уваги, оскільки вона розроблена із власних тканин людини, — наголошує Рафік Камалов. — Я проти підсадки чужорідних кісток. Процес утворення нової кісткової тканини дійсно дуже повільний. Але якщо допомагати організму, то за рахунок тільки власних ресурсів».
Вчитися, вчитися і ще раз вчитися
Стоматологи вимушені щоденно вчитися. «Інакше неможливо працювати на високому світовому рівні, — вважає лікар Камалов. — Є правило: протягом 5 років стоматолог має витратити на опанування нових знань і навичок не менше 150 годин, щоб набрати певну кількість балів. Із новим устаткуванням навчають працювати самі розробники. А ось уже клінічні випадки ми моделюємо й обговорюємо самостійно. Наприклад, співробітники нашого закладу навчаються щоденно за спеціальними програмами — це віртуальні навчальні курси та вебінари. Їх більше тисячі і щоденно додаються нові. Таке колективне навчання дозволяє активно дискутувати і підвищує кваліфікацію лікаря».
Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»