Міністерство охорони здоров’я вперше оголосило тендер на закупівлю 33,5 тис. упаковок противірусного препарату пегінтерферону, повідомляється на сайті відомства. Гроші виділять у рамках державної програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 р., прийнятої Кабміном у квітні поточного року.
Пегінтерферон — один із чотирьох, але найдорожчий, препаратів, які МОЗ збирається закупити для лікування вірусного гепатиту.
Проте виробників на тендері не буде: «Левову частку пегінтерферону у світі випускають два міжнародних виробника ліків — MSD/Merck та F. Hoffmann-La Roche. Ці компанії повинні були брати участь у тендері, але не зможуть, адже МОЗ включило в один лот пегінтерферон відразу в п’яти дозуваннях, — стверджує голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін. — Ані MSD/Merck, ані F. Hoffmann-La Roche не випускають пегінтерферон у всіх п’яти дозуваннях».
За словами директора громадської організації «Зупинимо гепатит» Дмитра Коваля, компанія MSD/Merck випускає ці ліки в чотирьох дозуваннях: 80, 100, 120 і 150 мкг/0,5 мл, а F. Hoffmann-La Roche — у двох: 135 і 180 мкг/1,0 мл. Таким чином, тендер буде відкритий лише для дистриб’юторів, які закуплять препарат у MSD/Merck і F. Hoffmann-La Roche.
«Враховуючи досвід попередніх тендерів по закупівлі Міністерством охорони здоров’я протитуберкульозних препаратів і ліків для лікування ВІЛ/СНІД, можна припустити, що переможцем стане одна з компаній, афілійованих з українським підприємцем Петром Багрієм (президент Асоціації «Виробники ліків України»)», — зазначив Віталій Шабунін.
Петро Багрій, за даними ЗМІ, — співзасновник компаній «Ганза», «Фармацевтичні препарати регіонів», «Сумська обласна аптечна компанія», «Л-Контракт», «Укрмед» та ін. Вони неодноразово були переможцями різних державних тендерів на купівлю ліків. Наприклад, у розпал епідемії свинячого грипу
через ТОВ «Ганза» МОЗ закуповувало «Таміфлю».
Петро Багрій підтвердив виданню «Капітал», що візьме участь у тендері на постачання пегінтерферону: «А хто переможе на тендері — покаже час», — сказав він. Запит «Капіталу» до МОЗ залишився без відповіді.
Результати тендеру на закупівлю препаратів для лікування вірусного гепатиту МОЗ має оголосити 1 листопада поточного року.
Раніше, у вересні, МОЗ, MSD/Merck та F. Hoffmann-La Roche домовилися, що на тендері пегінтерферон буде продаватися за 929 грн за флакон, що в 2,5 разу нижче початкової ціни, яку декларували виробники.
Віталій Шабунін вважає, що при проведенні держзакупівель ця ціна буде витримана, але відсутність конкуренції між двома основними виробниками препарату безпосередньо на тендері зводить нанівець шанси на подальше зниження ціни.
За його словами, тиждень тому Грузія закупила пегінтерферон виробництва MSD/Merck та F. Hoffmann-La Roche на 35% дешевше, ніж домовилися в Україні. «Якби в українському тендері брали участь виробники, не було б перешкод для подібного зниження цін», — упевнений Віталій Шабунін.
У наступному році на закупівлю пегінтерферону з держбюджету заплановано виділити ще більше — 370 млн грн, нагадує старший менеджер з комунікацій Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Карен Мадоян. Він також побоюється, що МОЗ і в наступних тендерах створить умови, які не дозволять брати участь у торгах виробникам препаратів: «Якщо зараз чиновникам вдасться закупити пегінтерферон за цією схемою, то в тендері 2014 вона теж буде використана… Для нас зараз важливо, щоб у нинішньому тендері виробники все ж таки змогли конкурувати між собою», — додав він. До кінця 2015 р., за словами Карена Мадояна, планується витратити на придбання ліків для лікування вірусного гепатиту 65 млн доларів.
За повідомленням capital.ua