Харківщина: Альтернатива антибіотикам існує!

1758

VZ_43-44__Страница_14_Изображение_0002Якщо масштаби використання антибіотиків у медицині та ветеринарії не будуть найближчим часом зменшені, людство може опинитися на межі катастрофи світового масштабу. Про це ще в 2012 році заявила на конференції в Копенгагені голова Всесвітньої організації охорони здоров’я Маргарет Чен. У продовження теми у липні цього року британський міністр науки та вищої освіти Девід Уіллетс, виступаючи на зустрічі міністрів науки країн «Великої вісімки» у Лондоні, закликав розвинені країни ввести обмеження на використання антибіотиків та об’єднати наукові сили для пошуку нових методів протидії патогенним бактеріям.

Альтернатива антибіотикотерапії існує — стверджують вчені Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Це світлотерапія.

Анатолій Коробов, голова Проб­лемної комісії МОЗ та АМН України «Лазерні технології в медицині», завідувач НД лабораторії квантової біології та квантової медицини ХНУ імені В.Н.Каразіна:
— Сьогодні вже зрозуміло, що стрімкий розвиток антибіотикотерапії завів медицину в «глухий кут». Антибіотики руйнують імунну систему людини. А патогенні мікроорганізми швидко мутують та пристосовуються до ворогів. З’являється величезна кількість антибіотикорезистентних штамів, які нічим неможливо здолати. Насправді це було відомо давно. Ще в 60-х роках минулого століття академік Микола Амосов говорив про те, що антибіотикотерапія — тупиковий шлях розвит­ку медицини. Безумовно, потрібен інший шлях — підвищення стійкості самого організму, розвиток його неспецифічної резистентності. Організм повинен сам захищати себе від будь-яких негативних факторів: чи то несприятливе зовнішнє середовище, чи то інфекції. Завдання не стільки в тому, щоб знищити ворога, а в тому, щоб побудувати фортецю, яку б ворог не міг подолати, та підтримувати її в постійній бойовій готовності. І такою фортецею у людини є імунна система.

Вже майже 20 років науковці Харківського національного університету та Науково-виробничої медико-біологічної корпорації «Лазер і Здоров’я» працюють над розробкою та створенням фототерапевтичних апаратів і апаратних комплексів серії «Барва», які дають можливість використовувати унікальні можливості світла для підвищення неспецифічної резистентності організму, нормалізації та покращення роботи його імунної, ендокринної та центральної нервової систем. На сьогодні співробітниками лабораторії квантової біології та квантової медицини і корпорації «Лазер і Здоров’я» розроблено та створено більше 70 фототерапевтичних апаратів і їх модифікацій, яким у світі немає аналогів.

VZ_43-44__Страница_14_Изображение_0001У 1903 році датський фізіотерапевт Нільс Фінзен отримав Нобелівську премію за розробку методів лікування захворювань, у тому числі червоного вовчаку, концентрованими променями світла. Дослідження вчених лабораторії квантової біології та квантової медицини ХНУ доводять: потенційний діапазон застосування світлолікування в сучасній медицині надзвичайно широкий. Світло сьогодні — справжня панацея для здоров’я людини.

Анатолій Коробов: — Універсальність терапевтичної дії апаратів серії «Барва» базується на здатності світла позитивно впливати на мікроциркуляцію крові та лімфи. Крім того, світло видимого та інфрачервоного діапазонів спектра нормалізує роботу регуляторних систем організму людини (імунної, ендокринної та центральної нервової). Світло забезпечує протизапальну, протинабрякову, загоювальну та болезаспокійливу дію, до того ж має радіопротекторну і фотореактивуючу властивості. Світло видимого та інфрачервоного діапазонів спектра як терапевтичний чинник не має протипоказань до застосування, не призводить до негативних побічних ефектів. Перераховані властивості світла доводять його терапевтичну ефективність для всього організму, а не лише для конкретної патології. Це дуже вагомий аргумент на користь світлотерапії.

За допомогою фототерапевтичних апаратів серії «Барва» можна за 5-7 днів вилікувати людину від пневмонії — без жодного антибіотика! Використання фототерапії для лікування важких опіків знижує рівень смертності від сепсису з 90% до 10%. І це не просто теоретичні викладки, а підтверджені медичною практикою цифри.
В кардіологічному санаторії «Роща», що поблизу Харкова, фотонні матриці Коробова використовують уже понад 10 років.

Ігор Стуканьов, заступник головного лікаря з медичних питань кардіологічного санаторію «Роща»:
— Спеціалізація санаторію — відновлення здоров’я людини після складних захворювань серцево-судинної системи, у тому числі: оперативних втручань на судинах серця, гострої цереброваскулярної патології, травм та захворювань опорно-рухового апарату. Під час проведення лікувальних процедур ми використовуємо різні фотонні матриці, фотонні масажери, фотонні камери, фотонні шоломи. Завдяки застосуванню світлотерапії у хворих зменшується больовий синд­ром, нормалізується артеріальний тиск, зменшується інтенсивність нападів стенокардії. Крім того, використання фототерапевтичних апаратів збільшує ефективність від застосування інших лікувальних та оздоровчих процедур.

Саме світлолікування може стати справжнім порятунком і для хворих на цукровий діабет — переконані вчені.
Анатолій Коробов: — Сьогодні кожен двадцятий мешканець нашої планети хворіє на цукровий діабет. Причому у 7-10% хворих виникає таке небезпечне ускладнення, як синдром діабетичної стопи. В більшості випадків воно призводить до ампутації кінцівки. На жаль, це лише тимчасовий порятунок. Гангрена продовжує розвиватися, і людина все одно помирає за 2-3 роки. Завдяки застосуванню світлолікування можна зменшити кількість ампутацій нижніх кінцівок у 3-5 разів. Такий результат обумовлений тим, що світлотерапія прибирає першопричину виникнення синдрому діабетичної стопи — відновлює кровопостачання в нижніх кінцівках. Застосування світла для профілактики синдрому діабетичної стопи, на наш погляд, дозволило б майже уникнути такого важкого ускладнення у хворих на цукрових діабет. В санаторії «Березовий гай», що в Миргороді, для профілактики та лікування синдрому діабетичної стопи вже не перший рік успішно використовують фотонні камери Коробова А. — Коробова В. серії «Барва». Цього року ми сподіваємося на серйозну допомогу держави щодо профілактики та лікування синдрому діабетичної стопи. Ми подали на конкурс до Міністерства освіти та науки України проект, який має об’єднати зусилля лікарів, фізиків, біологів і математиків для комплексного розв’язання цієї проблеми у хворих на цукровий діабет.

На жаль, поки що в українській медицині використовується лише невеликий відсоток лікувальних можливостей світла — на відміну від провідних країн світу. Наприклад, фотодинамічна терапія (ФДТ) застосовується у світі вже понад 30 років, зокрема, понад 20 років у Росії як ефективний метод боротьби з онкологічними захворюваннями. Головна перевага методу — абсолютна селективність дії та щадність. Під впливом світла в присутності фотосенсибілізатора руйнуються лише онкологічні клітини, а здорові залишаються неушкодженими.

Співробітники лабораторії під керівництвом російських колег ще в 1997 році продемонстрували ефективність ФДТ на 13 онкологічних хворих Харківського обласного онкодиспансеру. Незважаючи на це, блискучий метод, на жаль, досі не впроваджено в медичну практику України.

Наука, в тому числі й медична, розвивається дуже швидко. І сьогодні навіть важко собі уявити, які можливості для лікування та профілактики захворювань матимуть лікарі вже через 10 чи 20 років. Та в одному харківські науковці переконані — майбутнє медицини не за новими ліками. Майбутнє — за принципово новими підходами. А саме — зробити людину здоровою, боротися не з хворобою, а за здоров’я.

Інна САРІОГЛО, власкор «ВЗ», м. Харків

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я