Полтавщина: Оториноларингологи лікують очі

1327

У загальній структурі очних патологій запальні захворювання вертикального відділу сльозовідвідного тракту займають від 2% до 21,9%. Ця патологія перебуває на межі двох медичних сфер — офтальмології та оториноларингології, й усунути її може тільки хірургічне втручання. Ще вісім років тому за вирішення цієї актуальної проблеми взялися науковці кафедри оториноларингології Української медичної стоматологічної академії. Причому інноваційним методом, який найменше шкодить здоров’ю, — за допомогою ендоскопічних технологій. За цей час проведено понад 200 таких операцій, і з кожним роком вони удосконалюються. Про суть цього методу, його позитивні тенденції розповів завідувач кафедри оториноларингології УМСА, доктор медичних наук, Заслужений діяч науки і техніки України, професор Сергій БЕЗШАПОЧНИЙ.

ВЗ Чому саме оториноларингологи взялися за хірургічне лікування дакріоциститів?
— Учені нашої кафедри виявили, що основною причиною розвитку дакріо­циститів є наявність патологічних процесів у порожнині носа і його нав­колоносових пазухах. До них ми відносимо гіпертрофічний, атрофічний, катаральний і вазомоторний риніти, викривлення носової перегородки, поліпозний риносинусит, травматичні ушкодження кісток і м’яких тканин носа з порушенням носового дихання, пухлини носа і навколоносових пазух тощо. Факторами, що призводять до розвитку риногенних дакріоциститів у дорослих, можуть бути: безпосередній перехід слизової оболонки порожнини носа в слизову оболонку носослізної протоки; наявність судинного зв’язку носа з носовою протокою; існування густого венозного сплетіння, яке безпосередньо переходить в аналогічне утворення носослізної протоки, та деякі інші.

Таким чином, усе вищеназване дає нам, оториноларингологам, привід для оперативного лікування хронічних дакріоциститів.

VZ_47-48__Страница_11_Изображение_0001ВЗ Розкажіть, будь ласка, детальніше про методику внутрішньоносової ендоскопічної мікродакріоцисториностомії, яку ви застосовуєте…
— Перш за все, таке оперативне втручання бажано проводити під інтубаційним наркозом із застосуванням штучної гіпотонії. Найбільш зручним для проведення операції є положення, коли пацієнт лежить на операційному столі із трохи закинутою головою. Хірург знаходиться праворуч від нього.

За 20—30 хвилин до операції в загальний носовий хід, в ділянку перед­нього кінця середньої носової раковини, вміщуємо марлеві турунди, просочені 2% розчином лідокаїну з адреналіном (1:200000). Після цього сентум-голкою вводимо 1% розчин лідокаїну з адреналіном у такій же пропорції — в зону agger nasi. Через десять хвилин можна починати хірургічні дії. Вони проводяться під постійним ендоскопічним контролем і їх можна спостерігати на моніторі.

За допомогою серпоподібного скальпеля з ділянки проекції слізного мішка викроюється квадратний шматок розміром 1 см2. Разом із окістям він зміщується донизу: у такий спосіб прокладається доступ до кісткової стінки слізного мішка.

На другому етапі формується кісткове вікно. На нашу думку, найбільш корисним і безпечним інструментом є хірургічна бормашина.

Кістковий отвір розташовується в нижній частині слізної ямки. При локалізації кісткового «вікна» у даному місці прокладається похила доріжка, і відтік рідини відбувається безперешкодно. Важливо й те, що саме в нижній частині слізної ямки кістка найтонша. Як тільки в кістковому вікні з’являється стінка слізного мішка, робота ріжучим бором зупиняється.

Ідентифікація слізного мішка проводиться за допомогою зонда Боумена, введеного після попереднього бужування через нижню слізну краплю в напрямку сформованого кісткового вікна. Рухами зонда у вказаному напрямку стінка мішка подається в порожнину носа, і серпоподібним ножем ми розкриваємо її у вертикальному напрямку.

У більшості випадків під час розкриття слізного мішка спостерігаються рясні виділення гнійного вмісту. Хороша візуалізація структур, а також безпека досягаються завдяки постійній аспірації, що дозволяє працювати на безкровному операційному полі.

У ході виділення тканин слізного пузиря слід проявляти обережність, аби не потрапити в порожнину орбіти. По закінченні операції слізні шляхи промиваються розчином антисептика, і, при необхідності, встановлюється кільцевий стент. Лоскут слизової повертається у своє попереднє положення, його надлишки відсікаються. У ділянку сформованого співустя встановлюється тампон (пальчиковий, ентоцель). Його видаляють через добу, а стент — на п’яту-сьому добу після операції.

ВЗ Які позитивні моменти такої методики?
— За допомогою ендоскопа в нас з’явилася можливість найменш травматичним методом дістатися слізного мішка. Це сприяє мінімалізації наслідків такої операції, гарантії швидкого одужання й естетичного вигляду пацієнта після неї: на п’ятий-шостий день на обличчі хворого не залишається будь-яких ознак перенесеного хірургічного втручання. Сучасна хірургічна тактика з використанням ендоскопічної оптики також найкраще забезпечує збереження функції слізних канальців і мішка, найбільше сприяє фізіологічному та швидкому відновленню сльозовідведення, скорочує термін перебування хворого на лікарняному — тобто, має й позитивний економічний аспект.

ВЗ Набутий вами досвід уже науково підтверджений?
— Полтавські оториноларингологи ретельно обґрунтовують необхідність ендоскопічної мікродакріоцисториностомії. Ми проводимо ґрунтовне дослід­ження кісткової частини носослізного каналу, аналізуємо інтраопераційні матеріали тощо.

Наші науковці розмежовують гнійний дакріоцистит і рубцево-склеротичний. Раніше в Україні мало хто серйозно зай­мався названою проблемою. А це дуже важливо з огляду на післяопераційний перебіг хвороби. Наприклад, при гнійному дакріоциститі стент у хворого знаходиться 5 діб, при рубцево-склеротичному — довше. Тому що процес ранозагоювання в останніх перебігає з формуванням великої кількості рубців, що можуть закрити сформоване співустя. Ми використовуємо фармакологічні препарати, які попереджають зайве рубцювання: таку практику застосовуємо з самого початку післяопераційного процесу одужання пацієнта.

ВЗ Хто з ваших колег стояв у витоків хірургічного лікування дакріоциститів за допомогою ендоскопа, і чи поширена ця практика в Україні?
— Серед піонерів впровадження цієї сучасної технології — кандидат наук, доцент нашої кафедри Валерій Лобурець, старший лаборант кафедри Богдан Куценко і ваш покірний слуга. А володіє нею більшість науковців клініки. В Україні ендоскопічна мікродакріоцисториностомія практикується в лічених медичних клініках, у тому числі й на кафедрі оториноларингології УМСА. Але в кожного закладу — свій підхід до цієї справи. Маємо власний почерк і ми, полтавці, й ділимося набутим досвідом із колегами з інших областей, аби цей метод став поширеним в Україні.

Розмову вела Ніна КОНДРАТЮК, власкор «ВЗ», м. Полтава

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я