Запоріжжя: Камінці, як на долоні

954

Жовчнокам’яна хвороба останнім часом стала «неформальним лідером» серед патологій шлунково-кишкового тракту. До того ж звертаються пацієнти до лікаря часто тоді, коли сильний біль ускладнює й без того серйозну ситуацію, адже діагностувати підступну хворобу на ранній стадії, до утворення каменю, до останнього часу було проблематично. Але наука не стоїть на місці. Про успішне застосування у Запорізькій обласній лікарні інноваційного інформативного методу дослідження жовчного міхура, жовчовивідних проток та вірсунгової протоки підшлункової залози — МР-холангіографії — розповідає завідувач хірургічного відділення цієї лікарні Тарас ГАВРИЛЕНКО.

— МР-холангіографія дозволяє безболісно і без особливих зусиль з боку пацієнта і хірурга отримати інформацію про стан жовчних проток і жовчного міхура, наявність у них конкрементів, навіть дрібних поліпів, стриктур (звуження). Перевагою МР-холангіографії є також її неінвазивність, оскільки спеціальні програми МР-томографа дозволяють добре візуалізувати протоки і жовчний міхур завдяки своєму природному контрасту — жовчі. Крім того можна побудувати 3D-зображення жовчних шляхів (товщина зрізу 1 мм) і розглянути їх з усіх боків, що у складних випадках дає додаткову діаг­ностичну інформацію. Цей діагностичний метод сьогодні є інноваційним, у тому числі і для розвинених країн. Його застосування в нашій лікарні — наочне свідчення того, що запорізькі медики йдуть у ногу з зарубіжними колегами.

VZ_49-50__Страница_09_Изображение_0002ВЗ Який метод діагностики використовували раніше?
— Раніше ця процедура проводилася рентгенологічно і з використанням контрастної речовини. Вона була досить тривалою і при цьому не завжди 100% інформативною. МР-холангіографія, яка може виконуватися з контрастом і без, є безпечною і неінвазивною. Крім цього з її допомогою можна виявити приховані причини механічної жовтяниці та інших печінкових симптомів. МР-холангіографія проводиться тільки на апаратах середньої і високої потужності, здатних візуалізувати дрібні і глибокі структури. У нашій лікарні такі апарати є.

ВЗ Що краще — МРТ чи КТ-холангіографія?
— Комп’ютерна томографія, особливо з контрастом, добре візуалізує камені в просвіті жовчного міхура, однак вона не особливо точна при визначенні порушення прохідності дрібних проток. Тому за потреби їх обстеження бажано обирати саме МРТ протоків підшлункової залози та жовчних шляхів.

ВЗ У яких випадках слід вдаватися до такого методу дослідження?
— Дане дослідження показане при симптомах, що дають можливість запідозрити порушення секреції панкреатичного соку і жовчі. Цей метод на сьогодні самий інформативний при підозрі на пухлини, поліпи, стриктури, камені та інші механічні перешкоди в протоках і дозволяє чітко диференціювати діагноз. Крім того, така діагностика показана при травмах живота і «невдалих» операціях на органах черевної порожнини, для визначення пошкоджень жовчовивідних шляхів, а також при підозрі на аномалії розвитку органів жовчовивідної системи.

ВЗ Чи безпечна така діагностична процедура?
— Дане дослідження не має ніякого негативного впливу на стан здоров’я людини і перебіг захворювання. Але є й перелік протипоказань для проведення. Така діагностика суворо протипоказана, якщо в тілі хворого є якісь металеві деталі, що притягуються магнітом. Під дією поля вони можуть розігріватися і зміщуватися, спричиняти пошкодження та опік тканин. З цієї причини пацієнтам із дротяними брекетами, металевими скобами на судинах та іншими «додаваннями» це дослідження не проводиться. Воно також заборонене пацієнтам із кардіо­стимулятором, слуховим апаратом, інсуліновою помпою, імплантованим кардіовертером-дефібрилятором та іншими медичними пристроями. Річ у тім, що радіохвилі можуть порушувати роботу цих апаратів. Процедура не рекомендована при клаустрофобії, вираженому больовому синдромі та гіперкінезах (мимовільних рухах). Є ще ряд обмежень, які стосуються вагітних і матерів-годувальниць, а також хворих на ниркову недостатність. У будь-якому випадку, рішення про проведення такого дослідження приймає лікар.

ВЗ Чи можна робити таку діагностичну процедуру дітям?
— Такі захворювання як жовчнокам’яна хвороба в цьому віці зустрічаються дуже рідко. Проте у випадку, коли необхідно виявити, наприклад, порфірію чи інше спадкове захворювання з порушенням утворення жовчі або підтвердити панкреатит як наслідок муковісцидозу — це дослідження можна провести в спеціалізованих дитячих установах із застосуванням заспокійливих препаратів або в стані медикаментозного сну, оскільки під час обстеження необхідно досить довго зберігати нерухомість, на що маленькі діти не здатні.

VZ_49-50__Страница_09_Изображение_0001ВЗ А можна детальніше зупинитися на самій процедурі проведення діагностики?
— Дослідження проводиться натщесерце, у положенні лежачи на спині. При проведенні ряду програм пацієнт має затримати дихання на 10-12 секунд. Тривалість процедури залежно від складності випадку становить від 15 до 30 хвилин.

ВЗ Що покаже дане дослідження і куди слід звертатися з його результатами?
— Після закінчення процедури пацієнт отримує знімки і їхній опис, із якими слід звернутися до свого лікаря. Він призначить необхідне консервативне лікування або прий­ме рішення про необхідність хірургічного втручання.
До речі, фахівці хірургічного відділення Запорізької обласної клінічної лікарні більшість операцій виконують мінімально травматичними методами — лапароскопічно й ендоскопічно. Зокрема, у хірургічному відділенні освоєний та успішно застосовується інноваційний лапароскопічний метод хірургічного лікування жовчнокам’яної хвороби. Усі хірурги відділення пройшли підготовку в провідних клініках Німеччини, Англії, Бельгії, Росії.

Олена ПЕТРЕНКО, власкор «ВЗ», м. Запоріжжя

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я