Створення належних умов для збереження і покращення здоров’я населення, профілактика захворюваності стали ще одним глобальним викликом людству. Питання це багатофакторне і з виключенням або відсутністю доступу, бодай, до одного з чинників, втрачає сенс. Жити або мати можливість відпочивати в екологічно чистій місцині сьогодні можуть собі дозволити далеко не всі. Навіть облаштовуючи курортні зони і розвиваючи їх інфраструктуру, досить часто ми їх просто знищуємо.
В Україні, на жаль, багато прикладів такого недбалого ставлення до власних природних ресурсів. Взяти хоча б Куяльник. Вчені давно довели, що за своїми природними умовами та цілющими властивостями ця місцина не поступається всесвітньо відомим курортам Мертвого моря, але потрібні велике бажання, державна підтримка ініціатив, пов’язаних із цією проблемою, і головне — інвестиції як у розвиток рекреаційних зон України, так і в екологію в цілому. Не можна при цьому забувати і про підтримку аграрного сектора, який налаштований на забезпечення українців якісними, «чистими» продуктами.
Яке це має відношення до медицини? Більшість викликів, що стоять перед медиками (а це і цукровий діабет, і фтизіатричні захворювання, і хвороби серцево-судинної системи) не можуть бути вирішені силами самої тільки медицини. Ці проблеми потрібно розглядати комплексно.
У такому контексті і розглядалися питання на ІІ Міжнародному інвестиційному форумі «Таврійські горизонти». Попередній такий захід отримав чималий розголос і на Херсонщині, і в Україні, тож до цієї події готувалися ретельно і мали щодо неї певні очікування. Тим більше, що цього року на форумі Херсонщина представлена як «Територія здоров’я».
Інтерес до цього заходу підтверджується також і широким колом учасників (більш як 320 осіб) — представників України, Російської Федерації, Білорусі, Грузії, Литви, Киргизії, Словацької Республіки, Австрії, Польщі, Греції, Чеської Республіки, Туреччини, Кенії.
Важливо зауважити, що ініціатором проведення інвестиційного форму виступило керівництво області, зокрема, голова Херсонської облдержадміністрації Микола Костюк, який і репрезентував учасникам проект «Херсонщина — територія здоров’я»: це багатовекторний напрямок, успіх якого залежить, перш за все, від соціально-економічного розвитку регіону. Головні складові проекту: реформування й успішний розвиток медичної галузі регіону, а також розвиток «індустрії здоров’я», — зауважив чиновник.
До самого поняття «індустрія здоров’я» М.Костюк та автори проекту відносять такі чинники, як мотивація різних груп населення до здорового способу життя, вживання екологічно чистих продуктів харчування, вирощених на території Херсонщини завдяки новим технологіям, розвиток санаторно-курортного та туристично-рекреаційного комплексу краю.
Учасникам форуму була презентована кластерна модель проекту, мета якої — показати нове бачення південного регіону, стратегічні інструменти, з допомогою яких і формуватиметься «територія здоров’я».
Високо оцінив ідею самого форуму (як чудовий інструмент, який можна ефективно використовувати в розвитку регіону), і проекту зокрема, Генеральний консул Російської Федерації в Одесі Юрій Антонов: «Херсонщина — край із чудовими природними ресурсами, благополучною екологією, тому немає жодного сумніву, що Проект «Територія здоров’я» буде втілено в життя. Він заслуговує на це».
«Територія здоров’я» — довгостроковий проект, який передбачає створення оптимальних умов для проживання мешканців та гостей області, для їх плідної роботи, відмінного відпочинку та максимального оздоровлення. Я хочу, щоб ми не тільки говорили, але й поводили себе по-європейськи. Ми оголосили область територією здоров’я, тому потрібно відповідати цьому, тим більше, що охорона здоров’я завжди буде ключовою, стратегічною галуззю країни. Ми й надалі впроваджуватимемо європейські стандарти в медицині. Уже почався новий етап модернізації медичних закладів та оптимізація системи надання медичних послуг населенню, що є, зокрема, одним із головних завдань обласної влади», — підкреслив Микола Костяк.
Він також повідомив, що за підсумками роботи Експертної комісії з реалізації Національного проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства і дитинства» Херсонську область включено до бюджетної програми створення обласного перинатального центру. Загальна вартість проекту — майже 80 млн грн. Окрім того, Благодійний фонд Віктора Пінчука надав обладнання, яке відповідає міжнародним стандартам, на суму 4,3 млн грн. У проекті зазначеного об’єкту були враховані найсучасніші досягнення у будівництві медичних об’єктів.
Щороку в перинатальному центрі, який створюється на базі акушерського корпусу обласної клінічної лікарні, планується приймати пологи у 2,5 тисячі жінок із найскладнішою екстрагенітальною патологією. Акушерський корпус розрахований на 85 ліжок, після введення в дію перинатального центру кількість ліжок збільшиться до 108, а кількість штатних посад медпрацівників — до 139 осіб.
Обласний перинатальний центр у Херсоні планується відкрити у грудні 2014 року.
Зоя ДЕМЧЕНКО, власкор «ВЗ», м. Херсон