Полтавщина: Усе під контролем

1883

VZ_01-02__Страница_12_Изображение_0003У Полтавському обласному клінічному кардіологічному диспансері ще два десятиліття тому першими в Україні почали приймати електрокардіограму з віддалених куточків області в телефонному режимі. А у 2011 році тут створили кардіологічне відділення екстреної консультативної цілодобової допомоги з дистанційно-діагностичним центром. Мережа теле-ЕКГ на сьогодні становить чотири станції системи «Телекард», дві з яких у Полтаві, по одній — у Лубенській та Лохвицькій ЦРЛ. У регіоні діють 82 передавачі, за допомогою яких у лічені хвилини електрокардіограми хворих, що потребують невідкладної кардіологічної допомоги, потрапляють на монітори комп’ютерів дистанційно-діагностичного центру.

VZ_01-02__Страница_12_Изображение_0004Щойно така електрокар­діограма надійшла із селища Світлогірське Кобеляцького району. Її прий­няла медсестра Наталія Рожко. Заві­дувач кардіологічного відділення екстреної медичної допомоги лікар-кардіолог вищої категорії Ольга Захарченко констатувала у 58-річного хворого Н. серйозне порушення серцевого ритму й одразу ж, у телефонному режимі, дала рекомендації сімейному лікареві Ірині Петренко, яких невідкладних заходів слід вжити. Негайно на хворого у центрі оформили протокол дистанційного консультування. Цей документ є підставою для подальшого «ведення» пацієнта: де і як його обстежувати, яким буде обсяг надання цієї допомоги тощо.

— Сьогодні передачу електрокардіограми на відстані здійснюють в усіх областях України. «Родзинкою» ж нашого відділення є те, що ми не тільки розшифровуємо ЕКГ, але й консультуємо лікарів на місцях, у разі необхідності направляємо бригаду своїх фахівців у той район, де пацієнт потребує невідкладної допомоги, транспортуємо його в обласний центр, — розповідає Ольга Захарченко. — Цим ми наближаємо висококваліфіковану кардіологічну допомогу до сільського пацієнта.

VZ_01-02__Страница_12_Изображение_0005У дистанційно-діагностичному центрі кардіологічного відділення екстреної консультативної допомоги на стіні карта області зі спеціальними познач­ками: їх 82 — стільки, скільки є в наявності портативних передавачів системи «Телекард». Після запису електрокардіограми варто лише натиснути кнопку і в його «пам’ять» заноситься ЕКГ. А далі лікар набирає телефонний номер центру, притискає мікрофон передавача до трубки й електрокардіограма хворого прямує на монітор комп’ютера дистанційно-діаг­ностичного центру.

До речі, поки я знайомився з роботою дистанційно-діагностичного центру, протягом години із Світлогірського зателефонувала лікар Ірина Петренко і повідомила, що серцевий ритм у хворого Н. нормалізувався, за що варто подякувати полтавським кардіологам.

VZ_01-02__Страница_12_Изображение_0001— Без перебільшення скажу, що кардіологічна допомога на Полтавщині стає ефективнішою, — вважає голов­ний лікар Полтавського обласного клінічного кардіологічного диспансеру, кандидат медичних наук, головний позаштатний кардіолог департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Костянтин Вакуленко. — Із 2009 року в Полтавській обласній клінічній лікарні ім. М.В. Скліфосовського почало працювати на повну силу інтервенційне відділення, де є коронарографія, і це допомагає робити ургентні інтервенційні втручання на коронарних артеріях. А з 2012 року там почали здійснювати реваскуляризацію при гострому коронарному синдромі. Наш кардіодиспансер отримав до нового року хороший подарунок — пересувний рентген-апарат (С-арка) компанії Simens, на якому можна буде виконувати коронаровазографію. Це дозволить у майбутньому проводити інтервенційні втручання на вінцевих судинах — як планово, так і при гострому коронарному синдромі.
Сьогодні за кошти обласного бюджету й приватних підприємців облаштовується приміщення для вищеназваного нового обладнання, вартість якого близько двох мільйонів гривень.

Є намір створити електрофізіологічну лабораторію для лікування аритмій. Цьому сприяє, в тому числі, й так зване «приватне партнерство», яке в умовах бюджетного дефіциту допомагає державним установам охорони здоров’я підвищувати технічний рівень.

VZ_01-02__Страница_12_Изображение_0002Заклад третинного рівня — Полтавський обласний клінічний кардіологічний диспансер — нині надає цілодобову висококваліфіковану допомогу хворим на серцево-судинні захворювання на догоспітальному, госпітальному та поліклінічному етапах. У 2013 році у стаціонарі диспансеру прой­шли лікування близько 4000 хворих, які потребували невідкладної кардіологічної допомоги й отримали її у цих стінах. Понад 4000 електрокардіограм дистанційно проконсультували в минулому році в кардіологічному відділенні екстреної консультативної допомоги з дистанційно-діагностичним центром: усім пацієнтам надано рекомендації щодо лікування.

Медичний заклад іде шляхом розвитку інформаційних технологій, ведуться електронні реєстри хворих на гіпертонічну хворобу, тих, кому імплантовані штучні водії ритму, пацієнтів, що перенесли кардіохірургічні втручання. Крім системи «Телекард», у майбутньому тут буде задіяна станція «Юнет» із електрокардіографами «Юкард-100» на базі мобільного зв’язку — апробацію система пройшла успішно.

Андрій КОНДРАТЮК, спеціально для «ВЗ», м. Полтава

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я