Луганщина: Як допомогти приреченим на життя?

1259

VZ_10-11__Страница_11_Изображение_0002Паліативна допомога дітям — розділ особливий і в нашій країні практично відсутній. До недавнього часу така допомога надавалася лише в Києві і з недавнього часу в Івано-Франківську. Відтепер перші кроки в цьому напрямку робить і Луганщина.

У 2014 році в регіоні від інкурабельних форм захворювань померла 31 дитина. Ще понад 500 важкохворих хлопчиків та дівчат у віці від 0 до 17 років, що страждають на онкогематологічні, неврологічні хвороби, а також вроджені вади розвитку, постійно потребують надання паліативної допомоги.

Олена Єненко, головний позаштатний спеціаліст із паліативної та хоспісної допомоги Департаменту охорони здоров’я Луганської облдерж­адміністрації, представила своє бачення розвитку дитячого паліативу в області ще минулого року. «Було запропоновано створити дві моделі дитячої паліативної палати — палата в хоспісному відділенні та палата у дитячій лікарні. Передбачалося спільне, за бажання батьків, знаходження дитини і близької їй людини, гідні умови перебування, цілодобовий медичний пост, — розповіла фахівець. — А для інших дітей раціональніше було б організувати кваліфіковану паліативну допомогу в домашніх умовах — «хоспіс на дому».

VZ_10-11__Страница_11_Изображение_0001Шлях був доволі тернистим: довелося вивчати досвід зарубіжних фахівців, розробляти проекти нормативних документів та найскладніше — долати байдужість колег. І «першою ластівкою» стала дитяча паліативна палата на базі відділення «Хоспіс» міської лікарні «Княгінінська» м. Красний Луч, що розпочала роботу 1 січня 2014 року. Друге спеціалізоване приміщення відкрили 12 лютого у дитячому відділенні КУ «Біловодська центральна районна лікарня».

Насправді ця палата функціонувала вже більше року, але без спеціального статусу. У напівбоксі перебували важкохворі діти з батьками. Так, за словами головного лікаря Біловодської ЦРЛ Ганни Чередниченко, протягом 7 місяців у відділенні перебував 11-річний хлопчик з неоперабельною пухлиною головного мозку. Йому надавали медичну допомогу, а батькам — психологічну підтримку. Але просто уваги медперсоналу та мінімального набору ліків для догляду за дитиною у термінальній стадії було недостатньо.

«На сьогодні ми прийняли рішення офіційно створити палату паліативної допомоги, для комплектації якої нам необхідне спеціальне обладнання. Виникла потреба виходити на зовсім інший рівень», — зазначила заступник голови Біловодської райдержадміністрації Людмила Морозова.

Наразі на Біловодщині налічується 12 дітей із тяжкими неврологічними захворюваннями та вродженими вадами розвитку. Однак кваліфіковану допомогу тут можуть отримувати інкурабельні хворі з усіх довколишніх територій.

«Це повернення до певного рівня життя, навчання батьків догляду за дитиною: як їй допомагати і як у випадку виникнення якихось медичних ситуацій надати необхідну допомогу», — підкреслила Ганна Чередниченко.

Співчуттям до маленьких пацієнтів перейнялися не тільки благодійники та держслужбовці, а навіть футболісти. За кошти від продажу квитків на футбольний турнір ФК «Зоря» (Луганськ) були придбані 2 інфузомати для автоматичного дозування знеболювального, витратне устаткування, а також ноутбук для дитячої палати паліативної допомоги у Красному Лучі.
Лікарі сподіваються, що це значно полегшить боротьбу з хворобою, але очікують найближчим часом придбання функціональних ліжок, біокрісел, а також залучення кваліфікованого персоналу.

У Луганському обласному Департаменті охорони здоров’я ставлять нове завдання: у березні цього року відкрити ще одну дитячу паліативну палату в м. Брянка.

Марія ЖИДКОВА, спеціально для «ВЗ», м. Луганськ

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я