Черкащина: Пологи за євростандартом

1885

VZ_10-11__Страница_13_Изображение_0001Пологове відділення Черкаської центральної районної лікарні — не лише гордість медиків району, а й приклад для наслідування іншим аналогічним закладам області. «Так повинні працювати всі пологові відділення регіону, — коротко охарактеризувала роботу відділення заступник директора Департаменту охорони здоров’я Черкаської облдержадміністрації Наталя Лакуста. — Свідченням високого рівня надання медичної допомоги матері та дитини є те, що народжувати сюди приїжджають навіть породіллі з інших районів Черкащини та обласного центру».

Роботу Черкаської центральної районної лікарні високо оцінено за міжнародними стандартами — лікувальна установа має статус «Лікарня, доброзичлива до дитини». До того ж, лікарня має вищу акредитаційну категорію.
VZ_10-11__Страница_12_Изображение_0001Тоді, у 2008 році, це був перший в області медичний зак­лад районного масштабу, який отримав сертифікат за цією міжнародною програмою: акредитацію відповідно до вимог Розширеної Ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ прой­шли не лише пологове відділення лікарні, а й жіноча та дитяча консультації, дитяче та інфекційне відділення. Та щоб гідно утримувати високе звання, районним медикам потрібно не лише дотримуватись уже напрацьованих правил роботи, а й постійно удосконалюватись, покращувати свої результати. У 2011 році Черкаська ЦРЛ підтвердила свій статус. У 2014 році в установі знову чекають на моніторинговий візит комісії незалежних експертів, яка в черговий раз проінспектує дотримання європейських нормативів у наданні допомоги за єдиними принципами на таких етапах: жіноча консультація — пологовий стаціонар — дитяча консультація.

Як працює «Лікарня, доброзичлива до дитини» у районі та чого вдалося досягнути закладу за п’ять років роботи у новому статусі, вирішила «проінспектувати» і кореспондент «ВЗ».

Сьогодні пологове відділення Черкаської районної лікарні знаходиться у новому корпусі. Зручне розташування палат і сучасних пологових залів планувалося ще на етапі проектування будівлі.

— Пологове відділення одним із перших було переведене в нове приміщення, — згадує заступник головного лікаря Черкаської районної лікарні по дитинству та пологовій допомозі Наталя Чекрій. — Це було у 2005 році, коли про отримання міжнародного звання можна було лише мріяти. Але вже тоді, плануючи розташування акушерсько-неонатологічної служби, ми чітко розуміли: потрібно відходити від тих стереотипів, за якими раніше проектували пологові відділення для районних лікарень. Адже майбутня мама разом із дитиною повинна перебувати у зручних умовах, відчувати себе комфортно і не нервуватися через якісь побутові проблеми. Тож проектувалося відділення за новими принципами і з урахуванням сучасних технологій.
Пологове відділення Черкаської ЦРЛ має три індивідуальні пологові зали, чотири індивідуальні пологові палати, де мама може залишитися з новонарод­женим до моменту виписування, операційна зала, палата інтенсивної терапії, чотири індивідуальні післяпологові палати, в яких є все необхідне для мами й малюка.

Заходимо в одну з палат, де мама Світлана набирається сил після пологів — у жінки вони четверті, але цього разу відбулися за допомогою кесаревого розтину. В палаті разом із нею перебуває мама, яка допомагає породіллі доглядати за дитиною. Доки онук спить, вона відпочиває у розкладному кріслі.

— На ніч я розкладаю крісло й можу тут переночувати, — розповідає Оксана Іванівна. — Дуже зручно. Маю змогу допомогти доньці, якій після операції важко було б самотужки…

Умови спільного перебування матері та дитини з першої хвилини після народження продумані до дрібниць. У кімнаті підтримується відповідний температурний режим. Тут, як і в інших палатах, є столик для сповивання новонароджених, шафа, тумбочка, умивальник, окремий санвузол з душовою. До речі, в області це єдине районне пологове відділення, де в кожній палаті передбачено всі умови для особистої гігієни. Для недоношених немовлят у палатах розташовують кювези.

— Навіть якщо народжується недоношена чи хвора дитинка, ми її від мами не відокремлюємо, — розповідає Наталя Олександрівна. — Вона знаходиться у кювезі, за нею доглядає мама, а тато чи хтось із рідних допомагає. Таку практику в нашій лікарні започаткували з 2011 року. До цього з мамою перебували лише здорові немовлята. Сьогодні ж сумісне перебування неможливе тільки за умови необхідності надання дитині інтенсивної терапії. При цьому матері дітей, які перебувають на лікуванні у палаті інтенсивної терапії, безперешкодно допускаються до дитини для догляду та годування.
Кількість немовлят, які знаходяться разом із мамою, у Черкаській ЦРЛ з 2011 року зросла у процентному співвідношенні з 96,3% до 99,9%.

Сучасний підхід до сумісного перебування малюка з мамою з першої хвилини народження сприяє активному впровадженню в медичному закладі сучасних принципів ведення лактації та грудного вигодовування.

— Якщо дитина народилася здоровою, то її відразу прикладають матері до грудей, — розповідає Наталя Чекрій. — У пологовій залі немовля перебуває біля матері дві години. На цей час відкладаємо зважування і вимірювання новонароджених. Якщо мама не може взяти малюка, скажімо, після кесаревого розтину, дитинку кладемо на груди батьку для зміцнення психоемоційного зв’язку з рідною людиною за принципом «шкіра до шкіри».

Медичний персонал навчає маму правильно годувати маля природним способом. У жодній палаті я не побачила пляшечок чи пустушок. Про важливість грудного вигодовування нагадують яскраві сучасні стенди в коридорах відділення та палатах. Тут навіть придумали спеціальний попереджувальний знак: перекреслена пляшечка із соскою. Згадати практичні рекомендації і настанови з грудного вигодовування мамі допомагають методичні матеріали, які завжди є в неї під рукою, точніше — у шухляді тумбочки.

VZ_10-11__Страница_13_Изображение_0002Взявши на себе зобов’язання збільшити кількість дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, в цій лікарні досягли цифри у 99%.

— Високий показник виключно грудного вигодовування у відділенні вдається утримувати за рахунок використання альтернативних методів вигодовування хворих дітей зцідженим грудним молоком, — пояснює Наталя Чек­рій. — Якщо дитина з якихось причин (з патологією чи недоношена) не може ссати, маму вчать годувати малюка зцідженим грудним молоком з ложечки чи чашечки. За таких обставин дитина не звикає до соски і з часом зможе самостійно смоктати.

Значна частина породіль не порушують цих принципів і після виписування додому. На грудному вигодовуванні до трьох місяців у районі знаходиться 98% дітей (раніше — 50%), до шестимісячного віку — 93%.

Основним принципам догляду за дитиною, прийомам правильного грудного вигодовування, поведінці при пологах та методам психологічної адаптації після пологів жінка навчається заздалегідь. Для цього при жіночій консультації Черкаської центральної районної лікарні працює «Школа відповідального батьківства», а в пологовому відділенні створено спеціальний куточок, де можна прослухати лекцію медиків, переглянути відеокасети, почитати спеціальну літературу.

Разом із майбутніми мамами навчання проходять і майбутні татусі. Адже у відділенні особливу увагу приділяють партнерським пологам.

— Зараз робиться все, щоб не розділяти сім’ю, оскільки протягом дев’яти місяців дитинка була невід’ємною частиною мами і тато був поруч. Після народження цей трикутник не повинен змінюватися, — переконана Наталя Олександрівна.
Якщо чоловік із якихось причин не може бути присутнім при пологах, то породілля може запросити будь-кого із близьких їй людей. Нині тут разом із рідними народжують 75% жінок. Особ­ливих вимог до партнера немає. Не допускаються лише хворі на респіраторні та інфекційні зах­ворювання. Таку «безпечність» медики пояснюють тим, що нині дитина у пологовому відділенні перебуває лише три дні і після виписування все одно потрап­ляє у середовище своєї сім’ї, її мікрофлору.

Та найбільше пишаються медики пологового відділення успішним впровадженням сучасних методик проведення пологів, серед яких — пологи у вертикальній позиції. Тут уже давно відмовились від гінекологічних крісел старого зразка: усі пологові зали оснащені зручними сучасними кріслами-трансформерами американського виробництва, які свого часу лікарня отримала як гуманітарну допомогу.

Одне із нововведень відділення — це гідро- та ароматерапія.
— За бажання, жінка може прийняти ванну з ароматичними оліями, — показує обладнання однієї з пологових залів завіду­вач пологового відділення Михайло Карасьов. — Релаксація вагітної перед пологами покращує її самопочуття.
Усі зали обладнані «шведськими» стінками, є килимки, спеціальні м’ячі, які використовуються в процесі пологів. Тут же є м’яке крісло для партнера породіллі.

Районне пологове відділення, в якому щороку з’являються на світ близько 800 немовлят, обладнане сучасною медичною апаратурою для надання необхідної допомоги вагітним та новонародженим. У пологових залах функціонують апарати штучного дихання, інкубатори для недоношених немовлят, фетальні монітори для контролю за станом плода і доп­лери для прослуховування серцебиття плода. Обладнання вдається оновлювати за підтримки держави та завдяки допомозі спонсорів. В одному з пологових залів переважно японська апаратура, передана минулого року в межах програми допомоги «Кусаноне»: три кардіомонітори, реанімаційний столик для новонароджених, апарат «Променеве тепло», оксигенатори.

Палата інтенсивної терапії для новонароджених обладнана апаратом «Малятко» для штучної вентиляції легень, інкубатором, кардіомонітором, монітором для новонароджених, апаратом для інфузійної (дозованої) терапії.

— За останні роки у відділенні створені умови для надання невідкладної допомоги, — продов­жує Михайло Карасьов. — Тепер у разі складної ситуації не потрібно перевозити дитину в інший медичний заклад, тож не втрачаються найцінніші хвилини, які можуть зашкоди її здоров’ю.

Весь медичний персонал лікарні працює за принципом «Не нашкодь!». Не забувають тут про найменші дрібниці: всі, хто заходить у палату, від медсестрички до завідувача відділення, тихенько стукають у двері, розмовляють спокійно, не підвищують голос. У коридорах ніхто з медперсоналу не перегукується. Таких правил дотримуються, аби не злякати малюка, щоб він себе комфортно почував.

Рутинні втручання та обстеження новонароджених, у тому числі обов’язкові обстеження та щеплення, здійснюються лише за згоди одного з батьків.

Медичний персонал не нав’язує свою перевагу породіллі. Регулярні обходи лікарів перетворюються на дружні бесіди з майбутніми мамами та тими, хто уже народив, щодо догляду за новонарод­женими. Голов­ні тут — мама зі своїм малям, сім’я, якій люди в білих халатах лише допомагають у тій чи іншій ситуації.

— Жінка повинна відчути, що вона не покинута, тоді їй психологічно легше, а відтак і пологи краще проходять, — ділиться спостереженнями Михайло Карасьов. — У нас жінки не бояться народжувати, адже ми створюємо для породіллі умови, наближені до домашніх…

— Нині медичний персонал пологового відділення Черкаської ЦРЛ працює як злагоджений механізм. Для них це вже звичайний спосіб роботи і по-іншому вони працювати не можуть, — переконує Наталя Чекрій. — Зараз уже легше працювати — все налагоджено, сплановано. А раніше все потребувало додаткового контролю. Досить важко було змінити психологію працівників. Для багатьох було незвичним, що замість сповивання діток відразу одягають у сорочечки, повзунки, годують новонародженого не за графіком, а на вимогу дитини, відмовляються від сосок, пустушок тощо. Все впроваджувалось поступово, але нам це вдалося. Адже отримання статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини» свідчить не лише про сучасний рівень пологового відділення, а й про високий професіоналізм фахівців.

У закладі постійно відбувається навчання медичного персоналу з питань грудного вигодовування за 18-годинною програмою з трьома годинами практичних занять зі стопроцентним охопленням співробітників. При прийомі на роботу медперсонал проходить первинний інструктаж, двічі на рік проводяться навчання молодшого персоналу; а також заняття з питань грудного вигодовування для медсестер усіх 25 сільських дільниць району.

Все це дуже важливо, переконаний головний лікар Черкаської центральної районної лікарні Микола Гуськов, адже від медичного персоналу залежить здоров’я, а нерідко і життя матері та дитини.

— Організація роботи пологового відділення нашої лікарні за сучасними принципами уже має свої результати, — каже Микола Гуськов. — За ці роки в районі зменшилась захворюваність новонароджених, покращилось здоров’я дітей раннього віку. Відмічається позитивна динаміка стосовно ранньої неонатальної смертності у відділенні: показник 2,8% у 2011році у 2012 р. знизився до 1,3%, а у 2013 р. —до нуля. І для нас це головне, адже наша мета — здорові діти і жінки.

Інна ХІМІЧУК, власкор «ВЗ», м. Черкаси

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я