Диво з четвертої спроби

6010

Ірина Москаленко пройшла всі кола пекла, щоб відчути радість материнства. Її ситуація є надзвичайно складним випадком з обтяженим анамнезом. Саме авторські розробки українських лікарів і дослідників нарешті подарували родині довгоочікуваного сина. 

Ірина, 29 років (м. Київ):
VZ_10-11__Страница_20_Изображение_0001— Все починалося абсолютно звичайно. Ми з чоловіком вирішили, що зараз сприятливий час для народження другої дитини. Доньці на той момент уже виповнилося 9 років, я була абсолютно здорова і готова до вагітності. Перестала пити протизап­лідні таблетки і завагітніла у другому циклі. Вагітність перебігала майже ідеально, у 8 тижнів була невелика загроза викидню, але все швидко минуло і плід розвивався відповідно до терміну. В 20 тижнів УЗД показало нам здорову дівчинку. У 26 тижнів дитина перестала ворушитися, її сердечко зупинилося. Біль, нерозуміння і розчарування… Хіба так буває — на такому терміні? Три дні викликали пологи… Коли я отямилася, запитала про причини смерті дитинки. Лікарі сказали, що то був просто викидень, а в такому випадку причини вони не досліджують. Поспівчували і порадили спробувати ще.

Невдовзі я звернулася до лікарки, яка відіграла вирішальну роль у нашій боротьбі за бажану дитину. Тетяна Попова — головний фахівець з акушерства та гінекології клінік «Медісвіт» і «Медична Династія» — погодилася вести наступну вагітність і дала мені пораду: перш ніж вагітніти вдруге, звернутися до спеціаліста-імунолога і здати аналізи, в тому числі й на НК­-цитотоксичність. Ми вперше про таке чули. Всі аналізи були в нормі, окрім цих самих НК-­клітин. Тетяна Олексіївна припустила, що справа саме в цьому і в разі вагітності показник суттєво підніметься. Я не дуже в це повірила, але запам’ятала.
Я завагітніла знову через 7 місяців і одразу перевірила рівень НК-клітин — як і припускала лікар, він заш­калював. Стало зрозуміло: мій організм оголосив війну вагітності. Почали вводити імуноглобуліни, які знижували рівень НК-клітин. Лікарі знайшли для мене оптимальну дозу, але все одно постійно моніторили рівень НК-клітин. Усе йшло добре, вагітність прогресувала, дитинка розвивалася відповідно до терміну. Прой­шли страшний для мене рубіж 25-26 тижнів… і раптом на 28-му тижні в мене почалася кровотеча. Ми з родиною саме були кафе: я встала, а по ногах полилася кров! Далі була «швидка», пологовий будинок, передчасне відшарування плаценти, екстрений кесарів розтин і… хлопчик — Єгор, 1220 грамів. Він народився в стані важкої гіпоксії та одразу потрапив до реанімації. Дитинка прожила всього 33 дні…

Мені здавалося, що я збожеволію, але життя тривало і ми вирішили, що спробуємо ще раз. Лікар нас підтримала. Через 9 місяців я завагітніла. Знову підвищені НК-клітини, знову крапельниці, УЗД-моніторинг. У 12 тижнів вагітність завмерла. Тоді я вирішила: «Все! З мене досить!».

Через 7 місяців я незаплановано завагітніла. Тетяна Олексіївна порадилася з колегою і вони вирішили, окрім імуноглобулінів і моніторингу, накласти шов на шийку матки. Я зважилася, і це допомогло виносити нашого хлопчика. Ми рахували дні до його народження і дуже боялися, та цього разу все закінчилося добре. Тепер я знаю, що зупинятися і відмовлятися від мрії не варто.

Борис ДОНСЬКОЙ,
кандидат біологічних наук, імунолог, науковий співробітник лабораторії імунології ДУ «ІПАГ НАМНУ» м.Київ:

VZ_10-11__Страница_20_Изображение_0002— Загибель дитини — це завжди важко і не важливо, на якому терміні це сталося. Безумовно, при втраті вагітності лікар повинен максимально точно з’ясувати її причину до настання наступної вагітності. Однією зі стратегій обстеження при постановці на облік є дослідження на рівень цитотоксичності натуральних кілерів, або НК-клітин. Натуральні кілери — клітини імунної системи, які під впливом невідомих до сьогодні причин атакують власну вагітність, призводячи до зупинки її розвитку. Особ­ливо гостро ця проблема постає в періоді до 12 тижнів. Підвищена активність НК-клітин ускладнює формування плаценти, яка є потужним буфером і в подальшому перешкоджає негативному впливу НК. Саме з терміном вагітності 11-13 тижнів пов’язують закінчення «проблеми НК» і хоча відомо, що підвищений у першому триместрі рівень НК, який не призвів до зав­мирання вагітності, може призвести до вторинних ускладнень вагітності (передчасні пологи, розвиток прееклампсії) на пізніших термінах. Натуральні кілери за фізіологічної норми відіграють важливу роль у процесах імплантації та формуванні спіральних артерій, а також прогресуванні вагітності. Порушення ж нормальної активності НК — підвищення та зниження — створюють несприятливі умови для виношування плода. Наше дослідження фізіологічного значення НК-клітин у репродукції почалося понад 20 років тому. Високий рівень НК-цитотоксичності досить чітко корелює із загрозою переривання вагітності, зупинкою розвитку плодового яйця і завмерлою вагітністю до 13 тижнів в анамнезі. Загроза переривання вагітності та відшарування хоріона часто не піддається стандартному лікуванню гестагенами і гемостатиками. Проте введення імуноглобуліну і зниження рівня НК призводить до зупинки відшарування хоріона та пролонгації вагітності.

На жаль, вивчаючи методичні рекомендації та нормативні документи, що регламентують дії лікаря і підходи до збереження вагітності та лікування загрози переривання вагітності й відшарування хоріона до 13 тижнів, ми не зустріли жодної згадки про цитотоксичність НК-клітин. Таким чином, нормативних документів МОЗ України, що відображають стратегію НК-досліджень, на даний час не існує, але методи терапії таких пацієнток є і цим не можна нехтувати.

Сергій БАКШЕЄВ,
акушер-гінеколог пологового будинку №3 м. Києва:

VZ_10-11__Страница_20_Изображение_0003— Мені зателефонувала моя колега Тетяна Попова і розповіла історію пацієнтки Ірини — хотіла порадитися, чим ще можна допомогти. Після обстеження жінки я вирішив накласти шов на шийку матки, щоб запобігти проблемам, які вже мали місце. Термін вагітності — 13 тижнів. Накладання швів на шийку матки я здійснюю за власною методикою: шийка матки фіксується спеціальним тристулковим фіксатором на рівні дотику шийки матки і склепінь піхви (рівень внутрішнього зіва) і накладається 3 шви широкою ниткою за певною схемою. Таким чином, створюється безперервний тиск і прошиваються судинні сплетення шийки матки з можливим уповільненням кровообігу, компресією в зоні нервових сплетень шийки матки, що, на мою думку, уповільнює розвиток істміко-цервікальної недос­татності. Знімається шов у 37-38 тижнів. Це перевірений метод запобігання передчасним пологам при одноплодовій вагітності, на який я отримав патент — жодна вагітність із використанням цього методу не закінчилася раніше строку. За всі роки не було й жодного запального процесу чи кровотечі у зв’язку з накладенням шва.

Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я