АНАЛІЗ МЕДИЧНОГО ЗАСТОСУВАННЯ ЛІК АРСЬКИХ ЗАСОБІВ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ПІСЛЯРЕЄСТРАЦІЙНОГО ФАРМАКОНАГЛЯДУ В 2011 РОЦІ
У попередньому матеріалі було оприлюднено першу частину великої аналітичної роботи, яку виконали начальник Управління післяреєстраційного нагляду Державного експертного центру МОЗ України О.В. Матвєєва та її співробітники В.П. Яйченя, І.О. Логвина та Д.С. Полякова. Нижче – про якісні характеристики аналізу.
Частка повідомлень про випадки ПР у разі застосування ЛЗ, які впливають на серцево-судинну систему, сягнула 17,4%, на шлунково-кишковий тракт (ШКТ) – 9,6, опорно-руховий апарат – 7,8, респіраторну систему – 4,5%. Під час застосування антиретровірусних препаратів цей показник становив 5,6%, протитуберкульозних – 3,1 та антинеопластичних ЛЗ – 1,6% (табл. 2, «ВЗ» № 28–29).
Існує пряма залежність між рівнем поширеності хвороб та кількістю надісланих повідомлень: що поширеніше захворювання, то більша кількість ПР реєструвалася (табл. 5).
Проте значна кількість повідомлень про ПР, що сталися на тлі застосування певних груп ЛЗ, не є прямим свідченням їх небезпечності. Більш значущим у плані оцінки ризиків застосування ЛЗ є показник поширеності ПР серед випадків захворювань та співвідношення випадків серйозних ПР до несерйозних у відповідних фармакологічних групах ЛЗ. Із огляду на це, приховані ризики більш характерні для ЛЗ, які застосовують у разі лікування інфекційних захворювань, особливо антиретровірусними, протитуберкульозними та антинеопластичними ЛЗ. Так, у ході лікування інфекційних хвороб, у тому числі ВІЛ/СНІД, туберкульоз, один випадок ПР припадає на 1928 випадків захворювань (ВЗ), а у разі застосування антинеопластичних ЛЗ – 1 випадок ПР на 6158 хворих із новоутвореннями. У той же час у разі лікування серцево-судинних захворювань (ССЗ) 1 випадок ПР ЛЗ припадає на 14 808 ВЗ, ШКТ – 12 684, органів дихання – 7250 ВЗ.
Доволі високий показник поширеності ПР у разі лікування вагітних, жінок у пологовий та післяпологовий період (4141) можна пояснити особливо уважним спостереженням за цією категорією пацієнтів (табл. 6).
Співвідношення серйозних до несерйозних ПР у групі антинеопластичних ЛЗ та АРВ ЛЗ – 1:3, протитуберкульозних препаратів – 1:11, а тих, що впливають на ССЗ, – 1:12, ШКТ – 1:8, дихальну систему – 1:6 (табл. 7).
Залежно від виробництва ЛЗ, у 2011 р. кількість випадків ПР у ході застосування ЛЗ вітчизняного виробництва становила 43,8%, іноземного – 56,2% (мал. 2).
Системними проявами ПР ЛЗ, інформація про які надійшла у 2011 році, найчастіше були алергійні реакції (53,1%), порушення нервової системи спостерігалися у 16,1%, шлунково-кишкового тракту – у 14,9%, порушення органів дихання – у 5,1% випадків (табл. 8).
Збільшенню ймовірності розвитку ПР можуть сприяти і такі чинники як фізіологічні особливості організму (вік пацієнта, стать, вагітність), патологічні стани (захворювання нирок, печінки, тощо), алергологічний статус, високий рівень алергізації населення України, генетична схильність, прийом алкоголю, тютюнопаління тощо.
Підготував Василь КАЛИТА, «ВЗ»