Як відомо, з 2011 року в Україні реалізується національний проект «Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства». В рамках проекту планувалося створити 27 регіональних перинатальних центрів ІІІ рівня. На сьогодні відкрито вже 11 таких закладів. Луганщина, яка стала щасливим володарем надпотужної високотехнологічної установи 15 серпня 2013 року, поки що замикає ланцюжок урочистих відкриттів. «ВЗ» вирішила дізнатися, яких результатів луганські лікарі досягли протягом півріччя.
Коли в родині з’являється дитина, на кілька місяців можна забути про міцний безтурботний сон. Проте перший і найважливіший крик у пологовому будинку означає, що маля народилося живим і дихає самостійно. Але, на жаль, так буває не завжди. За статистикою, щороку в Україні народжується близько 25 тис. недоношених дітей, із них — понад 3000 з масою тіла менше 1500 г. Найжахливіше, що цифри попри всі революційні досягнення медичної галузі продовжують зростати.
Недоношені діти потребують ретельного інтенсивного догляду та інтенсивної терапії з моменту народження, але в умовах звичайних лікарень та за допомогою застарілого обладнання навряд чи їх можна врятувати.
Луганщина залишалася однією з небагатьох областей України, де була відсутня можливість надання високоспеціалізованої медичної допомоги жінкам, породіллям, а також глибоко недоношеним новонародженим і дітям із вродженими вадами розвитку. При цьому, як зазначив головний акушер-гінеколог області, а нині — ще й головний лікар обласного перинатального центру ІІІ рівня Володимир Клімов, 50% у структурі показника малюкової смертності займали перинатальні причини.
Тож можливість будівництва потужного перинатального центру, де сьогодні спостерігаються і проходять лікування жінки з важкою акушерською та екстрагенітальною патологією, розглядалася ще з 2009 року. Тобто навіть раніше, ніж був презентований національний проект «Нове життя».
Будівельно-монтажні роботи на об’єкті розпочалися 01.09.2011 року. Проте урочисте відкриття кілька разів переносилося, оскільки, як неодноразово зауважував директор Департаменту охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації Павло Малиш, лікувальна установа повинна запрацювати лише тоді, коли усі роботи будуть виконані на 100%.
Зрештою, загальна вартість проекту склала 121,5 млн грн. Наразі працівники нової шестиповерхової споруди на 120 ліжок готові приймати 3-4 тис. пологів на рік. Разом із триповерховим обласним пологовим будинком перинатальний центр займає площу 10 415,5 м2.
«У Центрі встановлено нове обладнання кращих європейських та американських виробників на суму понад 30 млн грн — всього близько 200 позицій: новітні прилади УЗД для перинатальної діагностики, дихальні апарати, а також повністю укомплектована акушерська реанімація. Є сучасні фетальні двоплодні монітори — прилади, що дозволяють стежити за розвитком одразу двох плодів у жінки», — повідомив Володимир Клімов.
За шість місяців роботи Луганського обласного перинатального центру тут народилася майже тисяча малюків, в тому числі 45 двійнят. При цьому 95% усіх недоношених дітей регіону з’явилися на світ саме в цьому медзакладі. У цілому ж, включаючи лікування та консультації, допомогу в центрі отримали більше двох тисяч породіль.
«На сьогодні з центру виписано 40 дітей, які при народженні мали масу тіла менше 1500 г. Ми особливо пишаємося двома дівчатами, яких вдалося врятувати: одна з них поспішила з’явитися на світ на 23-му тижні, друга народилася з масою тіла всього 670 г. Завдяки вчасно і якісно наданій медичній допомозі та спеціалізованому виходжуванню малята були виписані додому», — розповіла заступник начальника управління з організації надання медичної допомоги населенню–начальник відділу з організації надання медичної допомоги дітям і матерям Департаменту охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації Тетяна Тиць.
За її словами, від інших обласних перинатальних центрів установа відрізняється, по-перше, тим, що це окрема споруда, збудована з урахуванням усіх міжнародних стандартів та сучасних санітарно-гігієнічних вимог. По-друге, високотехнологічний медзаклад розташований на території обласної клінічної лікарні. Це робить його справді унікальним, адже саме за таких умов є змога цілодобово надавати багатопрофільну допомогу в найкоротший термін.
«При розробці архітектурно-планувальних рішень було передбачено сучасну систему централізованого газопостачання, нову вентиляцію із застосуванням систем односпрямованих ламінарних потоків повітря, а також планування приміщень з урахуванням логістики руху пацієнтів. Були використані технології «чистих» приміщень для операційних, пологових і реанімаційних залів», — повідомила Тетяна Тиць.
Продовжуючи тему унікальності Луганського обласного перинатального центру, головний лікар закладу Володимир Клімов наголосив, що тут знаходиться медико-генетичний центр із лабораторією для скринінгу і діагностики вроджених вад розвитку, сучасний центр телемедичних технологій, а також відділення патології ранніх термінів вагітності та медицини плода з можливістю проведення інвазивних діагностичних та лікувальних втручань під час вагітності.
Керівник установи зазначив, що луганські медики запозичили кращий досвід не тільки в українських колег, але й за кордоном. Наприклад, у Харкові вони перейняли спосіб розташування палат дитячої реанімації, у Москві — логіку організації акушерської реанімації. За словами фахівців, у поточному році планується відкриття на базі обласного перинатального центру симуляційної лабораторії для проведення практичних тренінгів для лікарів і медичних сестер та центру подолання безпліддя. Також продовжиться наближення сучасної перинатальної допомоги населенню міст і районів. Крім існуючих перинатальних центрів II рівня в містах Первомайськ і Алчевськ, подібні лікувальні установи відкриються також у Красному Лучі та Сєверодонецьку.
«Одночасно з успіхами з виходжування новонароджених дітей із дуже низькою масою тіла ми зіткнулися з проблемами подальшого спостереження та реабілітації таких малюків до 3-річного віку, — наголосила спеціаліст обласного Департаменту охорони здоров’я Тетяна Тиць. — На сьогодні в Україні відсутня нормативна база, клінічні протоколи спостереження за такими немовлятами, і головне — дуже турбує недостатній рівень підготовки лікарів загальної практики-сімейної медицини та педіатрів. Тому без створення обласного Центру розвитку дитини ці діти будуть приречені рости інвалідами або гинути».
Планується, що у новостворений ОЦРД ввійдуть центр постінтенсивного спостереження на базі діючого відділення реанімації та виходжування новонароджених обласної дитячої клінічної лікарні, центр медико-соціальної реабілітації та паліативної допомоги дітям раннього віку та їх батькам на базі обласного будинку дитини №2, а також катамнестичний кабінет обласного перинатального центру.
Марія ЖИДКОВА, спеціально для «ВЗ», м. Луганськ