Полтавщина: Від ургентної допомоги — до високопрофесійної служби третинного рівня

3824

Щороку в Полтавській області з приводу переломів кісток оперуються до 6 тисяч осіб. Більше 30 тисяч мешканців регіону страждають на захворювання суглобів. Понад 700 осіб перебувають у листі очікування на ендопротезування. Шість років тому пацієнти Полтавщини змушені були звертатися за оперативним лікуванням суглобів до провідних клінік Києва і Харкова. Нині ж такі операції успішно проводять у Полтаві, причому із застосуванням європейських методик та найсучасніших матеріалів.

Так склалося, що, на відміну від інших областей, де травматологічні та ортопедичні відділення функціонували при обласних лікарнях, у Полтаві ця служба близько 40 років працювала на базі Полтавської міської лікарні № 1. Лише на початку 2013 року ортопедо-травматологічне відділення перебазувалося в Полтавську обласну клінічну лікарню імені М.В. Скліфосовського.

— Це був справжній прорив для нашої галузі, — відзначає головний позаштатний ортопед-травматолог департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації Володимир Хомрач. — Сьогодні в стінах нашого відділення фахівці виконують ендопротезування кульшового та колінного суглобів, артроскопічне малоінвазивне хірургічне лікування суглобів, а також операції на хребті із застосуванням спінальної анестезії, які донедавна в нашій області здійснювали тільки нейрохірурги.
Провідні ортопеди-травматологи Полтавщини вивчали досвід колег тих клінік, де професійно виконувалися вищеназвані оперативні втручання і пробували їх робити в себе. У 2009 році пацієнтам було встановлено 96 штучних суглобів. Для порівняння: 2013 року — 237. Причому, 165 із них — абсолютно безкоштовно для пацієнтів: гроші на це були виділені із державного й обласного бюджетів. Цікаво, що дві жінки зі штучними суглобами згодом успішно виносили й народили дітей.
Артроскопічних малоінвазивних операцій хірурги-ортопеди проводять близько 180 на рік.

— Такі операції дають можливість у найкоротші терміни відновити рухові функції організму, — пояснює Володимир Хомрач. — Ми виписуємо пацієнта вже на третій день, після ендопротезування — на десятий-дванадцятий…

Сьогодні, крім артроскопії й ендопротезування, в ортопедичному відділенні проводять меніскопексію, хондропластику, остеосинтез при переломах стегна за допомогою гамма-стрижнів (останні операції виконують до 50 на рік). А ще тут взялися за складні операції на хребті, що раніше були в Полтавській області парафією нейрохірургів. Щороку з цього приводу оперуються 75-80 пацієнтів!

Завідувач ортопедо-травматологічного відділення Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського, кандидат медичних наук Віталій Малик також вважає реооганізацію своєї служби значним кроком уперед.

— Коли ми працювали на базі міської лікарні № 1, то займалися переважно травмами ургентного характеру. Нині ж фахівці нашого відділення, що функціонує рік, опікуються складними переломами, проводять оперативні втручання на сегментах опорно-рухової системи, реконструктивно-відновлювальне втручання на м’яких тканинах (теноліз, тенопластика та ін.), ендопротезування, малоінвазивні оперативні втручання, вилучення пухлин з пластикою дефекту тощо, — каже Віталій Данилович.

До речі, такі складні операції, як відкрита репозиція з остеосинтезом кісток тазу при його пошкодженнях, в інших областях такого рівня, як Полтавська, не роблять ніде, а у відділенні Віталія Малика їх виконують цілком успішно. Проксимальний стегновий стрижень із титану, який встановлюють пацієнту, слугує вічно. Такий фіксатор створює оптимальні умови для зрощення переломів і забезпечує біомеханічну рівновагу в ділянці прок­симального відділу. Подібні фіксатори тут встановлюють і на плечових кістках. Ще одна суттєва деталь: якщо раніше такі операції здійснювали протягом двох годин, то сьогодні — за 40 хвилин.

Нинішні умови роботи ортопедів-травматологів із переходом відділення до обласної лікарні невпізнанно змінилися: просторе приміщення, три операційні зали, комфортабельні палати на двох-трьох пацієнтів, високотехнологічне обладнання — про це раніше можна було тільки мріяти…

— Але головне те, що ми працюємо в тісній взаємодії з іншими відділеннями обласної лікарні — кардіологічним, судинної хірургії, функціональної діаг­ностики та ін., — відзначає Віталій Малик. — Скажу відверто: без такої потужної консультативної допомоги ми б не змогли розвиватися, йти далі.

Добре, що з переходом відділення в нове приміщення їхньому очільнику за підтримки департаменту охорони здоров’я вдалося зберегти і кількість ліжок (їх 30), і персонал: тут працюють 5 ортопедів-травматологів, 14 медсестер, 13 санітарок.

Сам Віталій Данилович — член Європейської асоціації ортопедів-травматологів, до складу якої входять представники 23 країн. Двічі на рік він за кордоном вивчає досвід європейських колег, який потім застосовує в хірургічній практиці свого відділення. Нові умови роботи дають можливість це здійснювати. Мріє лікар про якісніше технічне оснащення своєї служби, зокрема, про придбання електронно-оптичного перетворювача, що дасть можливість надійніше контролювати хід складних операцій на суглобах.

Оптимізація й удосконалення такого оперативного лікування, на думку полтавських ортопедів-травматологів, спрямоване на
головне: повернути пацієнтам здоров’я, а отже — колишню життєву активність.

Андрій КОНДРАТЮК, спеціально для «ВЗ», м. Полтава

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я