Гроші — витрачено, вакцини — не поставлено

832

syringe-hiv-vaccine-537x405У серпні 2012 року МОЗ замовило в ПАТ «Фармстандарт-Біолік» вакцини для профілактики кашлюку, дифтерії та правця, гепатиту В (для новонароджених), які мали бути поставлені до кінця грудня.

Вартість договору склала 3,01 млн грн. Цю суму як попередню оплату МОЗ повністю вип­латило підприємству в середині грудня 2012 року. Підприємство гроші отримало, але товар у визначений договором строк (до 31.12.2012) не поставило.

Міністерство охорони здоров’я звернулося до суду з вимогою розірвати договір і повернути передоплату.

З огляду на те, що препарати у виз­начений строк поставлені не були, Господарський суд Харківської області 5 травня цього року зобов’язав ПАТ «Фармстандарт-Біолік» повернути МОЗ передоплату у сумі 3,01 млн грн. Також із підприємства стягнуто інфляційні втрати за період із січня 2013 року по лютий 2014 року включно.

Разом з тим суд зазначив, що у договорі було чітко прописано, що він діє до 31 грудня 2012 року. Таким чином, договір уже є припиненим у зв’язку з закінченням строку його дії, відтак немає підстав для його розірвання.

Варто додати, що торік МОЗ через суд також стягнуло з ПАТ «Фармстандарт-Біолік» 545 тис. грн пені і 211 тис. грн штрафу за прост­рочення поставки медпрепаратів за вказаним договором.

«Фармстандарт-Біолік», 96,9% акцій якого зараз належить російській компанії «Фармстандарт», у суді пояснював, що не поставив товар через розпоряд­ження Держлікслужби України, якими було накладено тимчасову заборону на реалізацію, зберігання та зас­тосування всіх серій медичних імунобіологічних препаратів. Підприємство кваліфікувало дії Держлікслужби… як обставини непереборної сили.

Але суд це твердження російських юристів відкинув і роз’яснив, що категорія «непереборна сила» має відносний характер і, як правило, до неї відносять суспільні (воєнні дії, страйки, введення мораторію та інше) і стихійні природні (землетрус, повінь, шторм тощо) явища. Разом з тим розпорядження Держлікслужби є адміністративно-господарськими санкціями, які були застосовані до підприємства за порушення ліцензійних умов при виробництві лікарських засобів.

Державна лікарська служба неод­норазово призупиняла використання вакцин компанії «Фармстандар-Біолік» після смертельних випадків серед дітей, щеплених цими імунобіопрепаратами. Натомість Міністерство охорони здоров’я залишалося до неї дуже «щедрим» і всіляко демонструвало свою прихильність. Про це свідчать і передоплати у розмірі 100%, і той факт, що компанія, зриваючи терміни поставок вакцин, все одно ставала переможцем тендерів із закупівлі вакцин. У 2012 році ПАТ «Фармстандарт-Біолік» виграло тендери на 37,13 млн грн, у 2011-му — на 28,93 млн грн, у 2010 році — на 15,53 млн грн.
Причина такої надлояльності одна: акціонером ПАТ «Фармстандарт-Біолік» до лютого 2013 року був син екс-міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової Олександр.

Тож, чи отримає МОЗ назад бюд­жетні(!) гроші, що були сплачені за непоставлені вакцини? Час покаже.

За повідомленням nashigroshi.org

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я