Дніпропетровщина: Унікальний інноваційний метод рятує печінку

1382

photo_24854Захворювання печінки, вчасно не діагностовані і без адекватного лікування, можуть призводити до серйозних, часто фатальних наслідків. Найпоширенішим результатом ушкодження печінки будь-якого походження є патологічний стан, який називають фіброзом печінки. 

Надмірне відкладення фіброзної тканини порушує структуру органа і, в кінцевому рахунку, призводить до цирозу печінки. Іноді хвороба закінчується переродженням у рак печінки.

Діагностувати і вчасно запобігти розвитку ускладнень фіброзу печінки в сучасній медицині допомагає апарат FibroScan 502 touch, який використовують у Дніпропетровському Інституті гастроентерології НАМН України.

У світі існує всього кілька апаратів такого класу, аналогів якому, наприк­лад, у країнах колишнього СНД, немає.
— Унікальність FibroScan 502 touch полягає в тому, що він допомагає виз­начити одночасно і ступінь фіброзу, і вираженість стеатозу (відкладення жиру в печінці), яким печінка відповідає на більшість ушкоджень. Якщо жир тривало зберігається в печінці, то він окислюється та, своєю чергою, призводить до загибелі печінкових клітин і до прогресування фіброзу, — розповідає старший науковий співробітник відділу захворювань печінки та підшлункової залози, лікар вищої категорії Iнституту гастроентерології Вікторія Ягмур. — В Інституті ми проводимо діагностику та лікування дифузних захворювань печінки та підшлункової залози. З появою FibroScan 502 touch у нас з’явилася можливість детальнішого проведення діагностики структурних змін печінки — тепер ми можемо визначити стадію фіброзу без інвазивного втручання.

vz_30-31_Страница_16_Изображение_0001Метод фібросканування називають також віртуальною пальпацією завдяки можливості оцінити жорсткість печінки. Обстеження за допомогою новітніх технологій дає чітку картину того, як далеко зайшов запально-дегенеративний процес. У роботі апарату використовується ультразвуковий аналіз зсувних хвиль для кількісної оцінки еластичності печінкової тканини.
В основі вимірювання ступеня жирового переродження печінки лежить здатність ліпідів впливати на амплітуду загасання ультразвукових хвиль — вимірюється так звана в’язкість печінки, яка залежить від ступеня стеатозу. Якщо раніше для визначення тяжкості фіброзу і жирового гепатозу необхідно було застосовувати пункційну біопсію, то тепер визначити ступінь цих змін можна без вилучення тканин хворого органа, яке іноді протипоказане або несе за собою тяжкі для пацієнта наслідки. Перевагою нового методу також є те, що сумарний обсяг досліджуваної печінкової тканини в 100-200 разів перевищує такий при біопсії печінки і становить у середньому 6 см3.

— За допомогою фібросканування, або еластометрії ультразвуком, вимірюється ступінь зсуву тканини від індукованих датчиком коливань. Отриманий результат виражається в кілопаскалях (кПа) і дозволяє чітко розподілити хворих за стадіями фіброзу, що відповідає градації Metavir (розробленої для морфологічної оцінки печінки). Ступені отримують бали залежно від тяжкості запалення, зазвичай від 0 до 4 балів (0 — це відсутність фіброзу, 3 — виражений фіброз, 4 — цироз). Кількісна оцінка фіброзу дуже важлива, оскільки дозволяє оцінити необхідність термінового лікування або визначити прог­ноз захворювання, — пояснює Вікторія Борисівна. — За допомогою нової апаратури ми провели вже близько 200 обстежень. Важливо зауважити, що на відміну від біопсії протипоказань для застосування еластометрії немає. В основі дослідження лежить застосування абсолютно безпечних для хворого ультразвукових хвиль. Щоправда, можливості апарата теж не безмежні. Дослідження може бути утруднене при вираженому ожирінні хворого, наявності в черевній порожнині рідини, що буває при певних хворобах. Виникають проблеми у разі наявності вираженого запалення печінки — апарат може штучно завищити показники й діагностувати фіброз там, де його немає. Лікуючий лікар повинен передбачити ці обмеження, — каже Вікторія Ягмур.

Показання до застосування еластометрії: визначення фіброзу і ступеня жирового переродження печінки у хворих із хронічними вірусними гепатитами, аутоімунними, лікарськими, алкогольними гепатитами, неалкогольною жировою хворобою печінки, порушенням відтоку жовчі з печінки різного походження, для визначення наявності цирозу печінки у хворих із серцевою недостатністю, з розширенням вен портальної системи.

Анелія СЕРГІЄНКО, власкор «ВЗ», м. Дніпропетровськ

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я