Актуальні питання державної політики в гуманітарній сфері

954

VZ 42-43_Страница_03_Изображение_00013 жовтня в Івано-Франківську відбулася ініційована Віце-прем’єр-міністром Олександром Сичем нарада з актуальних питань державної політики у сфері освіти та охорони здоров’я. Крім представників Уряду й Міністерства охорони здоров’я України, в ній взяли участь заступники Голів облдержадміністрацій із гуманітарних питань п’яти західноукраїнських областей, керівники департаментів охорони здоров’я та управлінь освіти. На жаль, вони ставили дуже незручні запитання, за що й отримали урок дебюрократизації.

Одразу після наради в Інтернет-мережі з’явився відеосюжет одного з регіональних телеканалів (ТРК «3 студія») під інтригуючою назвою «Можна, я піду покурю, поки ви закінчите?» В ньому акцентується увага на репліках Віце-прем’єра під час виступів медиків, зокрема, заступника директора Департаменту охорони здоров’я Львівської обл­держадміністрації Ореста Середи й однопартійця Олександра Сича та недавнього колеги по Івано-Франківській облраді, головного лікаря Солотвинської лікарні Манолія Піцуряка. Зухвала поведінка урядовця викликала неабиякий резонанс — відео­сюжет переглянуло близько 4000 користувачів!

У коментарі телеканалу Олександр Сич намагався довести, що твердження журналістів студії про те, що він нібито брутально не давав висловитися представникам регіонів, не відповідає дійсності, —
мовляв, це був просто жарт(!). «Я ініціював нараду для того, щоб спеціалісти західних областей змогли безпосередньо поставити запитання представникам міністерств, розглянути актуальні проб­леми. Мені відомо, що попередній Міністр охорони здоров’я жодного разу не організовував колегію Міністерства, а отже, не збирав докупи такої представницької команди. У вітальному виступі я закликав усіх до відвертої дружньої розмови. Зрештою, такою вона й була — чи то стосувалося висвітлення освітянських проблем, чи медичних, які, зокрема, порушила начальник відділу громадського здоров’я МОЗ Алла Григоренко. Я дав можливість усім охочим виговоритися.

Одним із перших під час обговорення проблем медицини взяв слово заступник директора Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Орест Середа. Він абсолютно правильно порушив проблему того, що всім областям дається субвенція, передбачена теперішнім бюджетом. Але спрямовується тільки на екстремальну медичну допомогу. Таким чином, насправді є достатньо медикаментів для екстреної медицини. Деякі швидкі допомоги мають їх навіть забагато. Якби не така вказівка на цільове скерування коштів, то вони могли би йти на щось нагальне. Зрозуміло, що це не вина теперішнього Уряду, такий бюджет був прийнятий торік. Зрештою, суть не в тому. Пан Середа дуже довго формулював питання, і насправді то вже виходило за рамки регламенту. Не питання, а доповідь. Я попросив лаконічніше висловити свої думки, а він продовжував говорити й повторюватися. Я просто намагався поставити його в рамки лаконічності, не більше й не менше, і жартома сказав: «То що, мені піти покурити, поки ви закінчите?» Абсолютно нормально це сказав, у хорошому дружелюбному тоні, в якому проходила вся нарада впродовж трьох годин. Навіть не знаю, чи Орест Миколайович образився. Коли ж представник МОЗ заперечила проти об’єктивності його тверджень, я зауважив, що для того зібрав людей, аби висловили свої побажання. При формуванні бюджету на наступний рік їх треба врахувати. Моїм завданням було виважено провести нараду. Я тільки за те, щоб дебюрократизувати будь-яке міністерство, в тому числі й МОЗ».

«Процес дебюрократизації» продовжився й під час розмови Віце-прем’єр-міністра з головним лікарем Солотвинської лікарні Манолієм Піцуряком: «Я дуже добре знаю його по колишній роботі. Але цим жартом нагадав, що він не на сесії облради, щоб поводитися як трибун, а серед колег. Пан Манолій наг­нітав атмосферу, а це викликало помітне несприйняття. Я попросив його звертатися до представників МОЗ гідним тоном. Як модератор наради сказав, що по змісту урядовець дасть відповідь, і додав напівжартівливо, вживши іронічне висловлювання: «Не ведіть себе так, наче ваша курка перебігла через його поріг, і ви гніваєтеся» (Віце-прем’єр-міністр за фахом педагог! — авт.).

Чи розгледіли «на місцях» благі наміри високопосадовця, сказати важко. Приміром, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Орест Середа відмовився від коментарів, обмежившись реплікою «Яка влада…». А потім додав, що на згадуваній нараді він говорив про нелогічний розподіл субвенцій та несистемний підхід щодо компенсації медикаментів від гіпертонії, а це болить у всіх.
Депутат Івано-Франківської обласної ради, Голова Постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, сім’ї, материнства та дитинства Манолій Піцуряк розповів таке: «Я розпочав свій виступ запитанням до Олександра Сича, чому зняли з посади керівника МОЗ та його заступника, — в залі настала пауза. Потім я звернув увагу на те, що треба ініціювати зміни в недосконалому законі щодо тендерних закупівель: препарати, від яких залежить життя людини, не повинні проходити таку довгу процедуру закупівель. Скажімо, від початку року бригади «швидких» їздять без наркотичних засобів. Тендери треба провадити так, щоб вони були прогнозовано передбачувані, для уникнення змови виробників, які можуть якимось чином відмовитися виготовляти ліки. Визначати переможців тендерів також треба по-іншому, бо йдеться про життєво необхідні речі. Я розповів про проблеми в імунопрофілактиці: ми зайшли в таке порушення календаря, що годі виправити. Усі отримані препарати через тиждень, місяць ставлять на карантин. Не тому, що якість неналежна, а через паперове зволікання — мовляв, препарат не пройшов реєстрацію тощо. Нині ми у великому вакуумі. Жовтень — час проведення туберкулінової діагностики БЦЖ, а нема чим. Тож я доволі гостро виступив».

Питання, що порушувалися на нараді, для країни справді життєво важливі — на відміну від боротьби з бюрократизмом, який є внутрішньою проблемою посадовців. Чи варто перетворювати такі форуми на виховні заходи, які до того ж скидаються на не дуже ввічливе з’ясування стосунків хазяїна зі своїми слугами?

Людмила СТРАЖНИК, власкор «ВЗ», Західний регіон

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я