Вчені з США досліджували приміщення лікарні, де лікувалися пацієнти з COVID-19. На 13,1% всіх поверхонь виявили РНК SARS-CoV-2. Частіше її знаходили на підлозі біля ліжка пацієнта, але не на приліжкових поручнях. Вірусна РНК в зразку зазвичай межувала з бактеріями роду Rothia.Найчастіше коронавірусна інфекція передається від людини до людини. Але залишається відкритим питання, як COVID-19 взаємодіє з навколишнім середовищем і з бактеріями. Ризик зараження SARS-CoV-2 у приміщенні збільшується.
Науковці зі Сполучених Штатів вивчали поверхні в відділенні реанімації та інтенсивної терапії (ВРІТ) до, під час і після надходження пацієнтів з COVID-19. Для свого дослідження вони обрали Медичний центр Хілкреста (США).
Протягом двох місяців вони зібрали 972 зразки:
- 118 від пацієнтів з COVID-19;
- 113 від медпрацівників, які контактували з цими пацієнтами;
- 734 з лікарняних поверхонь.
Зазначається, що на 13,1% всіх поверхонь виявили РНК SARS-CoV-2. У їх число увійшли як об’єкти, до яких зазвичай доторкалися медпрацівники (клавіатури, кнопки апарату ШВЛ, ручки дверей), так і поверхні, яких зазвичай торкалися хворі (приліжкові поручні, туалетні сидіння).
Американські дослідники наголосили, що позитивними були 36% зразків, зібраних з підлоги біля ліжка хворого, і 26% зразків з підлоги відразу за дверима палати.
РНК коронавірусу знаходили на підлозі в палатах, де перебували пацієнти без COVID-19, і в щойно прибраних приміщеннях. Повідомляється, що частка позитивних зразків, зібраних з приліжкових поручнів (11%) була нижче, ніж в зразках, зібраних з підлоги.
Науковці також дослідили й бактеріальний склад зразків. Виявилося, що РНК SARS-CoV-2 зазвичай межує з бактеріями роду Rothia. Найчастіше це відбувається, якщо пацієнт з COVID-19 має ще й серцево-судинні захворювання. Rothia dentocariosa, зазвичай мешкає в ротовій порожнині та може викликати ендокардит. Таким чином, наявність бактерій Rothia у зразку свідчить про те, що РНК коронавірусу теж в ньому присутня.
Не зважаючи на те, що РНК SARS-CoV-2 виявлялася на лікарняних поверхнях, жоден з медпрацівників, які брали участь у випробуванні, не заразився. На думку доктора Деніела Суїні з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, одного з провідних авторів дослідження, отримані результати свідчать про ефективність засобів індивідуального захисту, які використовують медики.