Міністерство охорони здоров’я не оперативно надає інформацію по запитах Антимонопольного комітету України (АМКУ) щодо скарг учасників тендерів на закупівлі лікарських засобів та медичних виробів. Про це на брифінгу повідомила державний уповноважений АМКУ Світлана Мороз. «Непоодинокі випадки, коли замовник не поспішає реагувати на запити або надає пояснення, документи й матеріали за день до встановленої дати розгляду скарги», — повідомила вона.
Також уповноважений АМКУ відзначила, що відповіді на скарги часто носять формальний характер і не дають роз’яснень по суті питань, які порушують скаржники. Вона також повідомила, що в ході розгляду скарг учасників тендеру, що стосуються дискримінаційних вимог, встановлених у документації конкурсних торгів, інформація підтвердилася — дійсно встановлено вимоги, яким відповідає продукція лише одного виробника. Крім того, було виявлено: не пов’язані між собою товари необґрунтовано об’єднують в один лот, що призводить до звуження кола потенційних учасників закупівлі й завищення вартості торгів. АМКУ також відзначає, що в документації конкурсних торгів часто не вказана інформація про кількість предмету закупівлі по формі випуску й дозування, що не дозволяє учасникам тендеру відповідним чином підготувати конкурсну пропозицію. «Антимонопольний комітет прийняв чотири рішення, згідно з якими МОЗ було зобов’язане внести зміни в документацію тендерних закупівель», — повідомила Світлана Мороз.
За даними АМКУ, станом на 28 вересня, постійно діюча адміністративна комісія прийняла до розгляду 118 скарг на порушення проведення процедур держзакупівель ліків та виробів медичного призначення, у тому числі 77 скарг по закупівлі медпрепаратів і 41 скаргу по закупівлі виробів медичного призначення. Зокрема, зараз на розгляді АМКУ знаходиться 12 скарг на дії МОЗ при проведенні держзакупівель.
Як повідомлялося раніше, МОЗ обнародував причини затримок із проведенням тендерів на закупівлю ліків за бюджетні кошти, серед яких, зокрема, незацікавленість фармацевтичних компаній в участі в цих тендерах, зростання курсу валют і введення ПДВ на лікарські засоби та вироби медичного призначення, низька якість тендерної документації й численні скарги учасників торгів в АМКУ, що блокують торги.
На даний момент МОЗ провело держзакупівлі лікарських засобів на суму 450 млн грн, що складає близько 22,5% запланованого обсягу. Усього на 2014 рік за бюджетні кошти планується закупити лікарських засобів на суму 2 млрд грн.
За матеріалами Інформаційного агентства «Українські Національні Новини»