Антимонопольний комітет України має намір врегулювати проблему необґрунтованого об’єднання в один лот лікарських засобів під час проведення закупівель за кошти бюджету.
Зокрема, 30 березня 2018 року на засіданні АМКУ були прийняті обов’язкові для розгляду рекомендації Міністерству охорони здоров’я України й Міністерству економічного розвитку та торгівлі України щодо здійснення заходів, спрямованих на розвиток конкуренції, запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції. Як повідомляє прес-служба АМКУ, з метою формування конкурентного середовища на ринку лікарських засобів регулятор рекомендував МОЗ та МЕРТ вжити заходів із вдосконалення порядку визначення предмета закупівлі лікарських засобів, зокрема, але не винятково, шляхом розробки спільних методичних рекомендацій/методологічних роз’яснень та/або внесення змін до Порядку визначення предмета закупівлі.
За словами державного уповноваженого АМКУ Світлани Панаіотіді, підставами для надання рекомендацій є велика кількість скарг, котрі надходять до Постійно діючої адміністративної колегії АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель як до органу оскарження стосовно дискримінаційних умов тендерної документації відносно об’єднання в одному лоті великої кількості лікарських засобів, а також звернення Американської торговельної палати в Україні та ГО «Центр протидії корупції». Світлана Панаіотіді уточнила: скарга обумовлена саме необґрунтованим об’єднанням в один лот лікарських засобів, що не дає змоги брати участь у торгах виробникам. «Про жодну економію не йдеться, оскільки на торги заходять лише дистриб’ютори. Якби зайшов виробник, то ціна на якісь позиції могла бути нижчою на 20%», — сказала вона.
Водночас державний уповноважений зазначила, що необґрунтоване дроблення лотів може вивести закупівлі в категорію «допорогових», які можуть відбуватися поза системою ProZorro. Світлана Панаіотіді прогнозує: рішення про порядок визначення предмета закупівлі лікарських засобів може бути вдосконалене протягом кількох місяців.
За матеріалами офіційного веб-сайту Антимонопольного комітету України та ІА «Інтерфакс-Україна»