АНАЛІЗ КРОВІ БЕЗ ШПРИЦА

5184

Щорічно українські вчені реєструють близько 15 тисяч винаходів. І це лише оприлюднені статистичні дані. Неінвазивний аналізатор крові АМП, який створив провідний науковий співробітник Харківського інституту неврології, психіатрії та наркології Академії медичних наук України, доктор медичних наук Анатолій Віталійович Малихін спільно з ТОВ НПК «Біопромінь» і його директором Анатолієм Антоновичем Пулавським, давно чекають медики. Прилад дозволяє аналізувати формулу крові без її забору. Спочатку пристрій позиціонувався як Personal Diagnostic Device & Medical Assistant — для одного лікаря або групи фахівців, яка має працювати в умовах сильної завантаженості, але сьогодні рамки впровадження аналізатора набагато ширші.

Такий пристрій стане у пригоді, в першу чергу, лікарям швидкої допомоги. Відомо, що з 2013 року на території України набуває чинності закон «Про екстрену медичну допомогу». Ним регламентується час прибуття бригад швидкої допомоги, який становить 10 хвилин у місті та 20 хвилин — у сільській місцевості. Такі норми введені з урахуванням того, що часто ситуація вимагає від лікарів дуже швидкої реакції. Але через колапс на дорогах країни чи важкий стан пацієнта провести комплексну діагностику та поставити діагноз не вистачає часу. Іноді це коштує життя. Зекономити дорогоцінні хвилини може АМП, адже за 720 секунд прилад аналізує 117 параметрів роботи людського організму. Можливо, саме таке обладнання суттєво полегшить роботу лікарів швидкої та допоможе врятувати не одне життя?
Принцип дії аналізатора
В основу методу покладено ідею про взаємовідносини людини і зовнішнього середовища, про вплив зовнішніх факторів (атмосферного тиску, газового складу атмосфери, психічних, хімічних, фізичних) та інформаційного значення температур певних точок організму. Виміри проводяться за допомогою 5 високочутливих датчиків-мікропроцесорів, які прикріплюють до тіла людини на місцях розгалуження судин (живіт, пахвові западини, шия). Далі фахівець заносить необхідні відомості про пацієнта (вік, стать, зріст, маса тіла,
пульс, частота дихання) і запускає прилад. Кожен параметр розраховується виходячи з показань датчиків, які зчитують інформацію відразу з 5 основних магістральних судин. Усі дані, отримані в ході дослідження, позначаються міжнародними одиницями виміру СІ. Похибка під час проведення аналізу порівняно з клінічною лабораторією вкрай мала і становить у середньому 2-8% — це довели 2000 порівняльних тестів.
Що досліджує АМП?
За 720 секунд прилад АМП виконує обсяг роботи, на який у звичайних клінічних умовах потрібно кілька діб. Аналізатор оцінює загальну формулу крові, ШОЕ, електролітний обмін (К, Mg, Са, Na), вміст ферментів (AST, ALT, амілаза, білірубін, концентрація білка плазми), транспорт і споживання кисню (об’єм циркулюючої крові, споживання 02 міокардом, насичення крові 02, тест Тіффно та ін.), концентрацію креатиніну, молочної кислоти, сечовини, глюкози, холестерину, ліпопротеїди та ін., тимчасові інтервали кардіомеханіки, ефективність нервово-м’язового передання (можливість спазмів, слабкості у м’язах), стан і тип кровообігу, відновні функції організму і багато іншого. Аналізуючи отримані дані, лікар може виявити захворювання судин, відхилення у здатності крові згущуватися, енцефалопатію, наявність запалень в організмі, ішемічну хворобу, цукровий діабет, остеохондроз, остеопороз, захворювання нирок, бронхіти, пневмонію, проблеми з ШКТ, відхилення у фільтрації, резорбції в організмі та інше. Окрім цього, дані, отримані під час дослідження, «підкажуть», які хвороби вже з’явилися, але ще не набули яскравої симптоматики. Так, наприклад, показники високого рівня холестерину і щільності тромбоцитів дозволяють визначити ризик або наявність венозного тромбозу, а показники рівня цукру в крові за виміряним значенням — цукрового діабету. Досвідчені лікарі можуть розпізнати такі небезпеки як симптоми раку товстої кишки, молочної залози, простати, а також жовтяниці, хвороби Лайма та ін.
Переваги та перспективи
Переваги методики АМП очевидні. По-перше, вона дає змогу заощадити час — часто ключовий фактор у порятунку життя. Як правило, вивчення лабораторних аналізів проводяться вже застарілими методами і доводиться чекати результати, а в разі загострення захворювання зволікання може обернутися катастрофою. Для діагностики за допомогою АМП пацієнтові не потрібно вистоювати черги до кількох фахівців. Із цього випливає друга перевага — методику може застосовувати один лікар, незалежно від напрямку практики. Надзвичайно важливі дані можна отримати у випадку, коли людина перебуває без свідомості, або у дитячій практиці — коли малюк не в змозі пояснити, що саме його турбує. Крім того, АМП незамінний у разі спірного діагнозу — якщо лікар не може поставити точний діагноз, прилад дасть повноцінну характеристику стану пацієнта і допоможе розв’язати це питання. Також АМП необхідний у разі важких захворювань пацієнтів, перед операцією, коли потрібне швидке і максимально результативне дослідження.
Окрім цього, доречним було б застосування АМП у профілактичній медицині, яка нині є пріоритетним напрямком розвитку охорони здоров’я. Адже АМП-аналізатор крові дає можливість діагностувати захворювання майже в зародку — саме тоді, коли його розвиток ще цілком можливо припинити.
Варто сказати, що прилад дуже зручний у використанні. Він працює без додаткових матеріалів, для ефективності його дослідження не потрібні спеціальні ін’єкції або реактиви. АМП видає зрозумілі будь-якому фахівцеві результати, що дозволяє використовувати цю інформацію на прийомі у кількох спеціалістів і не проходити кожного разу нове обстеження. Дані щоразу заносять у картотеку для зіставлення і з’ясування ефективності лікування в подальшому. Автори винаходу також продумали дрібниці, які допомагають лікарю. Наприклад, вбудовані адаптери бездротового зв’язку Wi-Fi і Bluetooth підтримують зв’язок приладу з локальною мережею клініки. Також можна підключатися за допомогою кабельного з’єднання та до телефонної лінії. Прилад оснащений вбудованою камерою і мікрофоном, що дозволяє вести фото- і відео-документацію з її подальшим збереженням, пересиланням чи використанням у базі даних клініки.
Нагороди та наукові досягнення
Аналізатор має почесну нагороду та диплом Німецької академії природничих наук, Кришталеву грамоту Міністерства охорони здоров’я Королівства Саудівська Аравія, диплом Міжнародної виставки медичних технологій та обладнання в Словаччині Slovmedica. Методологічні етапи розробки приладу викладені в понад 50 публікаціях, 2 дисертаціях, 3 патентах України, в т. ч. у методичних рекомендаціях «Неінвазивний метод визначення формули крові, метаболічних і гемодинамічних показників життєдіяльності людини». Оновлена версія аналізатора АМП, яка вийшла на початку 2009 року, спочатку призначалася тільки для Європейського регіону. Але мобільність і зручність нового пристрою відразу ж відтіснили на другі позиції всі старі діагностичні прилади. Успіх, отриманий на Заході, зіграв свою роль у просуванні AMP на Схід, включаючи і країни СНД. Сьогодні цей прилад використовується в більш ніж 20 країнах світу. У ряді європейських країн аналізатор АМП впроваджується в систему охорони здоров’я на державному рівні, готуються до оснащення як платні, так і безплатні державні медичні установи.
Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я