Нове дослідження показує, що аналіз крові на хворобу Альцгеймера точно виявив рівні бета-амілоїдного білка на всіх стадіях захворювання, наблизившись до «рівня точності, який можна використовувати в медичній практиці у всьому світі».
Зміни головного мозку, які призводять до появи симптомів хвороби Альцгеймера, можуть відбуватися за десятиліття до появи будь-яких інших ознак цього захворювання.
Фактично, деякі недавні дослідження стверджують, що певні біохімічні зміни в мозку можуть відбуватися за 34 роки до появи симптомів.
Лікування хвороби Альцгеймера на ранніх стадіях може максимізувати ефективність терапії. Таким чином, щоб мати можливість діагностувати стан якомога раніше, дослідники намагалися віднайти аналізи крові на хворобу Альцгеймера.
Наприклад, в минулому році група вчених розробила тест, який виявив білок бета-амілоїд із зразків крові з використанням технології імуно-інфрачервоного датчика. Наявність великої кількості цього білка в мозку є відмінною рисою хвороби Альцгеймера.
У той час вчені досліджували ефективність тесту, використовуючи набір даних з дослідження доктора Оскара Ханссона, вченого з Університету Лунда у Швеції і співавтора статті, в якій детально викладені результати.
Рік по тому дослідження Нікласа Меттссона, доктора з університетської лікарні Сконе в Швеції, показало, що вивчення змін в іншому білку, так званому легкому нейрофіламенті, за допомогою аналізу крові може відстежувати прогрес хвороби Альцгеймера і показати, чи працюють ліки.
Тепер Маттссон і Ханссон взяли участь в новому дослідженні, метою якого було вивчення ефективності «повністю автоматизованого імуноаналізу» для визначення рівнів бета-амілоїду в групі, що включає людей з хворобою Альцгеймера, людей з легкими когнітивними порушеннями і людей, які не мають ні того, ні іншого захворювання.
Доктор Себастьян Палмквіст, доцент в області дослідження клінічної пам’яті в Університеті Лунда і лікар в Університетській лікарні Сконе, є провідним автором нової дослідницької роботи, яка тепер з’явилася в журналі JAMA Neurology.
Доктор Палмквіст і його команда провели два перехресних дослідження, в яких вивчалася група з 842 учасників (265 з яких мали легкі когнітивні порушення, які є попередниками деменції) і в незалежній валідації з 237 учасників (109 з яких мали легкі когнітивні порушення, і у 94 з них вже розвинувся синдром Альцгеймера).
Їх дослідження показали, що тест «точно передбачив церебральний β-амілоїдних статус на всіх стадіях хвороби Альцгеймера». Доктор Ханссон каже: «Ми починаємо наближатися до рівня точності, який можна використовувати при звичайній клінічній допомозі у всьому світі».
«Попередні дослідження методів з використанням аналізів крові не показали особливо гарних результатів; було можливо побачити тільки невеликі відмінності між [людьми з хворобою Альцгеймера] і здоровими [літніми] людьми », – говорить доктор Палмквіст.
Дослідники сподіваються, що такий тест незабаром допоможе відібрати потенційних учасників клінічних випробувань ліків від хвороби Альцгеймера. Також він допоможе медичним працівникам більш точно і в більш ранньому віці діагностувати хворобу Альцгеймера, покращуючи тим самим доступ людей до лікування і їх загальні перспективи.
«Нам також необхідно перевірити методику в клінічних умовах, що ми зробимо досить скоро у великому дослідженні первинної допомоги в Швеції. Ми сподіваємося, що це підтвердить наші результати», – зазначив Палмквіст.
Джерело: Medical News Today