Вчені з’ясували, що існує залежність між порушенням дихання уві сні, гіпертонією та популяцією бактерій у кишечнику. Люди з більш серйозними труднощами дихання в нічний час мають підвищений ризик розвитку гіпертонії та дисбактеріозу. Про це пише видання Medical News Today.Вчені дослідили механізми зв’язку між синдромом обструктивного апное сну (СОАС) та гіпертонією. Науковці вважають, що на такий механізм може впливати й мікробіом кишечника.
Апное уві сні викликає періодичну гіпоксію або низький рівень кисню в крові протягом ночі. Гіпоксія спричиняє періодичному зниження градієнта парціального тиску кисню в трубках шлунково-кишечного тракту.
В одному дослідженні науковці викликали періодичну гіпоксію у мишей протягом шести тижнів. Вчені виявили у кишечнику гризунів велику кількість Firmicutes та низьке число Bacteroidetes і Proteobacteria в порівнянні з мишами у контрольній групі.
Фахівці додали, що зростання числа Firmicutes зі зменшенням кількості Bacteroidetes вважається початком дисбактеріозу. Свою роботу фахівці оприлюднили у Journal of Clinical Sleep Medicine (JCSM).
При «дірявому кишечнику», з’єднання, які він зазвичай виводить з організму, можуть потрапляти до крові та переміщатися до віддалених органів та систем.
Інший ефект дисбактеріозу – збільшення кількості бактерій, що виробляють токсини. Здоровий епітелій може блокувати їх, але пошкоджений епітелій кишечника дозволяє токсинам проникати до крові.
«Тривале активне запалення, мабуть, пов’язано зі збільшенням жорсткості артерій. Своєю чергою, це збільшення артеріальної жорсткості, мабуть, пов’язано з поздовжнім підвищенням артеріального тиску до гіпертонічного діапазону», – пояснили вчені.
Автори роботи зауважили, що також вивчають інші молекулярні взаємодії, які можуть зміцнити зв’язок між дисбактеріозом кишечника та гіпертонією. До них належать N-оксид триметиламіну, окиснені ліпіди низької щільності, оксид азоту та триптофан, які можуть впливати на зв’язок між синдромом обструктивного апное сну, гіпертонією та зміною кишечних бактерій.
Нагадаємо, що у світі за останні 30 років вдвічі збільшилася кількість випадків артеріальної гіпертензії.