У Криму серйозно стурбовані проблемою медичного страхування. МОЗ Автономії вважає, що наявність добровільної страховки підвищить якість надання медичних послуг. І поки на державному рівні впроваджується система обов’язкового медичного страхування, що має повноцінно запрацювати з 2014 року, в Автономії вже розробили схему, за якою кримчанам обіцяють повне медичне забезпечення.
Власне кажучи, нинішній міністр охорони здоров’я Криму Олександр Каневський ще рік тому був ініціатором впровадження в повсякденне життя кримчан системи добровільного медичного страхування. Ця програма покликана доповнити неповне бюджетне фінансування, яке не дозволяє сьогодні забезпечити пацієнтів стаціонарів необхідними медикаментами, якісним харчуванням, діагностикою належного рівня.
Страховим компаніям запропоновано організувати роботу зі страхування населення Криму і громадян, що приїжджають в Автономію на відпочинок.
Зараз уже близька до завершення підготовка бази програм страхування та єдиного типового договору, що укладатиметься між страховими компаніями, асистуючою компанією та медичними установами. Передбачається створення пулу страхових компаній — об’єднання страховиків, у якому будуть встановлені чіткі правила і відповідальність кожного — це має виключити проблеми з виплатами компенсації медустанові за страховими випадками.
Треба сказати, що кримські чиновники, поки державну програму ще не запущено, вирішили страхувати послуги, які не входять до програми «Здоров’я кримчан», подовжену до 2016 року. Жителям Автономії пропонується щомісяця відраховувати 32 гривні «за страхування», натомість їм обіцяють безкоштовні обстеження, аналізи, ліки і навіть харчування у стаціонарах — у загальній сумі до 10 тисяч гривень. Сума в 32 гривні, до речі, не випадкова: за словами голови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяни Бахтеєвої, у державний страховий фонд, можливо, буде відраховуватися 3% від зарплати потенційного пацієнта. Виходячи з мінімальної зарплати в 1147 гривень (на 1 січня 2013 року), щомісячний внесок становитиме 34,5 гривні. Ось тільки поки не зрозуміло, хто ж платитиме ці гроші — працівник чи роботодавець. Щоправда, у будь-якому випадку страхові внески будуть лише додатковим джерелом, оскільки основні витрати візьме на себе держава. Але закон про медстрахування поки не прийнято.
Втім, у Міністерстві охорони здоров’я Криму зараз думають над тим, як стимулювати підприємства частково компенсувати страхові внески своїх працівників.
Кримчани все ж із деякою насторогою ставляться до цієї ініціативи — далеко не всі впевнені, що ці гроші не «розчиняться» в чиновницьких кабінетах і що за таку скромну суму вони отримають дійсно повноцінне медичне обслуговування. Народ до цього дня звик матеріально зацікавлювати особисто лікаря, аж ніяк не всю систему.
Щодо страхування життя і здоров’я безпосередньо у страхових компаніях, то їх послуги на сьогодні по кишені лише досить забезпеченим співгромадянам. Задоволення бути здоровим за рахунок страховки коштує досить дорого — наприклад, річний поліс при страховій сумі в 50 тисяч обійдеться в 900 гривень. Щоправда, гроші ці виплачуються тільки в разі настання страхового випадку, а от застрахуватися у «приватників» зможуть тільки молоді і відносно здорові, які і без того рідко перебувають у статусі пацієнта. Персони ж «нон грата» — це пенсіонери, онкохворі, інваліди та ті, що страждають від туберкульозу, цукрового діабету та інших хронічних захворювань. Виходить, що скористатися такими послугами страхових компаній зможуть тільки 10-15% населення. Народ якось не готовий платити за передбачуване захворювання, так би мовити, авансом, тому і чекає — чи кримському МОЗ вдасться схилити на свій бік страхові компанії вже зараз, чи чекатимемо обов’язкового державного медичного страхування, передбаченого в програмі економічних реформ до 2014 року.
За роз’ясненнями ми звернулися до заступника міністра охорони здоров’я Криму Владислава СВИРИДЮКА.
ВЗ Чому в Криму вирішили почати медстрахування раніше, ніж припускає державна програма з 2014 року?
— Йдеться про розвиток добровільного медичного страхування, яке регулюється Законом України «Про страхування» 1996 року. Мова не йде про впровадження обов’язкового медичного страхування, яке буде регулюватися спеціальним Законом України. Наразі наша мета — створити умови для розвитку добровільного медстрахування в АР Крим і підготувати наші медичні установи до роботи зі страховими компаніями.
ВЗ Чи буде відрізнятися принцип страхування для відпочиваючих і місцевих громадян?
— Програми добровільного медичного страхування для жителів Криму і для туристів повинні відрізнятися. Щодо страхування кримчан, такі програми мають бути доповненням до бюджетного фінансування. Програмами передбачено оплату медикаментів, діагностичних досліджень і продуктів харчування під час стаціонарного лікування застрахованої особи — тобто, оплата тих витрат, які не повною мірою профінансовані бюджетом. Проведені розрахунки показують, що страховий платіж за такого підходу може бути на рівні 30-50 гривень на місяць.
Що стосується туристів, то стаття 16 Закону України «Про туризм» визначає порядок їх страхування під час здійснення туристичних поїздок. Страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) є обов’язковим і забезпечується суб’єктами туристичної діяльності на основі угод зі страховиками. Туристи мають право самостійно укладати договори на таке страхування. Програми страхування туристів, безумовно, повинні відрізнятися, оскільки під час оплати лікування застрахованого туриста медичні установи повинні розрахувати всі витрати з надання йому медичної допомоги.
ВЗ Чи вирахувано вже розмір плати та можливі категорії пільговиків — інваліди, пенсіонери, медпрацівники тощо?
— Розроблено 4 програми добровільного медичного страхування мешканців Криму з розміром страхового платежу 30, 40, 50 і 100 гривень на місяць. Відповідно відрізняються і страхові суми. За страхового платежу 30 гривень на місяць страхова сума становить 9000 — це максимальний рівень страхових виплат протягом 12 місяців дії договору страхування. За страхового платежу 100 гривень на місяць ця сума вже становить 40 000 на рік.
ВЗ Наскільки страхування буде дійсно добровільним і чи можливо зробити його обов’язковим?
— Безумовно, це добровільний вид страхування. Адже має бути добровільним рішення людини або керівника підприємства, якщо мова йде про працівників підприємства. Наше завдання — створити оптимальні умови для добровільного медичного страхування в АР Крим, аби жителі могли бути впевнені, що страхові компанії виконають свої зобов’язання, і під час лікування застраховані особи отримують необхідні медикаменти, лабораторні дослідження за рахунок страхових виплат.
ВЗ Що може чекати тих, хто відмовиться купувати страховий поліс? У яких межах їм надаватиметься медична допомога?
— Ідеологія добровільного медстрахування не зменшуватиме гарантії безоплатної медичної допомоги для тих, хто не придбав поліс, натомість розширить гарантії для тих, хто його придбав. Людям, які не застрахувалися, медична допомога надаватиметься, як і раніше, в обсягах, визначених можливостями бюджетного фінансування. Тобто, для них ситуація з отриманням медичної допомоги не зміниться.
Світлана КАЧАЄВА, власкор «ВЗ»,
АР Крим