30 років тому з’явилася можливість альтернативного лікування величезної групи пацієнтів із досить серйозною проблемою серця — групою аритмій. На даний час методика активно впроваджена у світі і вже близько 70% пацієнтів із даними патологіями можуть отримати таку допомогу.
16 травня 2013 року в ДУ «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» НАМНУ, у рамках Третьої науково-практичної конференції Асоціації аритмологів України та Асоціації кардіологів України відбулася показова операція катетерної абляції з застосуванням новітньої технології електромагнітної навігаційної системи для радикального лікування пацієнтів із порушеннями ритму серця. Провів операцію, а також відповів на запитання журналістів Борис Кравчук, завідувач відділення електрофізіологічних, гемодинамічних та ультразвукових методів дослідження з рентгенопераційною Інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова України.
Борис Кравчук: Процедура катетерної абляції має бути терапією першої лінії
— На сьогодні відомо, що основною причиною раптової смерті пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями є тахіаритмії. Саме 30 років тому з’явилися перші повідомлення, про можливість усунення вогнища аритмій за допомогою радіочастотної енергії, завівши катетер у судини. Катетерні методи лікування ефективніші за медикаментозну терапію: тривалий прийом медикаментів дає лише 50-відсоткову ефективність, катетерне лікування дозволяє досягти 90%. На сьогодні катетерна абляція є малоінвазивним втручанням, тому її можуть виконувати як хірурги, так і кардіологи. При втручанні не використовується ні анестезія, ні розрізи, ні зупинка серця. Процедура відбувається в спеціально обладнаній операційній. Шляхом пункції центральних периферійних судин, через стегнову або підключичну артерії в серце пацієнта вводяться електроди й катетери, за допомогою яких відбувається електрофізіологічне дослідження — внутрішньосерцеве картування для визначення точного місця локалізації вогнища аритмії. Після знаходження цієї ділянки до неї підводиться катетер, здатний передавати радіочастотну енергію, за допомогою якої вдається припинити аномальну активність ділянки, що створює «проблему». Після операції пацієнтам не потрібна реабілітація — як правило, через добу їх виписують додому. Із них 70% через 5-7 днів повертаються до активного життя.
Суть сьогоднішньої операції — використання інноваційної системи, що зробила метод катетерної радіочастотної абляції значно точнішим та досконалішим. Виробники спеціального обладнання з кожним роком покращують технології, за допомогою яких можна провести діагностику та лікування серцевої аритмії. Особливою віхою в розвиткові саме катетерного лікування аритмії є поява системи тривимірного картування аритмії. Це так звана 3D-навігація, що дозволяє локалізувати вогнище без використання рентгенопромінення, як було раніше. Метод 3D-картування дозволяє виводити на монітори електроанатомічну карту серця пацієнта і чітко візуалізувати локалізацію електродів.
На жаль, не всі аритмії можуть бути усунені таким чином — лише 70-80% тахіаритмій. Але метод не має побічних ефектів та суттєвих вікових обмежень, летальність — нульова. Найменшому нашому пацієнтові було 6 місяців, а найстаршому — за 90 років.
Україна — досі в аутсайдерах
Прокоментував ситуацію із серцевими аритміями в Україні та порівняв із іноземною статистикою Олександр Стичинський, співголова Асоціації аритмологів України, професор, завідувач відділу електрофізіології та рентгенохірургічних методів лікування аритмій серця Інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова АМН України:
— Близько 1,5 млн осіб в Україні страждають від одного з видів порушень ритму серця — миготливої аритмії (фібриляції передсердь). Це найбільш поширена аритмія, що підвищує смертність у 2 рази і є також соціальною проблемою, оскільки кількість інсультів при фібриляції зростає у 5-6 разів. Методика катетерної абляції широко використовується у світі. Для порівняння: у Європі кількість таких процедур становить 400 на 1 млн населення. За даними Європейської асоціації ритму серця, в Німеччині таку медичну допомогу отримує 1 людина на 1630 жителів країни. У Швеції — 1:2222, у Чехії — 1:2274, у Росії — 1:8470. В Україні, нажаль, статистика поки невтішна — лише 1 на 21 100 жителів! У 2011 році всього 2139 українців отримали інвазивне лікування ритму серця. Це пов’язано із цілим спектром як економічних, так і освітніх проблем. За даними Асоціації, головними факторами, що стоять на заваді покращенню ситуації в Україні, є, передусім, недостатність державного фінансування, а також нестача спеціалістів (кардіохірургів/електрофізіологів/інвазивних аритмологів), недостатня обізнаність лікарів загальної практики щодо такого способу надання допомоги пацієнтам і як наслідок — низький відсоток направлень на інвазивне лікування.
У нашій країні лише у 12 закладах є обладнані лабораторії для катетерної абляції. Їх кількість зростає, методика доступна для більшості регіонів, але рівень забезпеченості досі у 10-15 разів нижчий за необхідний. Тому це надзвичайно актуальне питання потребує розв’язання на державному рівні, воно передбачає підготовку кваліфікованих спеціалістів і відкриття нових електрофізіологічних центрів.
Збільшити кількість таких втручань дозволяє повторна стерилізація катетера. Новий катетер коштує досить дорого, а його кількаразове використання дозволяє пацієнтові зекономити. Така практика існує в усьому світі й офіційно дозволена. На якість процедури стерилізація жодним чином не впливає.
Втішає те, що рівень наших спеціалістів та самих катетерних абляцій не поступається світовому. Є певний показник, який опосередковано свідчить про рівень таких медичних послуг: це кількість катетерних операцій при фібриляції передсердь, що є найважчими. Загальноєвропейський рівень сягає 25%. В Україні минулого року зафіксовано саме такий показник.
Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»