Артеріальна гіпертензія у пацієнтів із метаболічним синдромом

1526

Blood pressureПоєднання двох загрозливих патологій — завжди важка клінічна задача для будь-якого лікаря. Підвищений тиск на тлі метаболічного синдрому запускає замкнене коло симптомів, що призводять зрештою до появи ускладнень, найтяжчими з яких є мозковий інсульт, інфаркт міокарда і недостатність кровообігу. У зв’язку із цим першочерговим завданням, що постає перед лікарями, є обрання правильної стратегії лікування, у якій найважливіше — вибір антигіпертензивних препаратів.

Нова діагностична концепція метаболічного синдрому (МС), затверджена консенсусним рішенням Міжнародної федерації діабету, Американської асоціації серця, Міжнародного товариства з вивчення ожиріння виділяє п’ять рівнозначних критеріїв МС: абдомінальне ожиріння (об’єм талії >80 см для жінок і >94 см для чоловіків європейського походження); рівень тригліцеридів (ТГ) ≥1,7 ммоль/л; рівень холестерину ліпопротеїдів високої щільності (ХС ЛПВЩ) <1,3 ммоль/л для жінок і <1,0 ммоль/л для чоловіків; рівень артеріального тиску (АТ) ≥130/85 мм рт. ст.; рівень глюкози у венозній плазмі, взятій натще, ≥5,6 ммоль/л. Наявність у пацієнта будь-яких трьох із вищезгаданих критеріїв підтверджує МС. Слід заз­начити, що багато кардіологів поки дотримуються старої дефініції МС, згідно з якою абдомінальне ожиріння розглядається як обов’язковий критерій МС. Нова діагностична концепція МС передбачає можливість виявлення цього синдрому навіть у деяких хворих з нормальною масою тіла. Разом із тим у переважної більшості пацієнтів з МС спостерігаються інсулінорезистентність (ІР), абдомінальне ожиріння, дисліпідемія, артеріальна гіпертензія (АГ) і порушення вуглеводного обміну. У хворих із МС також нерідко виявляють гіперуринемію, гіперкоагуляційний синдром, підвищення рівня С-реактивного протеїну, що вимірюється високочутливим методом, і мікроальбумінурію. При МС також удвічі зростає ризик розвитку ішемічної хвороби серця (ІХС) і вп’ятеро — цукрового діабету (ЦД) 2-го типу.

Головною причиною виникнення ожиріння, АГ, дисліпідемії та гіперглікемії у більшості пацієнтів з МС є ІР. В умовах ІР знижується продукція оксиду азоту в ендотелії, що призводить до вазоконстрикції та гіпертрофії м’язової оболонки резистивних судин. У пацієнтів з ІР підвищується активність симпатичної нервової системи, зумовлюючи іще більше підвищення АТ. ІР також завжди посилює гіперінсулінемію. Своєю чергою, підвищена продукція інсуліну є самостійною причиною гіпертрофії судинної стінки, що приз­водить до стимуляції синтезу ангіотензину II в тканинах і посилення реабсорбції натрію та води в канальцях нефрона. Розуміння патогенезу АГ при МС дає змогу правильно вибрати найефективніші антигіпертензивні препарати.

Стратегія лікування

Терапія АГ при МС залежить від наявності в пацієнтів ЦД. Показання до призначення антигіпертензивних препаратів хворим із МС, що перебігає без ЦД, повністю відповідають загальним правилам лікування АГ у пацієнтів з еуглікемією. У хворих з поєднанням МС і АГ І ступеня (без ЦД) за наявності високого або дуже високого серцево-судинного ризику медикаментозне лікування гіпертензії починають негайно. Якщо таких ознак немає, лікарське втручання починають з немедикаментозного лікування АГ протягом кількох тижнів. Коли у хворого з МС рівень АТ відповідає АГ ІІ ступеня та наявні не менше трьох кардіоваскулярних факторів ризику, одразу ж призначають антигіпертензивні препарати. Усі хворі з АГ ІІІ ступеня (незалежно від наявності у них МС і величини серцево-судинного ризику) потребують негайного призначення медикаментозної терапії у поєднанні з немедикаментозним лікуванням АГ.

Практично у всіх пацієнтів із ЦД 2-го типу виявляють МС. Таким хворим Американська діабетологічна асоціація (АДА) рекомендує дотримуватися модифікованого способу життя (він практично не відрізняється від правил немедикаментозного лікування АГ), якщо рівень АТ ≥120/80 мм рт. ст.

Пацієнтам із ЦД (включаючи хворих на МС), якщо рівень АТ ≥140/90 мм рт. ст., європейські й американські ендокринологи та кардіологи рекомендують одразу ж починати медикаментозне лікування АГ.

Окремо виділяють особливу категорію: хворі на ЦД молодого віку, у яких антигіпертензивні препарати можна застосовувати вже за рівня АТ ≥130/80 мм рт. ст., якщо таке лікування не буде негативно впливати на азотовидільну функцію нирок і стан органів-мішеней.

Європейське товариство кардіологів (ЄТК) дозволяє призначення інгібіторів ангіотензинперетворювального фермента (ІАПФ) або блокаторів рецепторів ангіотензину II (БРА) деяким хворим із діабетичним або недіабетичним ураженням нирок, якщо у них спостерігається протеїнурія, а рівень артеріального тиску ≥130/80 мм рт. ст. Російська асоціація ендокринологів (РАЕ) рекомендує призначати ІАПФ або БРА пацієнтам із ЦД і мікроальбумінурією (або протеїнурією) навіть за нормального рівня АТ. Однак така рекомендація не видається доцільною з урахуванням зростання ризику несприятливих результатів у разі надмірного зниження АТ у хворих на ЦД.

Цільовий рівень АТ у більшості пацієнтів із ЦД становить 130-139/80-85 мм рт. ст. Зниження АТ нижче цих значень у більшості випадків не сприяє додатковому зменшенню серцево-судинного та ниркового ризику (дослідження ACCORD, INVEST, ROADMAP, VALUE, FEVER) і навіть може підвищувати ризик смертельних випадків в окремих хворих, як було доведено в рандомізованому клінічному дослідженні INVEST. Виняток становить ЦД, що перебігає з протеїнуричною стадією хронічної хвороби нирок (ХХН). У таких пацієнтів припустимо знижувати АТ <130/85 мм рт. ст. під ретельним контролем швидкості фільтрації.

Найефективнішими антигіпертензивними препаратами при МС є ІАПФ, БРА, антагоністи кальцію (АК) і селективний агоніст I1-іміда­золінових рецепторів моксонідин. Кардіологи й ендокринологи світу вважають доцільним призначати ІАПФ або БРА усім хворим з МС, якщо в них є показання до медикаментозного лікування АГ і відсутні протипоказання до призначення згаданих препаратів. Такий підхід до лікування хворих із МС пояснюється тим, що саме ІАПФ і БРА найефективніше запобігають трансформації безсимптомного (субклінічного) ураження органів-мішеней у клінічно значуще тяжке ураження цих органів. Важливими перевагами ІАПФ і БРА є потужніший нефропротективний ефект порівняно з іншими препаратами і здатність покращувати реологічні властивості крові та структуру судинної стінки.

Європейське товариство кардіологів відводить важливу роль моксонідину в лікуванні АГ при МС. Цей препарат — єдиний представник агоністів I1-імідазолінових рецепторів, щодо якого проводилися спеціально сплановані багатоцентрові РСІ, виконані із включенням хворих з АГ (зокрема й пацієнтів з МС). На сьогодні моксонідин формально відносять до додаткових антигіпертензивних препаратів. Однак додатковим цей препарат можна вважати лише в тих пацієнтів з АГ, у яких немає МС, ІР, порушень вуглеводного обміну і відсутній високий ризик виникнення ЦД 2-го типу.

Слід зазначити, що деякі ІАПФ, БРА і навіть окремі бета-блокатори (ББ) (небіволол, карведилол) також знижують ІР. Однак моксонідин зменшує ІР набагато сильніше (на 21%), ніж перераховані вище препарати.

При МС, що перебігає з АГ, можуть також використовуватися такі антигіпертензивні препарати, як діуретики і ББ. Разом з тим, кардіологи й ендокринологи закликають дуже обережно призначати ці ліки. По-перше, при МС їх не слід використовувати як єдиний антигіпертензивний засіб, а також не варто призначати комбіноване лікування цими двома препаратами. По-друге, включати діуретики або ББ у загальну схему лікування хворих із МС доцільно тільки за наявності спеціальних показань до їх застосування. Не варто забувати й про результати метааналізу W.J. Elliott, у якому встановлено, що при монотерапії есенціальної гіпертензії ББ, а особливо при монотерапії діуретиком, достовірно підвищується ризик виникнення ЦД 2-го типу.

Діуретики при АГ використовують переважно для посилення антигіпертензивної дії інших препаратів. У деяких хворих із МС без включення діуретиків у загальну схему лікування АГ не вдається досягти цільового рівня АТ. Це пов’язано з тим, що при МС нерідко формується об’єм-натрій-залежна форма АГ, яка погано піддається лікуванню без зас­тосування сечогінних засобів.

ББ показані пацієнтам із МС за наявності ІХС, ХСН, аневризми аорти або перманентної ФП. Ліпофільні препарати цієї групи доцільно включати в загальну схему лікування хворих із високим ризиком розвит­ку фібриляції шлуночків. У хворих з АГ, що перебігає без зазначених вище особливостей, ББ є найменш бажаними препаратами порівняно з перерахованими антигіпертензивними засобами.

Можливості комбінованої терапії

Більшість пацієнтів з АГ, що розвинулася на тлі МС, потребують комбінованої антигіпертензивної терапії (особливо хворі на ЦД). При цьому хоча б один з препаратів рекомендується призначати на ніч, що дає змогу додатково знизити загальну смертність і серцево-судинний ризик. Для лікування АГ при МС часто застосовують комбінацію ІАПФ (або БРА) з АК (комбінація №1). До складу цієї комбінації входять тільки найефективніші при МС препарати.

У багатьох хворих із МС АГ перебігає в об’єм-натрій-залежній формі, для якої характерні висока чутливість до прогіпертензивної дії кухонної солі та рідини. У більшості таких пацієнтів важко знизити АТ без застосування діуретиків. Раціональною схемою їх лікування є поєднання ІАПФ (або БРА) з діуретиком (комбінація №2).

Комбінації №1 і 2 визнано найкращими схемами лікування хворих із МС, включаючи пацієнтів із ЦД. Порівняння ефективності цих комбінацій проведено в РСІ ACCOMPLISH. Встановлено, що в пацієнтів, яким призначали комбінацію №1, достовірно знижувався ризик ІМ (на 22%), серцево-судинної смертності (на 20%) і ризик формування термінальної ниркової недостатності.

Якщо у хворих із МС АГ перебігає не в об’єм-натрій-залежній формі, а в них наявні виражені ознаки непереносимості АК, то в цьому випадку раціональним варіантом лікування буде поєднання ІАПФ (або БРА) з моксонідином — комбінація №3. Така комбінація сприятливо впливає на показники вуглеводного, ліпідного обміну та найвираженіше знижує ІР. Вона також сприяє формуванню гарного антигіпертензивного ефекту.

Антигіпертензивний ефект моксонідину у поєднанні з іншими препаратами (діуретиком, АК, ІАПФ) оцінювали в дослідженні TOPIC. Встановлено, що поєднання моксонідину з амлодипіном знижує АТ до цільового рівня вдвічі частіше, ніж комбінація моксонідину та гідрохлоротіазиду, і в 1,5 разу частіше, ніж поєднання моксонідину з раміприлом.

У рідкісних випадках для лікування АГ у хворих з МС застосовують комбінацію АК і діуретика (комбінація №4). Її призначають хворим, яким протипоказані як ІАПФ, так і БРА. При ЦД 2-го типу комбінація №4 знижує ризик ІМ і серцевої недостатності гірше, ніж комбінації №1 і 2.

Призначення подвійної комбінації ІАПФ (або БРА) плюс ББ (комбінація №5) виправдано в пацієнтів із МС, у яких АГ поєднується з ІХС, або ХСН, або ФП.

Коли в разі поєднання двох антигіпертензивних препаратів досягнути цільового рівня АТ не вдається, оптимальним варіантом антигіпертензивної терапії можуть бути потрійні комбінації: ІАПФ (або БРА) плюс АК плюс діуретик (комбінація №6), або ІАПФ (або БРА) плюс АК плюс ББ (комбінація №7). Комбінація №7 зазвичай використовується в тому разі, коли в пацієнта крім МС і АГ спостерігають ІХС або ХСН.

Відповідно до останніх рекомендацій ЕОК при МС не бажано призначати подвійну комбінацію антигіпертензивних засобів, що складається з ББ і діуретика. Встановлено, що на тлі застосування такої комбінації достовірно на 18% підвищується ризик формування ЦД 2-го типу порівняно з таким у разі використання інших схем антигіпертензивної терапії.

Підготувала Тетяна ПРИХОДЬКО, за матеріалами rmj.ru

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я